По повод изявленията на министър Нона Караджова, че МОСВ е установило нарушение на концесионния договор за туристическа и ски зона Банско, ние от Национална гражданска коалиция "Природата за хората и регионите" поставяме следните въпроси към министъра на околната среда и водите:
1. Как е установено нарушението на концесионните граници на туристическата и ски зоната на Банско? – цитираме министър Караджова: "Площта по договор е 99,55 хектара, но фирмата ползва с 64,789 хектара повече от възложеното".
2. Коя е фирмата и с каква система е извършила замерването?
3. Кога е извършено замерването, през тази или миналата година, през зимата или лятото и защо точно сега се оповестяват резултати?
4. Има ли връзка това изявление на министър Караджова с натиска за нейната оставка от някои природозащитни организации по повод изказването й на Съвет на министрите на околна среда на ЕС в Люксембург относно Европейската стратегия за биоразнообразието?
5. По какъв начин е била избрана фирмата-изпълнител на замерването?
Задаваме тези въпроси, защото МОСВ и ПУДОС години наред бяха един от донорите на сдруженията в коалиция „За да остане природа в България”. Само сдружение „Зелени Балкани” получи 3 милиона Евро и 3 милиона лева за определяне на зоните на НАТУРА 2000 в България. Участвала ли е фирмата-изпълнител на замерването на зоната в Банско в определяне на зоните в НАТУРА 2000? Защото първоначално в мрежата НАТУРА 2000 имаше дори маркирани сметища.
Ако публично не бъдат оповестени подробности за извършеното замерване на ски зоната в Банско – кой, кога, как и на каква цена е извършил това замерване, с което се твърди че има излизане от границите на концесионния договор, ще смятаме, че това е поредното дискредитиране на развитието на зимните туристически региони, организирано от зелените.
Прессъобщение Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите” София, 29 юни 2011 г.
За коалицията
Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите” e първото по рода си обединение между общини, които развиват зимен и ски туризъм и неправителствени организации. В него са представени общините Банско, Разлог, Сапарева Баня, Самоков, Смолян и туристическите центрове Пампорово и Боровец, с общо население над 300 000 хиляди души.
Програмата на коалицията се основава на Стратегията на Европейския съюз за устойчиво развитие, според която икономическият растеж, социалният прогрес и опазването на околната среда вървят заедно, подкрепяйки се взаимно и ревизирания план на ЕС, което подчертава значението на образованието, научните изследвания, физическото здраве и публичното финансиране за постигането на устойчиво производство и модели на потребление. Коалицията развива конкретни стратегии и експертни становища за устойчивото развитие на българския туризъм и устойчивото използване на природните богатства за икономическа и социална полза на хората и опазването на околната среда чрез повече наука и технологии.
|