Президентът на Българската федерация по ски г-н Цеко Минев разговаря с представител на агенция 7 дни спорт за очакванията от тази зима, бъдещето пред програмата "Научи се да караш ски" и строежа на инфраструктура за ски спортове в България.
Г-н Минев, какви са очакванията ви за започващия сезон? - Надявам се олимпийският сезон да е успешен за нашата федерация. Важното е състезателите да са живи и здрави, да водят нормален тренировъчен процес и да имат успехи по състезанията. Основната цел пред нас е да привлечем колкото може повече деца, които да обикнат белите спортове. Полагаме доста усилия в тази насока и искаме белите спортове да са на мястото, което заслужават, а през зимата трябва да са №1. Искам да благодаря на спонсорите, които подкрепят спорта в тези времена на финансова криза. Имаме продължителни партньорски отношения с ПИБ, с "Дженерали", тази година отново имаме договор с М-Тел, с "Нестле" и с "Ауди", която е една от компаниите, инвестиращи най-много в ски спорта. Явно тези компании са оценили това, което прави федерацията като постижения и като масовост, и отчитат, че потенциалът на българските ски е доста сериозен, за да поемат такива ангажименти.
През миналия сезон стартита програмата на федерацията "Научи се да караш ски", в която взеха участие доста софиянци. Смятате ли, че тя може да бъде разширена и в други райони, където има условия за зимни спортове? - Програмата доказа своята ефективност и отзвукът от нея беше невероятен. Децата идваха и се записваха самостоятелно или със своите родители. Има страхотен интерес, много хора искат да изкарат още един курс. Представили сме програмата на Министерството на спорта, защото без тяхната подкрепа не е възможно да просъществува такава инициатива. Проведохме редица срещи и нашата цел е да бъдат включени всички зимни центрове в България - Чепеларе, Пампорово, Смолян, Самоков с Боровец, Банско, традиционно София. В какъв размер ще бъде осъществена тази идея зависи от средствата, които ще бъдат предоставени на федерацията. Нашето желание е това да е, което се случи в София миналата година, да бъде мултиплицирано в много по-голям мащаб и да увлече все повече деца в зимните спортове. Така образно казано, ще увеличим основата на пирамидата. Федерацията е намерила половината от средствата, които са необходими за тази кампания чрез спонсори, които ще осигурят необходимата екипировка, лифткарти и т.н. Заплащането на учителите и транспорта са ангажимент на министерството и се надяваме, че средствата ще бъдат осигурени.
Преди известно време спортният министър спомена, че наред с проекта за многофункционалната спортна зала в София в Самоков започва изграждането на четири шанци за ски скок в комплект с хотелска база, финансирани от Норвегия. Какво е участието на БФСки в този проект? - За момента никакво. Ние научихме за този проект от министъра. Той ни информира, че при него са идвали инвеститори от Самоков, които имат желание да финасират изграждането на шанци. Ако това се случи, ще означава, че има сериозно желание. Дори в самата Норвегия шанците трудно се издържат и се чудят какви състезания да направят, за да си върнат парите. Това не е масов спорт и тези съоръжения най-трудно се издържат. Заедно с улея за бобслей това са двете най-тежки инвестиции при всяка зимна олимпиада, защото после почти не се използват. Малко ми е странно, че някой иска да направят три шанци в България, защото това е сериозна инвестиция. Дай Боже, да се случи, ние сме абсолютно зад това нещо и ще помагаме с каквото можем.
Интервю на Eмил Атанасов в-к 7 дни спорт Петък, 2009-12-04
|