По данни на ООН скоростта на топене на ледниците по света се е удвоила за последното десетилетие, съобщава BBC. Ледниците са изтънявали средно с около 30см на година за периода 1980 - 1999г., като за 2006г. се наблюдават рекордните 1,5м. Най-бързо топене се наблюдава в Алпите и Пиринеите в Европа.
Експерти настояват за незабавни действия за спасяването на ледниците, чието топене се счита за основен индикатор за промяната на климата на планетата.
"Милиарди хора зависят директно от тези естествени източници за питейна вода, напояване и генериране на енергия", казва Ахим Щейнер от програмата за опазване на околната среда към ООН. Той допълва,че въпреки прохождането на така наречената "зелена икономика" и немалките средства инвестирани в развитието на възобновяеми източници на енергия и екологично производство, лакмусовият тест за предприетите мерки ще бъде световната срещата по проблемите на климата в Копенхаген през 2009г. "Световните правителства ще трябва да се съгласят на решителни мерки за намаляване на емисиите на въглероден двуокис. В противен случай ледниците, както и нашите възможности да спрем този катастрофален процес просто ще се стопят."
"Не е твърде късно да спрем топенето на ледниците, но трябва да се предприемат незабавни мерки", каза д-р. Ян Уилс от Scott Polar Research Institute. Наблюдава се задълбочаваща се тенденцията за топене на ледовете през изминалите 25 години. За периода 1980 – 1999г.средното отдръпване на ледниците е било 30см. на година. От 2000г. средното ниво на топене на ледниците достига 50см. на година.
Рекордното за двадесети век изтъняване с 70см през 1998г. сега е надминато през три от последните шест години – 2003, 2004 и 2006г.
Най-сериозно изтъняване на ледените покривки се наблюдава в Австрия, Норвегия, Швеция, Италия, Испания и Швейцария. Ледникът Брейдалбликбре в Норвегия е изтънял с почти 3,1 метра.
Изтъняването на ледниците се измерва във воден еквивалент - 1 метър воден еквивалент. Представлява 1,1 метра дебелина на лед. Това предполага отдръпване на ледената покривка за 2006г. с 1,5 метра, за 2005г. с 50см. и реално акумулирано изтъняване на леда от 1980г. с 11,5м.
За целите на изследването са анализирани проби от девет планински масива от различни континенти и повече от 100 ледника. "Последните данни са част от задълбочаващ се процес, без перспектива за забавяне в обозримо бъдеще", каза д-р. Уилфред Хибърли, ръководител на изследването.
в-к Дневник 18 март 2008 г., 11:50
|