Състояние на масовия ски спорт – Алпийски дисциплини
Обобщеният анализ за състоянието на ски спорта у нас доказва, че системата се намира все още в период на преустройство, търсейки нов модел за развитие и функциониране в условията на пазарна икономика и гражданско общество.
Най-характерното за състоянието на масовия алпийски ски спорт в България и за тенденциите в неговото развитие е: Намален брой системно практикуващи ски спорт деца, ученици, младежи и граждани от различните социални и възрастови слоеве – в резултат на следните ключови фактори: - ниските доходи на населението и високите цени на ски оборудването и материалната база - липсата на партньорство между държавната и местната власт и организациите, имащи отношение към ски спорта за деца, ученици и младежи - недостатъчното популяризиране на ски спорта чрез средствата за масова информация - липсата на извънкласни занимания по ски в училищата - глобалния технологичен прогрес, който доведе до занижено физическо натоварване сред подрастващите - липсата на ролеви модели не само в ски спорта, но и в спорта изобщо - засилващата се комерсиализация на ски спорта в България Ликвидиране на цели елементи от националната система и стопяване на отделни равнища като подсистемата на масовия ски спорт, детско-юношеския спорт, спортната медицина и надзор и т.н. Вследствие на постоянните ограничения и финансовата криза броят на треньорите намаля над 6 пъти спрямо края на 80-те години , а броят на спортистите – 10 пъти; застъпването на спорта в учебните програми на детските градини, общообразователните училища и висшите учебни заведения остана символично. Извършените значителни структурни промени доведоха до разбиване на спортното движение и превръщането му в механичен сбор от клубове и федерации без координация на национално и общинско равнище. През 20-те години на прехода държавните органи, специализирани в спортния сектор, не реализираха основните функции на колегите си от Западна Европа: - изработване на единна държавна политика в отрасъла - създаване на нормативна база за регулация на централното финансиране и защита на държавния интерес - строителство и поддръжка на материалната база с национално значение - създаване на условия и координация на научно-приложното обезпечаване, квалификацията и преквалификацията на кадрите - междуведомствена координация на национално и общинско равнище Цялото спортно движение се пое ресурсно от Спортния тотализатор. В управлението на материалната база се внедриха изцяло принципите на икономическата ефективност и се приложиха формите на Търговския закон (ЕООД, ООД, АД).
Препоръки
Проблемите на ски спорта биха могли да се решат чрез изготвяне на дългосрочна програма (5-10г.) и национална стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в Република България от специалисти в зимните спортове, ангажирани към МФВС.
Състояние на състезателния ски спорт – Алпийски дисциплини БФСки е управленческият орган на ски спорта в България. Негови членове са клубовете, състезателите, треньорите, деятелите и официалните лица, представляващи Федерацията и българския ски спорт, както и елитният състав на Българските национални отбори по ски алпийски дисциплини. В момента ски спортът в България е в затруднено положение поради липсата на конкурентоспособни ски клубове по места. Това дава пряко отражение върху качеството на състезателите, които идват в националния отбор. Селекцията на националния отбор цели да обхване най-добрите състезатели, с които разполагат ски клубовете в България. За съжаление обаче тяхното ниво е под средното в алпийските страни. Основният проблем е липсата на средства. Това не позволява на ръководството на ски клубовете да наемат качествени треньори и да осигурят адекватно материално-техническо осигуряване за целогодишна подготовка на състезателите от най-ранна възраст. Възможностите на Федерацията за финансово подпомагане на ски клубовете са ограничени. Финансирането зависи преди всичко от клубовете и от местните ръководства. С цената на много усилия БФСки се опитва да популяризира ски спорта инициативи като "Научи се да караш ски" и други програми в различните региони, които са близо до ски центровете. Всяка година (от 2004 г.) БФСки организира и провежда редовни треньорски семинари в началото и края на ски сезона, осъществява учебно-методична и консултантска дейност и създава условия за повишаване и стимулиране на квалификацията на треньорите със цел приобщаване на местните кадри към опита на водещите ски школи в света.
Какво е състоянието на детскo-юношеския ски спорт у нас? 1. Детско-юношеския състезателен ски спорт се развива в условията на децентрализация; в повечето ски клубове не се провежда целогодишна подготовка. 2. Спортно-техническото ниво на по-голяма част от младите ни състезатели е доста посредствено. 3. Намалява броят на децата, които се занимават със състезателен ски спорт (особено броят на момичетата) и съответно – броят на проявите, включени в спортния календар. 4. Демографският срив ограничава спортната селекция при децата. 5. Броят на действащите ни елитни спортисти намалява, като основната причина за това е липсата на попълнения от млади състезатели с потенциал за призови класирания на международни състезания. 6. Намалява и броят на квалифицираните треньори, ангажирани в ски клубовете – главно поради неадекватно заплащане и липса на трайни условия за практикуване и израстване в професията. Поради същите причини треньорите, завършили НСА, търсят други възможности за реализация, в повечето случаи – като ски учители. 7. Материално-техническото осигуряване на ски клубовете е на много ниско ниво поради неспособността им да се самоиздържат. 8. От 30-те ски клуба, развиващи ски алпийски дисциплини в страната, само 2 разполагат с адекватен бюджет за целогодишна подготовка на състезателите, както и със съвременно управление, включващо постоянен контрол и отчетност.
Изводи и препоръки
1. У нас не липсват талантливи деца в ски клубовете. 2. Израстването им е свързано със създаване на по-добри условия за подготовка в конкурентна среда, по-голям обем и качествено провеждане на учебно-тренировъчната работа. 3. Необходима е ефективна работа с деца и юноши в четирите ски центъра - Витоша, Боровец, Банско и Пампорово. Осигуряване на годишен бюджет за всеки център в порядъка на 120 000 - 140 000 лв. Това е възможно при съдействие от страна на МФВС и контакти със собствениците/ концесионерите на центровете за създаване на условия за качествено провеждане на подготовката на състезателите.
Изводът, който трябва да направим за нашият детско-юношески алпийски ски спорт, е че са необходими сериозни промени по масовизирането, подобряване подбора, организацията и учебно-тренировъчната работа. Увеличаване грижите и вниманието от страна на МФВС чрез:
1. Възстановяване на ученическите спортни школи (УСШ) като самостоятелни извънучилищни звена за подбор, като усилията трябва да се насочат към привличането на деца от тези обучавани в ски училищата на Витоша, Боровец, Банско и Пампорово. Директорите на ски училищата и ски учителите в тези центрове могат да бъдат много полезни като насочват по-перспективните към подготвителните групи в ски клубовете. Нужна е и заинтересованост на треньорите, които работят с подготвителни групи в клубовете. Разрешаването на този проблем ще увеличи възможностите за привличане на повече талантливи деца в ски клубовете. 2. Спортните училища в този си вид не допринасят с нищо за издигане нивото на ски спорта у нас. Те са само проформа и възможност за създаване на работа на учители и администрация. Факта е, че ски спорта в спортните училища е вкаран по една и съща програма със спортове, като борба, бокс, баскетбол, плуване и др. При тези спортове тренировките могат да се провеждат двуразово и триразово без съществено нарушаване на учебния процес, докато при ските това е невъзможно. Програмата на спортното училище/ ски паралелката, трябва да бъде изготвена на базата на занимания предимно на сняг през зимата и интензивно обучение през есента и пролетта включително началото на лятото. За да бъде ефективно обучението, е необходимо учебната програма да бъде преработена и осъвременена. Няма родител, който да запише детето си в училище с програма неотговаряща на съвременните изисквания за образование. Ръководно начало в програмата на спортните училища със специалност ски трябва да бъдат: къса лятна и дълга зимна ваканция общообразователна програма изградена на съвременно ниво с акцент върху езикова и компютърна подготовка. В момента опита с деца от някой ски клубове показва, че много добри скиори са и отлични ученици. Нужно е спортните училища в градовете Самоков и Чепеларе да актуализират програмите си за обучение и подготовка на състезатели съвместно с Направление Алпийски дисциплини към БФСки, както и нормативната база за оценка и прием в СУ. 3. Студентите от НСА 4-ти курс по специалност ски алпийски дисциплини биха могли да стажуват в ски центровете/ клубовете, главно през зимния период. По този начин може да бъде извършен предварителен подбор на бъдещи треньори от една страна и помощ на работещите треньори в ски клубовете. 4. Разработване на нормативна наредба (от страна на МФВС) за финансово стимулиране на ски клубове и треньори, които системно подготвят състезатели за националните отбори. 5. Участието по различни програми, както и помощ от страна на МФВС и БФСки с материална част биха били съществена подкрепа на дейността на активно работещите клубове. В заключение: желаните резултати могат да се постигнат чрез: адекватно финансиране професионални треньори единна цел и ясна роля на отделните звена и подзвена в структурата съвременно планиране, контрол и отчетност ясна комуникация между МФВС, БФСки, клубни отбори, треньори и спортни деятели
С. Веселинов /Директор Алпийски ски към БФСки/
|