Скоростта на топене на ледниците в Швейцария се ускорява и ако тенденцията се запази, повечето от тях напълно ще изчезнат преди края на века, предричат две нови проучвания, цитирани от Би Би Си. Според една от оценките за последните 9 години всичките 1500 ледници в Алпите са изгубили около 10 куб. км лед. Другото проучване, базирано върху извадка от 30 представителни глетчера, сочи, че годишно те губят по метър от дебелината си. И двете проучвания излизат изпод шапката на швейцарския Федерален технологичен институт (ФТИ).
фотография (c) Reuters
"Тенденцията категорично е негативна, но още по-лошо е, че процесите се ускоряват", казва Матиас Хус от Лабораторията по хидравлика, хидрология и глациология към университета в Цюрих. "Особено важно е да сме наясно колко лед има в големите ледници, тъй като малките със сигурност скоро ще изчезнат", допълва Даниел Фариноти от ФТИ. Основната причина за намаляването на ледниците е удължаването на сезона на топенето им, сочат и двете проучвания. Другият ключов фактор за "здравето" на глетчерите - количеството на снеговалежите, засега не е показало дългосрочна тенденция към промяна. Изследванията бяха оповестени на редовната есенна среща на Американския геофизически съюз, което е най-голямото събиране на учени, занимаващи се с различни проблеми на Земята.
Проучването на Фариноти опитва да обгърне всички швейцарски глетчери - от гигантския Алеш, най-мащабния в Алпите, до малките ледени полета с площ под 3 кв. км. То е базирано както на преки изследвания, така и на компютърни модели за зоните, за които липсват достатъчно данни. Според оценки на учените през 1999 г. обемът на леда в в швейцарските Алпи е бил 75 куб. км, а оттогава досега е намалял с около 13%. Само през свръхгорещата 2003 г. загубата е била около 3-4%. Екипът на Фариноти посочва, че особено важни са големите ледници - 50 от тях съдържат 80% от целия лед в Алпите. "Алеш например съхранява около четвърт от целия лед в Швейцария, а площта му е 12% от тази на всички ледници."
Изследването на екипа на Хус се съсредоточава върху 30 глетчера от всички размери, типове и локации и посредством база данни и компютърно моделиране анализира тенденциите в развитието им от 1900 г. до 2007 г. За целия период е характерно негативно, макар и нелинеарно, развитие на ледниците. Налице са дори два периода, в които ледниците се увеличават, а през 40-те години са се топили дори по-бързо от сега. Като цяло обаче обемът им е намалял, а през последните 30-50 години скоростта на топене се е увеличила.
в-к Дневник 22 декември 2008, 16:37
|