Фондация „София – европейска столица на спорта“ организира днес среща за координиране на мерките, които да направят Витоша по-привлекателна и достъпна за туризъм, отдих и спорт. Няколко инициативи събраха под мотото „Новото лице на Витоша“ в Информационния център на бул. „Михай Еминеску“ представили на организации, анонсирали в последно време идеи и проекти за доброто бъдеще на планината чрез рехабилитация и възстановяване на туристическа инфраструктура.
На срещата присъстваха д-р инж. Анна Петракиева - директор на Природен парк Витоша, Анатоли Илиев – зам.-председател на Фондация „София – европейска столица на спорта“, Аспарух Мачирски – дългогодишен организатор на ски-училища и детски лагери сред природата, Асен Величков, Лаура Славов и Мартин Граховски от инициатива Балканик и др.
„Сега хората повече от всякога са зажаднели за природа, чист въздух и планина. Всички искаме Витоша да е по-привлекателна, достъпна и чиста. Това е причината да подкрепим всяка идея, която спомага за това. С ръководството на Природен парк Витоша сключваме договор за възстановяване и поправка на 11 порутени чешми, изграждане на два заслона и две тоалетни, рехабилитация на туристически пътеки, подмяна на компрометирани табелки, реконструкция на кантон до х. Алеко, който да се ползва от хората на сигурност и на контрол по транспорта,“ заяви Анатоли Илиев, зам.-председател на Фондация „София – европейска столица на спорта“.
Асен Величков, Лаура Славов и Мартин Граховски представиха накратко проекта на Балканик „Паспорт към приключенията“, целящ планината да стане по-достъпна и още по-привлекателна за хората. Презентирани бяха и няколко основни правила и принципи, за това как хората да живият устойчиво в планината.
„Ние гледаме на това, като на нещо дългосрочно, което може да бъде развито многостранно и далеч напред във времето,“ каза Величков, а Граховски сподели как конкретно може да стане това.
„Приветстваме всяка идея и инициатива, която спомага за доброто на Витоша. Благодарим на Столична община за помощта и ресурса, който отделя. Заедно продължаваме рехабилитацията на пътеки и горски пътища, почистване на мостчета и пътеки от паднали клони и избуяла растителност,“ каза д-р инж. Анна Петракиева, директор на Природен парк Витоша.
„Витоша е все така красива, близка и… непозната. Колкото повече хора се докоснат до нейните прелести толкова по-добре за нацията и бъдещите поколения. Днес децата страдат от продължителното стоене затворени по домовете и е добре да им се осигурят повече опции за допир с природата, чистия въздух и планината. През зимата или през лятото, във всеки един сезон е добре децата да са поне един ден в седмицата на Витоша,“ смята Аспарух Мачирски, с дългогодишен опит в организирането на ски-училища и детски лагери сред природата.
На следващата среща идната сряда ще бъде представен в детайли проектът „Паспорт към приключенията“ и ще се дискутират краткосрочна и дългосрочна програми.
прессъобщение Фондация „София – европейска столица на спорта“
|