Алтернативен проект за изграждането на “Супер Боровец” подготвя община Самоков. Тя е един от акционерите за голям ски курорт по северните склонове на Рила заедно с оманския инвестиционен фонд SGRF, английския фонд "Екуест" и строителната компания "Главболгарстрой".
Израелски и руски компании са се интересували дали могат да изместят Оман от проекта, разказа кметът на Самоков Ангел Николов. Имало интерес и от български инвеститори, но той отказа да назове кои са кандидатите да правят алтернативен "Супер Боровец".
"Две години чакаме оманците да инвестират след първата копка, няма да продължаваме още много", заяви Николов.
Общината е готова да излезе от съдружието с арабския инвестиционен фонд и да започне и сама да осъществява проекта, каза още кметът на Самоков. За да не развали съдружието, Николов иска на предстоящото общо събрание на акционерите в "Супер Боровец" оманците да поемат задължения да започнат строителство още тази година. "Искам и график за следващите две", категоричен бе кметът на Самоков.
Идеята на оманците за общото събрание била само да сменят съвета на директорите.
В акционерното дружество за "Супер Боровец" общината е апортирала 2000 декара общински земи и те ще бъдат изтеглени, обясни още кметът. На тези терени щели да бъдат направени новите ски писти и лифтове.
"След това оманците, ако искат да си правят хотелите и вилните селища, мен ме интересува първо да се направят пистите", заяви още Ангел Николов.
За лифта, който ще качва скиорите на пистите от самия център на Самоков, вече има одобрени устройствен план и профил на трасето. Имало и оферти от големите производители на лифтове, разказа кметът.
Общината обсъжда и вариант сама да инвестира алтернативния проект. "Такова начинание може да се самозахранва с инвестиции, първо ще направим лифта и част от пистите, после и останалата част", разказа плановете си Николов.
ВИКТОР ИВАНОВ
От проекта е готов само паркингът и то без асфалт
Няма новина за "Супер Боровец", нищо не се случва. Така реагира вчера Калин Пешов, изпълнителен директор на "Главболгарстрой". Фирмата притежава в момента 8% от проекта.
67% държат "Екуест инвестмънт Болканс" и оманския инвестиционен фонд SGRF. Двете компании имат равни дялове в "Супер Боровец", а оманците притежават 33% от "Екуест". Община Самоков има 25 на сто в проекта, обясни Пешов структурата на дружеството "Рила-Самоков 2004", създадено специално за проекта.
От една година не съм се чувал с никой от компаниите, които са акционери в него. Нито с оманци, нито с "Екуест".
От шест месеца никой не е инвестирал нищо, допълни Пешов. Преди година и половина "Главболгарстрой" е направила паркинга, оставало да се положи асфалт, но така си и останал без него.
Още се чудят как да изглежда проекта, продължават разработките по концепцията, казва Пешов.
От строителната компания казаха, че за тях е важно да има инвеститор и да се строи. Ние нямаме интерес към бъдещото експлоатиране на готовия курорт, а към строителството му, уточниха от "Главболгарстрой"
От "Екуест инвестмънтс Болканс" (ЕИБ), не се ангажират с конкретни данни дали и кога ще бъде подновено строителството.
"Не можем да коментираме публикуваната в "Ройтерс" информация, защото не е ясен източникът й, обясниха оттам. Но са категорични, че "Супер Боровец" е техен основен приоритет и развитието му ще продължи.
Междувременно вчера се появи съобщение от "Екуест" в информационния сайт на Лондонската борса, в което се казва, че сегашния икономически и финансов климат прави всяко бързо решение за бъдещето на ски курорта нежелателно.
В момента съществуващите ски-писти в Боровец имат обща дължина 26 км, а капацитетът пистите и въжените линии е 4048 скиора. Той е крайно недостатъчен. Затова са разработени няколко варианта за ски писти, обясни Калин Пешов.
При първия, без навлизане в територията на Националния парк, общата им дължина е 52 км, а капацитетът на пистите и въжените линии достига 8027 скиора. При втория вариант - с известно навлизане в територията на Националния парк, общата дължина на ски-пистите е 65 км, а капацитетът им и този на въжените линии достига 11460 скиора. При третия - с минимално навлизане в територията на Националния парк, общата дължина на ски-пистите е 59 км, а капацитетът е 10378 скиора. При окончателния проект на общия устройствен план - без да се навлиза в територията на Националния парк, параметрите са дължина на ски-пистите - 62 км, а капацитетът - 9535 скиора.
Предвиждат се лифтове, един кабинков и, няколко седалкови, 4 и 5 звездни, спортни съоръжения, игрища, плувен басейн, кортове.
МАРИЯНА ЖЕЛЕВА, СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА
“Екуест” си сменя името
Един от основните акционери в "Супер Боровец" ще си смени името, става ясно от съобщение на информационния сайт на Лондонската Борса. "Екуест инвестмънт Болканс" ще се казва "Транс Болкан Инвестмънтс лимитид".
В края на миналата година са направени и промени в борда. От него е излязъл Кари Хаатая, който беше един от основателите му.
Освен това от фонда съобщават, че водят разговори с банките, финансирали два от проектите на дъщерното дружество "Иммофинанс" - "Созополис" и "Баня", за бъдещето им. Търсел се и консултант, за да каже какво е най-доброто за бившите кина "Изток", "Урвич" и "Европа палас".
Бившият концесионер по чистотата на София - "Новера" пък била в процедура по ликвидация.
в-к 24 часа Вторник, 9-ти Февруари 2010
|