След като метеорологическата зима вече направо ни смрази, днес 21 декември, настъпва и астрономическата зима. Денят ще е най-късият на годината, с най-дългата нощ.
Точно в 19:47 часа тази вечер астрономическата зима ще е тук. Тя започва със зимното слънцестоене и завършва с пролетното равноденствие – 21 март.
Когато Слънцето се движи над тропика на Козирога - в северното полукълбо е лятното слънцестоене когато денят е най-дълъг, нощта е най-къса, а в южното полукълбо денят е най-къс, а нощта е най-дълга и е налице зимно слънцестоене. Когато Слънцето е над тропика на Рака, в северното полукълбо се наблюдава зимно слънцестоене, а в южното - лятно.
По Древния Български Календар днес е Нулев ден – единак, ени, сур, Игнажден. Сега последният го смятат на 20 декември, след последния ден на старата година и преди първия на новата. В древността тогава се е празнувала Нова година. 1-ви януари по сегашния Календар - Григорянския, идва след преизчисление от Юлианския календар.
На връх Нова година, на 31 декември ще има и частично лунно затъмнение, което ще бъде видимо от България, съобщиха от НИМХ.
Агенция "Стандарт нюз" и "Дарик нюз" понеделник, 21 декември 2009
|