СЪРФ. Сърфинг в Арктика. И това го има. А началото му поставят, разбира се, два руснаци. Сергей Рашиваев е бивш състезател на сборная по сърфинг, а Констанин Кокорев снима филми за екстремни спортове. Двамата дълго си търсят местенце за ново предзвикателство. И най-накрая го намират – Териберка в Мурманска област.
„Там съвпадна всичко – океан и път до крайбрежната ивица – разказва Рашиваев. – А сърфингът в Арктическия кръг е като целият живот тук – свързан е с оцеляване. Зимата температурите са минус 20, но се усещат като минус 40, защото в Териберка е много ветровито и влажно. И при такъв студ водата е не повече от 3 градуса над нулата. Вятърът направо не ти позволява да вървиш, а преспите са буквално до кръста, но пък има големи вълни! Всъщност бреговете на Териберка се мият в Баренцово море, което е в басейна на Северния ледовит океан. Затова и местните казват: „Отивам на океана!”
Самият сърфист разкрива, че с влизането в мразовитите води, организмът изживява огромен стрес. „В началото е шок, започва да те тресе – продължава Сергей. - А след няколко минути свикваш, но само, ако си облечен с най-плътния хидрокостюм и тялото ти е изцяло покрито. Въпреки това лицето ти изгаря от студа. Търпиш.”
Веднъж обаче се гмурка под вълната и водата се просмуква под хидрокостюма му, започват спазми и потрепване.
„Това беше реакцията на организма при студ – разяснява спортистът. – Но успях да се успокоя, започнах да хващам вълната и да сърфирам. Единственият начин да се стоплиш е постоянно да се движиш. В някакъв момент дори ти става топло и започват да се потиш. Това е като бягане в студа – спреш ли, замръзваш.”
Все пак Серей е категоричен, че арктическите студове се понасят по-лесно във водата, отколкото на суша, след като си излязъл от зимен сърфинг. Там те очакват вятър, мокър хидокостюм и преспи. Налага се да се преобличаш буквално на улицата или в палатка с тънки стени – разликата дали си на открито е никаква. Събличането на мократа екипировка трябва да става светкавично иначе рискуваш да се разболееш. Не случайно местните наричат сърфистите... извънземни.
За новаците обаче сърфингът крие доста опасности там. И то не заради студа. Първо, вълните достигат до 5 метра. И второ, брегът е много изрязан и каменист, а някои от гигантските камъни са с човешки ръст.
„Веднъж изхвърчах и се ударих с главата в това огромно нещо – спомня си друг сърфист Николай Рахманов. – Успях да се измъкна на брега, когато вълната се отдръпна навътре. Но колко по-трудни са условията, толкова адреналинът е по-голям, а и желанието да хванеш вълната.”
Труд Спорт 15.08.2020, 11:00
|