Г-н Каневчев, поздравления за новата ви длъжност, пожелаваме ви успех! Разкажете ни повече за целите и задачите на новото направление “Български професионални ски инструктори” – БПСИ към Българска федерация по ски? - Благодаря, преди всичко това е едно предизвикателство за мен, а резултатите от свършената работа ще можем да видим едва след няколко години. Поставили сме си едни доста високи цели, които определиха създването на това направление. От една страна да повишим нивото на обучение и подготвим ски инструктори с високи професионални умения, а от друга – да започнем прокарването на една нова посока на взаимодействие между ски училищата и курортите. И двете страни имат нужда от едно такова синхронизиране на работата и реда, за да може да се повдигне имиджа на България като спортно-туристическа дестинация в европейски и световен мащаб.
Традиционно дейността по обучение и сертифициране на ски инструктори в България за нуждите на ски училищата е било под шапката на БФСки – КСУ (Комитет на ски учителите – бел.ред.) към БФСки, създаден през 70-те и съществувал до средата на 90-те години на 20 век, но в определени периоди това е било извън организацията. Какво наложи приобщаването му отново към Федерацията? - Наложиха го няколко реално съществуващи момента, а именно изключително заниженото качество на работа на ски инструкторите, липсата на каквато и да е прозрачност в управлението, както и обратната връзка към членовете на сегашното сдружение (Сдружение "Българско ски училище" – бел.ред.). В един момент това сдружение започна да работи в интерес на няколко човека, а не по предназначение.
В новосъздаденото направление отношението, методиката, структурата на управление, ако щете дори самите курсове за изграждане на ски инструктори, ще са на съвсем различно и реално професионално равнище.
Имате огромна подкрепа от БФСки и МФВС, какви ще са взаимотношенията на направлението с НСА, която обучава студенти по ски, получаващи автоматично след дипломирането си удостоверения за ски учители? - Темата е дълга, но, ако трябва да отговоря в няколко реда, ще кажа следното: самият аз съм преподавател в НСА 15 години, Академията винаги е работила по поръчка и в интерес на БФСки, за изграждане на кадри в зимните спортове. Статутът на завършилите НСА няма да се промени, а напротив – ще им се дава приоритет да се развиват в тази професия. От миналата година е факт и споразумение между двете институции за подпомагане във всички дейности на ски федерацията, така че мога да кажа, че взаимоотношенията са отлични.
Като директор на ски училището на “Витоша ски”АД, какви са впечатленията ви за съществуващото ниво на българските ски инструктори? - Опитът ми и наблюдението върху ски инструкторите до преди няколко години беше малък. В годините обаче, през които аз ръководя ски училището на “Витоша ски” АД, станах свидетел на стотици случаи на крещяща некомпетентност от страна на инструкторите. Това беше и една от основните причини да се съглася да ръководя това направление, защото от една страна и аз съм потърпевш, като директор, от ниското качество на предлаганата услуга, а от друга – няма как да бъдат оставени нещата да продължават по този порочен начин.
Има ли текучество на ски инструктори в българските ски курорти? - Текучеството е огромно, защото в годините приоритета на сегашното сдружение е да създава колкото се може повече инструктори, без да има ясна концепция относно бъдещата им реализация и професионално развитие. Това нещо няма да продължи и инструкторите, които ще произвеждаме, няма да са много, но за сметка на това ще бъдат на високо ниво. В Единната програма, по която работим, една от основните точки е да се увеличи периода на обучение и подготовка на ски инструктора и след като има необходимия стаж да получи удостоверение за ниво. След това се изисква ежегодно преминаване на различни “клиники”, семинари и изпити, така че във всеки един момент ски инструкторът е задължен да повишава квалификацията си. Така направлението ще може да контролира и решава бъдещето на всички негови участници.
Добре известно е, че много български ски учители, някои дори без официална квалификация, работят в ски курортите на Австрия, Швейцария и други алпийски страни. Ще работи ли БПСИ за “експорта” на опитни български ски инструкторски кадри за ски училищата в чужбина? - В дългосрочен план това също е заложено да се случи, но по-близката ни цел е да произведем първоначално достатъчно квалифицирани кадри за нашите ски училища и курорти. По-важен е имиджът, който България изгради в последните години, като едно наистина отлично място за зимен отдих и спорт. Ски инструкторите са едно от решаващите звена и ние сме отоговорни да направим така, че туристите да получават една качествена услуга първо в България.
БПСИ ще членува ли в ISIA и какво е значението на ISIA сертификата за професионалните ски инструктори? - Със сигурност членството в различните международни структури е приоритет на БФСки, в това число INTERSKI и ISIA. Дали ще се случи веднага или следващата година, зависи от вижданията на хората от ръководството на сегашното сдружение към членовете си, защото в тези структури не може да членуват две организации от една страна. С работата си в последните години ясно се видя, че времето на това сдружение безвъзвратно е отминало и трябва да се даде път на нашата нова амбициозна структура. Колкото до сертификата на ISIA, той дава възможност на ски инструкторите да работят като легални такива в чужбина, да бъде признато професионалното им ниво и да ползват редица привилегии във всички европейски курорти.
Каква ще е ползата на ски туристите от дейността на БПСИ? - Ползата за ски туристите, които ще се обучават, е огромна, тъй като на никой не му е все едно за какъв инструктор си дава парите. Тогава когато плаща и получава една висококачествена услуга, туристът ще бъде доволен и утре пак ще се върне, а от друга страна училището и курортът също печелят.
Започвате много прозрачно работата си, практически цялата ви дейност е описана в специалния раздел на БПСИ в SKI.BG, какви са първоначалните ви приоритети? - Това беше и самата идея, досега в сдружението, в което членувахме, само няколко човека знаеха за какво става дума, всички други стояха в информационна тъмнина. Направлението ще бъде една открита и достъпна структура, в която на всеки ще бъде обърнато внимание и мнението му ще бъде чуто. Сега се връщам от обиколка по курортите ни, където проведох редица срещи с директори на всички ски училища и дискутирахме много проблеми. Във всяка ски зона различната специфика обуславя техните потребности, очертаха се интересни предложения, които веднага ще намерят място в изискванията и начина на работа на направлението.
Често споменавате ски курортите ни, означава ли това, че БПСИ и всички ски центрове започвате да гледате в една посока? - Това е една от главните ни цели, а именно да работим заедно във всички сфери на ски туризма. Интересите ни са свързани, защото както ние като организация не можем да си свършим работата без добри снежни условия, така и всички ски зони, за доброто им представяне, е необходимо да имат качествени ски училища. За първи път има една доста сериозна комуникация относно проблемите и на двете страни и аз твърдо вярвам, че това ще доведе до положителни резултати. Освен в помощ на ски зоните, ние като организация ще правим всичко възможно да защитаваме интересите на нашите участници пред ръководствата на курортите в България.
Някои бъдещи проекти? - Мисля, че началото ще бъде много трудно и засега различните идеи за проекти са оставени за догодина, те са доста разнообразни и определено не са правени до момента в България.
Най-голямото предизвикателство, както за нас като ръководство, така и за всички инструктори е, че до края на 2011г. всички ще преминат през изпит за потвърждаване на квалификационното си ниво. Тази стъпка е необходима, за да имаме една здрава и реална основа и да направим нужната програма за развитие на нашите кадри. Неоспорим факт е, че много от сегашните ски инструктори са със силно завишени квалификационни нива, които не отговарят на действителността.
Залагате изключително на безопасността при процеса на обучение в ски училищата. Какви мерки ще приложи БПСИ и БФСки, за да увеличи сигурността по пистите в българските ски центрове? - Разбира се, това е водещото в обучението, а когато в групата ви се намират деца на 3-4 годишна възраст, нещата са много сериозни. На оперативките, които водя, винаги започвам с една и съща фраза: “Първото нещо, за което трябва да мислите, е да върнете децата здрави на родителите им”. С това започва обучението по ски, това е високо-рисков спорт и инструкторът трябва да внимава за хиляди неща в планината. Мерките, които се изготвят и подобряват всяка година, все повече допринасят за безопасността, а направлението работи съвместно с курортите в тази насока.
В плановете на БПСИ фигурира обучение на ски инструктори в нетрадиционни ски дисциплини като телемарк ски и фрийрайд ски – извън пистова ски техника, както и на инструктори в ски беговите дисциплини и сноуборда. Какви са перспективите за развитие на този вид ски училища в национален мащаб? - Развитието на ски зоните у нас все повече се доближава, като качество, до това на европейските такива. Все по-осезателно, новите дисциплини навлизат в голямото семейство на зимните спортове. Условията, които предоставят планините, не се ограничават само с пистовото каране, а все повече хората търсят по-екстремни преживявания. Това налага обаче да погледнем и ние, като структура, в тази посока и да подготвим необходимите кадри. Започна изграждането на така жадуваните от младото поколение фън паркове, но за там също трябва да има подготвени хора, защото рисковете са изключително много. Новост е концепцията ни за работа и обучение на хора с увреждания, нещо, на което не е обръщано никакво внимание досега. Колкото до сноуборда и ски бягането, отдавна имаме изградена концепция, която върви успоредно с тази за алпийските ски.
Ще прилагате ли чуждестранния опит в ски и сноуборд обучението и планирате ли да поканите чуждестранни експерти за преквалификационните курсове и семинари на БПСИ? - От дългогодишния ми опит в ските ми е пределно ясно, че няма как да не гледаме от алпийските страни, защото те са водещи в това направление. Тук е мястото да кажа, че в експертния съвет сме привлекли най-качествените хора, с които разполага страната ни, във всички дисциплини. Хора с богат професионален опит и същевременно отворени към бързо навлизащите новости в зимните спортове. Иначе съм в контакти с чуждестранни специалисти, които ще каним всеки сезон, а и по новите правила ще задължаваме всеки един инструктор да присъства на тези семинари, за да се обогатява и напредва в професионалното си развитие.
Вие сте потомствен скиор и преподавател по ски, татко ви Петър Каневчев също беше ски преподавател и ски доайен. Какво е значението на приемствеността в ски спорта за успеха на пистата? - Баща ми, лека му пръст, на който дължа развитието си като скиор и личност, обичаше да казва, че да си треньор /учител, инструктор/ не е професия, а призвание. С тази мисъл работя до днес и това ще се опитам да предавам на ски инструкторите, те трябва да разберат, че трябва да обичат планината, ските и хората, за да имат успех в тази трудна професия. Приемствеността е силно застъпена в нашата професия, примерите за скиорски фамилии са много и това е едно от градивните неща в съществуването на този спорт у нас.
Интервю Ясен Георгиев м Ноември 2010г. (с) SKI.BG Всички права запазени.
ВИЗИТКА
Иван Каневчев • Професия: треньор ски алпийски дисциплини, преподавател в НСА”В.Левски” • Образование: НСА, специалност ски-алпийски дисциплини – степен магистър, средно образование – “Олимпийски надежди” • Хоби: тенис, пътувания по романтични и екзотични места • Владее Немски, Английски, Италиански, Сърбо-хърватски и Руски език.
Г-н Иван Каневчев е роден в град София. През 1989 г. г-н Каневчев завършва средното си образование – “Олимпийски надежди”, след което продължава образованието си в сферата на ски спорта и завършва специалност ски алпийски дисциплини – степен магистър в НСА. Паралелно с това, той завършва второ висше образование в УНСС – София, специалност “Бизнес Мениджмънт”. В периода 1976 – 1993 г. се състезава за СК “Славия” и СК “ЦСКА” и многократно успява да застане начело на републиканските шампионати. По това време той членува в националните отбори по ски алпийски дисциплини за деца, юноши и мъже и многократно заема призови места.
От 1993 до 1997 г. г-н Каневчев работи като треньор на детско-юношески гарнитури по ски-алпийски дисциплини на ски клуб “WART” – Австрия.
Важен момент в кариерата на г-н Каневчев е спечелването на конкурс за редовен преподавател в НСА по “Теория и методика на спортната тренировка” и от септември 1997 г. до момента той работи като асистент в катедра “ТАО и СКИ” в НСА.
През 2003 г. г-н Каневчев печели конкурса за старши треньор на ‘А’ национален отбор мъже към БФСки и през сезон 2003/2004 г. успешно изпълнява длъжността си, което заслужено води до повторното му избиране за старши треньор на ‘А’ националния отбор по ски алпийски дисциплини мъже и през сезон 2004/2005 г. От 2006 г. г-н Каневчев е директор на ски училището на “Витоша ски”АД. Той е и редовен коментатор в българската редакция на телевизия Евроспорт на състезанията за Световната купа по алпийски ски.
В края на месец октомври 2010 г. г-н Иван Каневчев е избран за ръководител на направление “Български професионални ски инструктори” към БФСки.
|