Условията в планините са подходящи за туризъм. Това съобщиха за Агенция „Фокус” от Планинска спасителна служба (ПСС) към Български червен кръст (БЧК). Вятърът по планините е слаб. Всички съоръжения в курортите работят. Температурите в Боровец са минус 6, на Алеко – 7, а на Мусала – 12 градуса. Планинските спасители предупреждават за повишена лавинна опасност предвид прясно навалялия сняг. Туристите избрали планината, трябва да са много внимателни при избора си на маршрут и преход, тъй като в планинските подходи съществува прясно навалялия сняг, който създава лавинна опасност. Планинските спасители предупреждават още за опасност от измръзване в планината. През изминалото денонощие на телефоните на ПСС не са получени сигнали за изпаднали в беда туристи.
Прекрасни са условията за зимни спортове в Осоговската планина
Условията за зимни спортове в Осоговската планина са прекрасни, пистите са обработени, влековете работят, това каза за радио „Фокус” – Кюстендил Росен Димитров, ръководител на Планинската спасителна служба. „Температурата на въздуха в момента е -7 градуса по Целзий, снеговалежът спря, няма вятър. Времето е подходящо и за предприемане на няколкочасови преходи преходи. Хижите и заслоните работят. Лавиноопасните места са стабилизирани и за сега няма опасност от свличане на големи земни маси”, поясни Димитров.
25 сантиметра е снежната покривка в Пампорово
Добри са условията за ски в курорта Пампорово. Това съобщи за радио „Фокус” – Смолян дежурният в Планинската спасителна служба. Снежната покривка е 25 см., а температурата на въздуха е минус 2 градуса. Работят пистите „Снежанка 1” и „Снежанка 6”. Всички съоръжения в курорта работят. Планинските спасители съветват да се карат ски само по разрешените трасета, които са обработени и обезопасени. През изтеклото денонощие няма подадени сигнали за инциденти с туристи.
22 км писти работят в Пампорово
В Пампорово от 30 км писти, туристите могат да ползват 22 км, като те са добре обработени и обезопасени. Това каза за радио „Фокус” – Смолян Панталей Мемцов - председател на Сдружение „Пампорово. 21 век”. Всички лифтови съоръжения в момента работят. През тази година е в експлоатация и новият лифт от Стойките към Пампорово. „Очакваме, че този зимен сезон ще бъде силен за Пампорово”, заяви Мемцов. В курорта се извършва изкуствено заснежаване с 27 специализирани машини, като температурите благоприятстват за това. В момента достатъчно писти работят в Пампорово. Само тези, които са по-високи и стръмни са затворени с цел да не се получат злополуки, защото за тях снежната покривка е недостатъчна, обясни Мемцов. В момента пистите поемат всички скиори.
Търсачи на силни усещания откриха ски-сезона на връх Перелик
Търсачи на силни усещания откриха ски-сезона на връх Перелик, предаде репортер на радио „Фокус” – Смолян. Макар все още без ски-писти и съоръжения по тях, десетки смолянчани и туристи от вътрешността на страната и чужбина все по-често предпочитат да се любуват на ски-спортовете в околностите на най-високия родопски връх. През почивните дни десетки сноубордисти се спускаха по неотъпканите склонове на Перелик, но местата са популярни и за скиорите. Причината хората да предпочетат Перелик, пред добре уредения курорт Пампорово, който е само на около 5-6 километра е по-голямата снежна покривка, която в момента е около 40см.,липсата на шум и тълпи от скиори и туристи. Най- предпочитаните трасета са главния път от прохода Превала до хижа „Перелик”, поляните около хижата, както и широкото поле преди военното поделение. Скиорите не заплащат нищо. Освен това, сноуборда е по-екстремен спорт, като практикуващите предпочитат необработени писти и препятствия. Има дори и сноуборд учители. Ски –сезона в Перелик е и много по-дълъг, като при дебел сняг, в района може да се кара до края на месец април. Според специалистите от Планинската спасителна служба обаче, карането на ски или сноуборд в необработени участъци е опасно. Пътят до връх Перелик се почиства заради военното поделение и хижата на върха, за това стигането до него с автомобил не е проблем.
GPS-технология помага на планинските спасители за откриване на изгубили се туристи
Все повече се намират технически средства на пазара, които позволяват по-лесното откриване на изгубили се или пострадали при лавина туристи. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” Методи Тодоров, инструктор по планинско спасяване с кучета към Планинската спасителна служба (ПСС). Най-често използваните са индивидуалните лавинни уреди или така наречените „пипсове” - заради характерното пиукане, което издават. На пазара вече могат да се намерят и много усъвършенствани модели. „За съжаление обаче, цената на подобни уреди все още е твърде висока – започва от 200 евро нагоре”, каза още Методи Тодоров. Най-добрият вариант при използването на подобни уреди е GPS-технологията. „Ние работим с такава техника, каквато вече има и в централата на ПСС. Това позволява изгубилият се лесно да подаде координати и е въпрос на секунди да установим с разлика от няколко метра къде се намира той”, допълни спасителят. По време на почивните дни около Коледа и Нова година е имало повишаване на спасителните акции на екипи на ПСС, каза още Тодоров. Той посъветва излизащите в планината внимателно да подготвят похода и екипировката си. При по дълги преходи – трябва да имат резервен маршрут, да съобщят маршрута на близките си, добре е също така да са информирани и за метеорологичните условия в планината и да не излизат на големи групи.
Агенция "Фокус" 05 януари 2009
|