Директорът на Регионалната инспекция на околната среда и водите (РИОСВ) в Смолян инж. Елен Минчев е одобрил оценката за въздействие върху околната среда за изграждането на стационарен ски-влек и обслужваща зона в обхвата на Спорно-туристически център „Перелик”, предаде репортер на радио „Фокус”-Смолян.
Съгласно представената в екоинспекцията оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) и приложения доклад за съвместимост, трасето на ски-влека е предвидено да се реализира на източния склон на връх Карлък върху пасище. Влекът ще е с дължина от около 550 м, като единият край ще е на кота 2024 м, а другият на 2129 м и ще превозва 550 души на час, което означава, че 100-120 души ще могат да се спускат по пистите няколко пъти на час.
Терените, където ще се пързалят скиорите, също се използват за пасища. Необходимата площ за ски-влека е 4,5 декара, от които около 3,7 декара за влека и пистите, а останалите 0,8 декара ще се използват за сгради към обслужващата зона. Част от терените за ски-спускания ще се отъпкват с машина, а другата част не, за да могат да се карат ски в необработен сняг. Зоната за пързаляне по отъпкан сняг е 2,2 декара. Проектът попада в защитена местност Мурсалица – Триград.
За влека ще бъдат монтирани 13 малки стълба и две станции – за пулт на управление, каса, задвижваща машина, гараж за ратрак, гардероб, санитарен възел, заслон за туристите и други. Обслужващата зона към ски-влек „Карлък” ще включва склад, ресторант, чайна, помещение за обслужващ персонал за 150 души. По предварителни изчисления разгъната площ на сградите ще е на 1400 кв. м, като строителството ще е до корниз 7. Не се предвижда нощуване. Предвижда се и обособяване на паркинг, без да се налага строителство. Няма да се строят и пътища, като ще се използва общинският път до върха. От паркинга до пистата туристите ще се возят с кучешки впряг по график, за да се органичи достъп на лични автомобили в района.
Според мотивите на РИОСВ – Смолян да одобри проекта е, че той няма да навреди на околната среда и да й окаже вредно въздействие. Няма да окаже значително въздействие и върху защитена местност Мурсалица – Триград. От 29 вида птици в защитената местност, при 22 вида няма да има отрицателно въздействие, поради факта, че те не се срещат на тази надморска височина. За да се реализира проекта обаче са дадени 40 предписания, които трябва да се изпълнят, като има изисквания за поставянето на съоръженията, опазването на почвата, да не се допуска пързаляне извън зоната, за да не се плашат животните, система за разделно събиране на отпадъците, опазване чистотата на природата, въздуха и липсата на шум, и други.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ Агенция "Фокус" 20 октомври 2010 | 16:17
|