На 30.08.2009г., неделя, точно в 9:00ч. пред билетния център на НДК ще бъде даден стартът на третото поредно издание на състезанието по планинско бягане VITOSHA RUN 2009, съобщиха организаторите от Сдружение Маратон на пресконференция днес в пресклуб "България".
18 километровото изкачване до Черни връх се провежда в рамките на честванията на 114 годишнината от организираното туристическо движение в България. Партньори на организаторите са Софийска Община, Български Туристически Съюз, Българска Федерация по Лека Атлетика, ДП Парк Витоша. Провежда се с генералното спонсорство на SIEMENS и с помощта на SALOMON, DEVIN и PUMA.
Проявата е отворена за всички желаещи да приемат предизвикателството, като по трасето са подсигурени 6 контролни и 2 подкрепителни пункта. На старта ще застанат зедно професионални бегачи и аматьори от всички възрасти с идеята да се получи един истински празник на планината, бягането и туризма. Пълна информация за състезанието може да бъде намерена на www.marathon.dir.bg, както и в 8:00ч. пред билетния център на НДК в неделя. За доброто настроение на Черни Връх ще се погрижат БТС и хор „Планинарска песен”.
Участие са потвърдили състезателите от националните отбори по планинско бягане, ски бягане и ориентиране. Между тях са имената на лидера на националния отбор по планинско бягане Шабан Мустафа, най добрия български ски бегач Веселин Цинзов. Миналогодишните победители и рекордьори на трасето Кирил Николов и Румяна Пановска и много други водещи български спортисти.
Планинското бягане е сравнително нова дисциплина, но популярността и расте непрекъснато в световен мащаб, както и в България. Тя вкарва състезателен елемент в любимото на милиони хора по света туристическо ходене. За целта се подбират обикновено туристически маршрути или екопътеки, бяга се в условията на естествен терен с живописни гледки и природни забележителности. Трасетата често включват и екстремни участъци. Спортът е много популярен в Швейцария, което едва ли учудва някого при природните дадености на алпийската държава. В Гърция пък много тачена е маратонската му форма, свързана с места, скъпи на сърцето за всеки грък. Класическият случай е изкачването на Олимп, като се тръгва от морското равнище и се изкачва легендарният връх. Тежката форма на този истински маратон включва и слизането обратно. Развиват се три варианта на планинското бягане – спринт (с дължина на надпреварата до 5 км), класическа дистанция (между 5 и 18км) и маратон(над18км). Планинският характер на българския ландшафт е сериозна предпоставка за развитието на дисциплината у нас. Планинско бягане се организира в България от 1966 година, като в последната година в календара на БФЛА са включени 16 старта в цялата страна. Тетевен беше домакин на Балканското първенство тази година, а Сапарева баня догодина ще организира Европейското първенство.
Прессъобщение на Сдружение Маратон 27 август 2009 г.
|