По време на Общото събрание на Българска федерация по ски, което се състоя на 27 май 2010 г., беше представен отчетният доклад на председателя на БФСки. Значителна част от него е посветена на преглед на постигнатото през изминалия сезон в спортно-тренировъчната и състезателната дейност, в международното сътрудничество и в организационно отношение.
Представяме ви част от отчетния доклад:
Настоящият доклад за дейността на Управителния съвет на федерацията обхваща периода от 28 май 2009 до месец май тази година.
НАЙ-ВАЖНИТЕ МОМЕНТИ ПРЕЗ ИЗТЕКЛАТА ГОДИНА НАКРАТКО
В международен план – тя беше изключително важна за нашия спорт, тъй като затворихме още една олимпийска страница. Както знаете, Олимпийските игри са главен критерий за равнището на световния спорт и цел за всеки един спортист и федерация. Трябва да споменем, че системата за придобиване на олимпийски квоти бе коренно променена и лимитираща броя на участниците като цяло и ние сме доволни, че федерацията успя да спечели 8 олимпийски квоти. Участието на нашите състезатели в Световните първенства за юноши и девойки, където крайната цел за нас като федерация беше максимално добро представяне. Не изневерихме и на станалото вече традиция, поредно чудесно домакинство на състезание от висок ранг – кръг от Европейската купа по ски алпийски дисциплини.
В последните години ръководството на федерацията приоритетно работи усилено в следните направления: - в условия на световна икономическа криза – финансовото осигуряване на федерацията; - утвърждаване на България, като надежден партньор на международното поле; - организация и провеждане на състезания от календара на ФИС; - и не на последно място постигането на резултати при представянето на националните отбори.
ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ И МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Както вече споменах периодът беше белязан от най-важното спортно събитие - Зимните Олимпийски игри във Ванкувър, Канада. Зрителите по цял свят станаха свидетели на: най-много участвали спортисти, най-голям брой спортни състезания, най-много златни медали спечелени от една нация, най-много средства за организация и др.
Като държава с утвърдени традиции в спорта, Канада разполагаше с база още преди да спечели домакинството на Игрите. Големите и скъпи спортни обекти, строени след спечелването на домакинството, бяха съвсем малко. Особено в планината Уистлър преобладаваха сглобяемите конструкции, най-вече заради екологичните изисквания.
На олимпийските игри във Ванкувър обаче се видя също така, че сериозни грешки в организацията биват допускани и в най-развитите икономически държави в света. Както стана трагедията на улея за шейни и бобслей.
Капризите на времето и желанието на организаторите да проведат на всяка цена стартовете в сноуборда край града, при изключително неблагоприятни условия, станаха причина за много контузии и за големи компромиси.
У нас, след проведените успешни стартове за Европейската Купа през 2007 и 2008 и най-вече изключително успешните стартове за Световна Купа по ски алпийски дисциплини за жени през 2009 година в Банско, на България и Българската федерация по ски бе делегирано отново правото за организация на 2 старта от най-конкурентната дисциплина – слалом мъже на 22 и 23 януари 2010 година. В Банско се състезаваха много елитни състезатели в алпийските ски, като водещите от тях – над 10 спортиста, само ден след проявата участваха в Световната купа в Кицбюел, Австрия. На трибуните на писта Бъндеришка поляна и в зоните за официални гости и гости за състезанието в този ден присъстваха над 2 000 души, които се насладиха на оспорваната битка за първите места, спечелена от японския слаломист Наоки Юаса. Състезанието бе подробно отразено от над 50 български и чужди журналисти, като в допълнение организационния комитет направи и телевизионна продукция с пряко предаване на състезанието по Българска Национална Телевизия и БНТ Сат, с най-високите стандарти за подобна ТВ продукция. Като цяло състезанието получи отлична оценка от всички състезатели, технически лица, гости и представители на Международната федерация по ски.
Опитът ни показва, че това е един от най-успешните начини да помогнем за развитието на спорта ни, като го популяризираме и заинтересоваме бизнеса да инвестира в него.
Както знаете, непосредствено след парламентарните избори през юни миналата година Държавната агенция за младежта и спорта беше закрита и правителството взе решение спорта да се ръководи от Министерство. Това е изключително важна стъпка по отношение на държавното финансиране, тъй като субсидиите от държавния бюджет директно ще се разпределят за различните политики очертани в Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта в РБългария 2010-2020.
През м. януари 2010 стартира второто издание на проекта ”Научи се да караш ски”. Идеята на този проект е да се изведат младите хора сред природата, в планината, да практикуват един от най-привлекателните зимни спортове и така да се отговори на нарастващата потребност за двигателна активност и здравословен начин на живот. Няма съмнение, че това е добрият пример как да помогнем нашите деца (тази година 2 200 малки скиори), безплатно да се учат да карат ски. След като се обърнахме официално с конкретни предложения към МФВС за неговото мултиплициране и в други центрове в страната силно се надяваме успешната реализация и обществения отзвук на проекта да спомогне за разширяването и развитието му в бъдеще.
Чрез проект разработен през миналата година от федерацията и одобрен от БОК, от програма „Олимпийска солидарност” на МОК от март 2009 до февруари 2010 пет от нашите най-изявени спортисти участници на Зимните Олимпийски игри във Ванкувър бяха подпомогнати финансово на обща стойност 70 000 USD. Периодично се изготвяха и представяха отчети, както финансови така и за спортно техническото състояние на състезателите.
Изготвихме Държавен спортен календар 2009/2010 с прилежащите към него наредби по алпийски дисциплини, ски бягане, сноуборд и ски скок. По време на сезона той претърпя изменения, които в голяма степен се наложиха от снежната обстановка. Проведоха се 15 състезания по ски алпийски дисциплини и кръг от Европейската купа – два слалома мъже, 2 по сноуборд, 7 по ски бягане и 5 по ски скок.
Бяха подписани тригодишни договори с основните спонсори – ПИБ, МТел, Дженерали, Нескафе, Ауди, с което бе осигурена основната част от финансирането на дейността на Федерацията. В условията на световна икономическа криза, която за съжаление не подминава и България ние сме изключително благодарни на тези наши партньори. В периода декември 2009 – март 2010 беше осигурено значително рекламно присъствие в трите национални телевизии – БНТ, БиТиВи и Нова телевизия. Бяха излъчвани специално изработени заставки с логото на Федерацията и на генералните спонсори. Медийното обслужване и продажбата на разполагаемото рекламно време даде възможност да се излъчват стартовете от Световната купа по ски и сноуборд през сезона, както и Европейската купа по ски проведена в Банско.
На 20 април организирахме тържествено закриване на състезателния сезон и награждаване на призьорите за купа “България” и купа “Надежди”. От името на МТел бяха връчени и специални награди на двама от нашите млади талантливи състезатели – Алберт Попов и Йордан Чучуганов, постигнали изключителни успехи в своите дисциплини на най-високо международно ниво. Ръководството на Българска федерация по ски награди и едни от най-изявените си спортисти и деятели, изписали най-славните страници в историята на българския ски спорт.
Консултативният съвет чрез своя председател информираше членовете на УС по различни теми обсъждани на заседанията. В края на състезателния период беше изготвен отчет за дейността.
Всяка година ръководството на федерацията съобразно възможностите си подпомага по различни начини клубовете. Разработва програми, закупува екипировка (напр. за втора година предоставяме ролкови ски) и в края на всеки сезон преразпределя екипировка ползвана от националните отбори.
Направление алпийски дисциплини съвместно с Национална спортна академия "Васил Левски" организираха на 10-ти и 11-ти април 2010 г. в НСА - София за осми пореден път семинар с лектори Филип Гартнер (Словения), Стоян Пухай (Словения) и Боян Стругер (Словения). В него взеха участие треньори от националния отбор, ски клубове, както и студенти от НСА – специалност ски.
Важните теми които бяха изнесени – „Селекциониране и организация на подготовката на скиори алпийци с насоченост високо спортно майсторство”, „Особености в организацията и методиката на подготовка на елитните състезатели”, „Структура и организация на Алпийския ски спорт и националните отбори в Словения и България” – считаме, че подобряват нивото на знания на нашите треньорски кадри.
Непосредствено преди състезателния сезон през месец септември бяха проведени 9 еднодневни семинара по места за съдиите от общо десет съдийски колегии в страната. Изключение прави съдийската колегия в Берковица, поради писмен отказ на председателя и. Лекциите които бяха застъпени съдържаха теми относно нови правила и опреснителен курс по ски алпийски дисциплини, ски бягане и полагане на изпит от кандидат съдии, преквалификация и съдии изгубили права.
Федерацията работи по проектирането и лицензирането на нови писти по ски бягане и пре-лицензирането на писти по алпийски дисциплини във ФИС.
На 4 май се проведе среща с директорите на зимните центрове, които подпомагат ски-спорта. Разгледани бяха въпросите, касаещи както календара за следващия сезон, подписването на договори за диференцирането на отговорностите при организацията на състезания, така и за осигуряването на безплатни сезонни карти за националните състезатели и преференциални цени за клубовете.
В срок ще бъдат заявени във ФИС международните състезания включени в ДСК, от които кръг от Световната купа – слалом и супер комбинация мъже алпийски дисциплини.
През изтеклия период УС на БФСки провеждаше редовно своите заседания. Възстановени бяха треньорските съвети по направления. През май бяха разгледани отчетите за изминалия сезон 2009/2010 и се приеха годишните спортно тренировъчни програми със съответната финансова рамка.
Поддържаме и задълбочаваме контактите си на различни нива в Международната федерация. Отпусната беше финансова подкрепа.
По програма “Подпомагане и развитие” към ФИС беше спечелен проект на стойност 20 000 шв. фрака за развитие и разширяване на проекта на ФИС „Да върнем децата на снега”.
Международната федерация подпомогна и ски скока чрез финансиране на един лагер в Вилах, Австрия.
Продължено бе и доброто сътрудничество както с федерациите от региона, така и от силните алпийски държави.
В края на месец септември 2009 се състоя Есенната конференция в Цюрих. Тя започна със седмия семинар на тема младежта и децата и бяха обсъдени различни начини за инвестиране чрез партньорства.
След броени дни предстои участието ни в Конгреса на Международната федерация по ски, който ще се проведе в Анталия, Турция. Нашите редовно избрани представители в под-комитетите на ФИС ще вземат участие в работата на съответните комисии.
Както знаете, следващия сезон ще сме домакини на кръг от Световната купа, мъже – слалом и супер комбинация. В тази връзка в края на месец април тази година у нас пристигна на инспекция лично Гюнтер Хуяра – директор на Световната купа по ски мъже. Състоя се среща с Министъра на физическото възпитание и спорта, където нашите усилия бяха оценени на най-високо ниво.
За сезон 2011/2012 Банско е в предварителния календар за СК, жени спускане и супер гигантски слалом.
Без излишна скромност мисля, че може да се каже, че успяхме достойно да се наредим сред деветте алпийски нации, които провеждат състезания за Световната купа по ски.
На 4 февруари тази година в Сен Жерве, Франция, се проведе седми по ред семинар на ФИС по въпроси касаещи детско-юношеския спорт. В срещата взеха участие страни от целия свят, а нашата федерация бе представена от г-жа Мила Андреева.
Техническите делегати към международната федерация присъстваха на всички опреснителни курсове организирани от нея. Ръководството на БФСки от години дава възможност и е отворена да финансира обучението и преквалифицирането на нашите специалисти.
СПОРТНО – ТРЕНИРОВЪЧНА И СЪСТЕЗАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
СНОУБОРД
Този сезон бе един от най-трудните за Направление „Сноуборд” през последните години. С оглед на предстоящата Зимна Олимпиада логично по-голямата част от средствата бяха концентрирани в подготовката и спортния календар на проекто-олимпийския ни отбор в състав: Александра Жекова (сноубордкрос и паралелен гигантски слалом), Иван Ранчев и Радослав Янков (паралелен гигантски слалом). Останалата част от средствата беше разходвана за подготовка и участие в състезания на националния отбор по свободен стил (Димитър Чокоев, Лозьо Димитров, Марио Беньо) и за един перспективен състезател при децата – Алекс Иванов.
Подготовката на проекто-олимпийския отбор се проведе по предварително изготвената през месец май спортно-тренировъчна програма в България и чужбина изцяло обезпечена от БФСки. Александра Жекова изпълни общо 75 дни на сняг, а Иван Ранчев и Радослав Янков – 45. Отборът по свободен стил проведе 3 лагера на глетчер и един в България – общо 46 дни. С осигурените средства Алекс Иванов успя да проведе над 40 тренировъчни дни на сняг в България.
Състезателната програма на Александра Жекова бе концентрирана върху състезанията от най-висок ранг - Световната купа и X-Games, като крайна цел беше представянето й на Зимните олимпийски игри. Началото на сезона за нея бе обещаващо – 2-ро, 4-то и две 7-ми места в стартовете от Световната купа. Единствена в света Александра покри квоти в две сноуборд дисциплини – сноубордкрос и паралелен гигантски слалом. За съжаление след тежка контузия, която Жекова получи още преди първия старт, тя не успя да се класира според очакванията и възможностите си.
Видяхме обаче, че нейния непримирим дух за победа в крайна сметка надделя и на финалите на Световната купа Александра постигна престижното 4-то място в сноубордкроса, което й отреди 6-то място в крайното класиране за Световната купа. Сред успехите й този сезон трябва да отбележим и постигнатото 5-то място в сноубордкроса на Зимните Екстремни Игри в САЩ през януари.
Иван Ранчев също направи много добър състезателен сезон, който започна с 29-то място на Световна купа, което му отвори вратите към участие на Олимпиадата. Последваха няколко класирания между 35-то и 50-то място и Иван успя в последния момент да се квалифицира за участие във Ванкувър. Въпреки че беше най-младият участник в мъжкия паралелен гигантски слалом, Иван се представи достойно и постигна 26-то място. Той е първият български сноубордист при силния пол участник в Зимни олимпийски игри. Неговият съотборник Радослав Янков бе преследван от хронична контузия през целия сезон, която му попречи да бъде пълноценен в тренировките и състезанията и в крайна сметка той не успя да постигне класиране до 30-то място в Световната купа и пропусна Олимпиадата, както и втората половина на състезателния сезон. Водещият ни състезател в свободния стил Димитър Чокоев също получи тежка травма в подготвителния период. Не изпълни в пълен размер заложената състезателна програма за участие в стартовете от Европейската купа. В началото на периода той постигна две престижни класирания – 27-мо и 30-то място на Световна купа биг еър, както и категорична победа на Откритото държавно първенство в края на сезона. Неговите съотборници Лозьо Димитров и Марио Беньо участваха в две състезания от Европейска купа и две ФИС състезания. Марио записа две победи във ФИС стартовете, 14-то и 15-то място за Европейската купа. Лозьо Димитров се класира два пъти 2-ри за ФИС, 9-ти и 13-ти за Европейската купа. Поради липса на международни детски състезания по сноуборд в Европа, Алекс Иванов участва единствено на държавните шампионати, където извоюва категорични победи над своите връстници.
АЛПИЙСКИ ДИСЦИПЛИНИ
В края на сезон 2008/2009 беше направен задълбочен анализ и извършени промени в направлението, които се изразиха в промяна на състава както на националния отбор така и треньорското ръководство. Подготовката на отборите се проведе под ръководството на назначените словенски специалисти Стоян Пухай, Грега Кощумай и кондиционния треньор Боян Стругер.
След като се запознаха с нивото и възможностите на националните състезатели включени в съставите на 1-ви и 2-ри отбори, както и на база проведени тренировъчни лагери, контроли и спортно-педагогически тестове през подготвителния период (май-ноевмври 2009г.), те отчетоха, че подготовката на българските национали трябва да започва от дисциплините спускане и супергигантски слалом и да завършва в дисциплините гигантски слалом и слалом. Целта е постигане на широка спортно-състезателна подготвеност чрез развиване на скоростните способности и способностите за издръжливост на скиора алпиец, след което може да се направи подходящ избор и да се постигне профилиране и специализация в 5-те (или някои от 5-те) алпийски ски дисциплини.
По тяхно предписание и насоки бяха поставени конкретни цели на състезателите от 1-ви и 2-ри национални отбори за изпълнение през 2009/10г. : • Постигане на високо ниво на общата и специалната работоспособност (тренираност); • Постигане на максимално ефективна техника и тактика в 5-те алпийски дисциплини, както и подобряване нивото на психологическата подготовка; • Подобряване на FIS точките, което да доведе до подобряване на класирането в световната ранглиста и по-добри стартови позиции през следващият състезателен сезон.
Конкретна цел беше квалификация за участие на Зимните Олимпийски игри във Ванкувър.
През сезона израстване демонстрираха състезателите от подмладения национален отбор и най-вече Стефан Присадов, Никола Чонгаров и Георги Георгиев, които показаха, че можем да очакваме много сериозни резултати от тях през следващия олимпийски цикъл.
Килиан Албрехт се класира в дисциплината слалом: Световна купа- Кицбюел 21-ви, Европейска купа- 3-то място,Северно Американска купа 8-ми и 3 пъти в топ 3 на Купата на Австралия и Нова Зеландия.
Непосредствено преди олимпиадата бяха проведени контролни състезания за определяне на втория участник в ЗОИ. Така се определи крайния състав- Килиан Албрехт, Стефан Георгиев и Мария Киркова. Предвид традициите на страни като Австрия и Канада, които са инвестирали милиони, но останаха без отличия в алпийските ски, представянето на олимпийците ни във Ванкувър беше добро, след като състезателите Килиан Албрехт и Стефан Георгиев заеха съответно 20 и 25 място в дисциплината слалом.
Изключително много ни зарадваха постиженията на нашите деца – бъдещето на България в зимните спортове. Призови класирания в международни детски състезания тази година постигнаха: Алберт Попов, който през сезона 4 пъти победи своите връстници от най-силните алпийски държави - в Слиеме, Пинокио и Вал ди Зер; Георги Нушев, Камен Златков, Александра Попова и други млади надежди.
СКИ БЯГАНЕ
Ски бягането през изтеклия Олимпийски цикъл се характеризира с бурно развитие по отношение на спортните резултати. Повиши се скоростта на придвижване в резултат на подобрената материална база, подготовката на трасетата и повишените функционални възможности на спортистите. Особено важен елемент, който влияе на спортния резултат сега е бързото възстановяване във връзка с големия брой стартове по време на сравнително късата зима и сгъстената програма. Тенденцията за скъсяване на разликите между победителите и останалите състезатели от предишните години се запази, като в много случаи победителите се определят с фотофиниш, въпреки дългите дистанции. Това доведе до изравняване на възможностите на бегачите, като по-широк кръг спортисти реално се намесват в битката за първитe места. Повишената конкуренция доведе до чувствително снижаване на ФИС точките на активно участващите в международните стартове състезатели. Тясната специализация на скиорите бегачи в двете направления – спринтовото и дистанционното продължи, но с последните промени в изискванията за спринтовете се даде възможност за по-успешна изява на комплексните бегачи освен в общото класиране за Световната купа и в отделни стартове от Олимпийската програма. Примери в това отношение са победите на Бьорген, Нортхуг, Ковалчик, Колоня.
В последните години българското ски бягане е в тежко състояние що се отнася до възможностите за финансиране на клубовете развиващи тази дисциплина, броя на подготвящи се и участващи в състезания спортисти, състояние на писти и други фактори. На този фон представянето на водещия ни бегач Веселин Цинзов е добро. Извоюването на олимпийските квоти при завишените изисквания от него и Антония Григорова-Бургова само по себе си е добър резултат. Бяха реализирани от Цинзов и някои много добри класирания в стартове за Световната купа и ФИС състезания, като най-доброто от тях беше на Световната купа в Кенмор /Канада/ - 34-то място разлика 1мин. 35 сек. от победителя, с които той свали ФИС точките си под 50. Това, заедно с подсигурената централизирана подготовка на националния отбор ни даваше надежди за достойно представяне на Зимните Олимпийски Игри във Ванкувър.
Когато се прави анализ на резултатите на спортисти в дисциплината ски бягане основен критерии е класирането по място на най-отговорните състезания през сезона, а за тази година това бяха игрите. Останалите показатели като разлика от победителя, ФИС точки и др. представляват допълнителна информация предимно за специалистите, която дава представа за динамиката на възможностите на бегачите за реализиране на добър спортен резултат.
По отношение на основния показател нашите представители на ЗОИ не изпълниха задачите, които са си поставили при планирането в началото на сезона. Факторите, които оказаха влияние на резултатите като тренировъчни натоварвания, моментна спортна форма, възстановявяне, стимулиране, материална база, мотивация, подготовка на ските, и др. бяха анализирани в треньорския съвет в края на сезона.
Като имаме предвид резултатите от участията в Св.купи и ФИС състезания преди ЗОИ става ясно, че Веселин Цинзов не реализира възможностите си на основното състезание за сезона. Ако разгледаме динамиката на представянето на водещите ни бегачи в състезанията за Световни първенства и ЗОИ през последния Олимпийски цикъл, които са сравними по конкуренция и ранг, прави впечатление задържане нивото на резултатите, независимо от израстването на водещите ни спортисти от 20 до 24 години и реализираната подготовка.
През последния сезон беше сформиран състав от юноши с перспективни показатели за развитие: Филип Данов, Антон Синапов, Симеон Деянов, Георги Радков, Богомил Костадинов, Йордан Чучуганов. На отбора беше подсигурена възможно най-добрата подготовка съвместно с мъжкия и женски отбор, ранна снежна подготовка и участия в състезания извън България. Основния старт за тях беше Световното юношеско първенство в Хинтерзартен. Нашите спортисти бяха най-млади от участниците и при планувано до 40-то, заеха места след 85-то. Тези резултати са далеч от очакваните и от възможностите на спортистите.Това беше първата година на централизирана подготовка на този перспективен състав и резултатите ще бъдат реализирани в следващите сезони. На същото състезание в групата на младежите Станимир Беломъжев се класира 31-ви в спринта на 8,7 сек. от победителя, като неговата подготовка през този сезон беше финансирана изцяло от БФО. Това постижение ни дава надежди за сериозен успех на следващото младежко първенство.
През месец януари на купа „Тополино” в Италия обнадеждаващи резултати постигнаха, подготвените в юношеския отбор Йордан Чучуганов – 3-то при момчетата старша възраст, Георги Радков – 9-то и Симеон Деянов – 16-то при юношите младша възраст. Заслужава да се отбележи и класирането на Деянов и Чучуганов на международното състезание в Контиолахти, Финландия - първи места в техните възрастови групи и трето място на Радков.
Практиката ни показва, че в такъв тежък спорт като ски бягането не е възможно да бъдат постигнати добри спортни резултати на международни състезания от състезатели подготвени извън националния отбор. Единствено там могат да бъдат обезпечени условия в съответствие с изискванията за съвременен тренировъчен процес. Поради това е необходимо да обърнем сериозно внимание на подбора на съставите, мотивирането на националните отбори, треньори и обслужващи лица.
Това което ни прави оптимисти е, че през изтеклия сезон се забелязва тенденция на повишаване интереса към развитие на ски бягането от страна на клубове, които не са сред традиционните наши центрове. В тази връзка добро впечатление правят с работата си и респективно с резултатите в Държавните първенства в детско-юношеския профил, клубове като: Паничище – Сапарева баня, Узана – Габрово, Стамболово и др.
СКИ СКОК
Когато трябва да правим анализ на развитието на дисциплината ски скок в България ще кажа, че трудно се развива спорт, когато държавата не разполага с необходимата инфраструктура и съоръжения.
Основният състав на националния отбор, който беше определен за подготовка и участие в международни състезания от календара на ФИС беше формиран от трима състезатели - Владимир Зографски, Петър Фъртунов и Богомил Павлов. В хода на подготовката по предложение на главния треньор г-н Винтерлих, поради голямо изоставане в техническо отношение отпадна Фъртунов като член на състава. В различни периоди беше включван и състезателят Деян Фунтаров.
Планираните предварително комплексни функционални изследвания и спортно педагогически тестирания през периода бяха изпълнени. През летния етап Зографски и Павлов достигнаха до много добра техническа и физическа форма.
Проведени бяха тренировъчни лагери предимно в чужбина, общо 178 дни на шанци с различно покритие – метал, керамика и сняг. Отчитаме като слабост закъснялата зимна подготовка, което доведе до неизпълнение в пълен обем на планираните специфични показатели и спад на спортната форма.
Финансово беше обезпечен и богат състезателен календар – 16 старта за Световната купа и 14 за Континенталната. За съжаление нямахме представител в тази дисциплина на Зимните Олимпийски игри. Считаме, че причините за това са недостатъчния опит на младите ни състезатели и въведените изключително тежки квалификационни критерии за участие. Представянето на Владимир Зографски - 7 място на Световното юношеско първенство в Хинтерзартен, Германия отчитаме като голям успех.
Трябва да отбележим и доброто класиране в Континенталната купа- две 9-ти места в Бишофсхофен. От следващия сезон и двамата наши състезатели завоюваха право да участват в Св. купа.
Уважаеми дами и господа, живеем във време, когато държавата ни изпитва огромни трудности да финансира изключително важни сфери като образование, здравеопазване и др. и спортът не прави изключение - той е отражение на настоящата икономическа действителност. В условията на финансова криза ръководството на федерацията намира всички възможни начини тя да не се отрази пряко на предвидените дейности и поети от нас ангажименти.
В заключение искам да благодаря на целия УС, на всички ски клубове, треньори и служители на федерацията, на всички спонсори, на управите на зимните ски центрове и на ръководството на МФВС за подкрепата, която ни оказаха в усилията ни да постигнем по-добри резултати и издигнем нивото на любимия ни ски спорт.
Цеко Минев Председател на БФСки
|