Травматизмът в планините продължава, основно на ски пистите. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Кирил Русев – директор на Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК). По думите на Русев – травматизмът се дължи на нехомогенната снежна покривка. „Въпреки, че сезонът като че ли поутихна и не са толкова желаещите да карат ски, но травматизмът продължава”, отбеляза Русев.
„В края на сезона, когато снегът е мек, при развиването на по-голяма скорост, тъй като снежната покривка не е хомогенна – на места може да бъде по-заледена, да се засили скоростта, след това да е по-влажна, по-мокра и снегът да се е стопил – засичат ските, падат автоматите. Главно това се случва през този сезон. Понякога в ранните часове това, което е било влажно, се заледява, покривката става страшно твърда и тя носи друг вид травми”, поясни директорът на ПСС.
Той уточни, че по пистите няма опасност от лавини, само в улеи или в места, където има вдлъбнат релеф, където от вятъра е можело да се натрупа т.нар. снежни възглавници. „Опасност има близо до билата, подветрените части на склоновете. Като цяло снежната покривка в момента не е много, но това създава опасност, защото на хората им се струва, че след като не е много, като че ли няма никъде лавинна опасност, но тя съществува”, коментира Русев. Той допълни, че лавинната опасност в планините е ограничена.
Аделина ГЕОРГИЕВА 20 март 2011 | 19:34 | Агенция "Фокус"
|