Президентът на Българската федерация по ски г-н Цеко Минев пристигна във Ванкувър в неделя. Между втората и третата третина на хокейното супердерби Канада - САЩ банкерът даде кратко интервю за "Стандарт".
Г-н Минев, какво ви е мнението за подготовката и провеждането на ски стартовете? - Канадците са се справили добре като цяло. Това, че времето им изигра лоша шега, не зависи от тях. Навсякъде може да се случи нещо подобно. В края на краищата с много упоритост, труд, много пари и нерви са успели да се справят. Трасетата за алпийските дисциплини са подготвени на много високо ниво.
Успяхте ли да разгледате всички писти в Уислър? - Не. Те са 200, от които по време на олимпиадата работят 189. Останалите са ангажирани за подготовката на скиорите. На ден по тези писти могат да карат 60 000 души. Разговарях с Пол Матюс, който е направил проектите на пистите за Игрите тук и на тези в Сочи за олимпиадата след 4 години. Той каза, че трасетата са направени със съдействието на всички хора в Канада. Курортът Уислър е пуснат в експлоатация през 1965 година, а работата по него е започнала през 1961-ва. Още тогава хората са подкрепили здраво идеята за курорт, като са казали, че те искат да са сред природата, която е тяхното национално богатство и да я ползват, за да имат отношение към нейното опазване. Няма нищо по-хубаво от това, че в Уислър има писти, защото лятото ги ползват за маунтинбайк. Реално тук казват, че за канадците тази ски зона е като синоним на тяхното желание. Самото курортно село е правено по проект, но е разширявано три пъти.
Мнението ви за многото контузии в алпийските дисциплини и сноуборда? - Такъв е спортът. И в алпийските ски, и в шейничките има голям риск от контузии. И във футбола играчите понякога си гълтат езика. Това е спортът. Няма начин да не се рискува. Максимата на слаломист номер 1 в момента Райнфрид Хербст е: "Рискуваш и атакуваш докрай, ако искаш да победиш". Зимните спортове са нечовешки трудни понякога, но от друга гледна точка са много красиви и хората лесно се увличат по тях. Радостното е, че от ФИС и ВАНОК са се опитали да направят безопасността на пистите на много високо ниво. Специално за трасето по сноуборд мога да кажа, че то наистина е много трудно. При направата му домакините са се повлияли от Х-гейм игрите в САЩ. То е много атрактивно, за да привлича много хора, като трудността му е като за мъже, а по него трябва да карат и жени. Сани Жекова имаше малшанс, че падна и се контузи. Според мен имаше сили да влезе в четворката. Като цяло хората са се справили с организацията. Ако направя паралел между Игрите в Торино 2006 и тези, мога да кажа, че там беше по-голям организиран хаос, отколкото във Ванкувър.
Какви са последните новини за Килиан Албрехт? - Всеки ден ходи по два пъти на физиотерапия. За него специално се грижи отделен физиотерапевт. Медицинският център в Уислър е оборудван на световно ниво. Там са събрани най-добрите лекари от цяла Канада, има и чужденци. Хубавото е, че вече ходи сам. Смята, че най-късно в сряда ще направи първа тренировка. Ако това стане, би трябвало да сме спокойни за участието му в слалома на 27-ми.
Защо според вас австрийците търпят пълен провал в ските до момента? - Необяснимо е защо не се реализират всичките тези звезди. Най-вече при мъжете, защото медалите при дамите са с по-малка тежест в Австрия. Вероятно след Игрите Тони Гигир ще го сменят като старши треньор.
Сега гледате хокей. Откъде ви е тази страст към този спорт? - Кумът ми Иво Станчев, който живее тук, е бивш състезател в националния отбор по хокей и покрай него се привързах към този спорт. Още от дете гледам хокей и много ми харесва. Има вероятност да гледаме някой от полуфиналите или финала.
Пламен Вълков пратеник на "Стандарт" Ванкувър, понеделник, 22 февруари 2010
|