СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО. Само преди около месец германският фермер Макс Бухвизер получи своите 15 минути световна слава, след като за малко не осуети нормалното провеждане на световното първенство по ски. Той се сдоби с разрешително от местната общината да построй кошара за овце като бонус в замяна на това, че пусна машините за отъпкване на сняг да минат през неговата ливада. Става въпрос за парцел с площ около 4000 кв.м., които обаче са на стратегическо място точно на финала на пистата "Кандахар" в зимния курорт Гармиш-Партенкирхен. От утре там започва световното първенство по ски алпийски дисциплини.
Без спешно необходимия подпис на собственика нямаше да може да се изгради и трибуната за зрители точно срещу финала. Тя представлява огромно съоръжение с 10 000 места. След като успя да докара организаторите до отчаяние, в крайна сметка г-н Бухвизер все пак разреши на Гармиш-Партенкирхен да ползва неговата земя за спортни събития и за масов спорт през следващите 23 години.
Договорката има само едно изключение - олимпийските игри. Фермерът от години е в конфликт с кмета на курорта Томас Шмид и следващият сблъсък ще се случи, ако Мюнхен получи домакинството за олимпийските игри през 2018, тъй като кандидатурата на града е в комплект с курорта Гармиш-Партенкирхен. През следващите две седмици инспекторите на МОК ще трябва да подготвят своите доклади дали Мюнхен може да се пребори за домакинството. Конкуренти са корейския град Пьонгчанг и френския езерен курорт Анси. Изборът ще се проведе в Дърбан (Южна Африка) на 6 юли.
Започващото в момента световното първенство се явява като тест за местната управа в германското алпийско градче. Целта е чрез шампионата да представим Гармиш-Партенкирхен като модерен ски курорт, каза председателят на организационния комитет Петер Фишер. Проблемът е, че курортът от доста време почива на стари лаври: бил домакин на зимни олимпийски игри през далечната 1936 г., а през 1978 г. - на световно първенство.
Управата на курорта обаче е амбицирана да се пребори за честта да бъде домакин на зимната олимпиада след 7 години. Значителни суми вече са вложени в нови лифтове, разширяване на пистите и по-добри инсталации за сняг. Само за разширяване на ски-зоната са похарчени 27 милиона евро, 8 млн. от които за новия четириседалков лифт "Кандахар Експрес" с капацитет 2000 човека на час. Инвестицията на местната администрация възлиза на 79 милиона евро. При това при положение, че общината има огромни дългове, оценени на около 100 милиона евро. Местните управници дори обсъждат възможност за ипотека на СПА центъра Алпшпицбад, закритата зимна пързалка и друга сградата с конгресни зали, за да финансират мегапроекта си.
"Пълна лудост е това, което се строи в момента. По-голямо е дори от Хамерсбах", споделя млад мъж от Гармиш, взел бензиностанция под аренда, правейски сравнение с околностите на Цугшпитце. Той очаква с нетърпение шампионата, тъй като според него "всички ще спечелят от туристите". "Но само вижте какво се харчи от парите на данъкоплатците. Всичко сега е много по-голямо и по-сложно, отколкото в предишните сартове за Световната купа. Ясно е обаче, че които иска да се хвали с олимпийски игри, трябва да си го плати.", допълва той.
"Световна класа пазаруване", обещават почти всички магазини и рекламират работното време извън обичайното. Организаторите също се надяват да направят истинско шоу с "Празник в снега, по баварски". Парите на туристите са винаги желани и се очаква големият оборот в дните на световното да се отрази съживяващо на общинския бюджет.
Както често се случва обаче, еуфорията от 25 май 2006, когато цялата провинция Байерн празнуваше спеченото домакинство за световното първенство, сега не се споделя от всички. Поддръжниците на инициативата се опасяват, че опозицията може да използва шампионата за свои политически цели. Противниците не са само шепа еколози-активисти, а голям съюз от природозащитници, собственици на земя и фермери. В спора за земята междувременно беше постигнат компромис, от който обаче не всички са доволни. Докато кметът Томас Шмит обещава да направи всичко необходимо, за да може Гармиш-Партенкирхен да се представи в най-добрата си светлина, градът си остава разделен по въпроса дали всичко това наистина има смисъл...
Елеонора Тарандова в-к Капитал 7 фев 2011, 17:55
|