Лифтовете и влековете на Витоша ще бъдат спрени и курортът ще остане без ски съоръжения през зимния сезон. Това заяви членът на съвета на директорите на “Витоша ски” адвокат Петър Петров.
Той поясни, че просеките трябва да бъдат прочистени от дърветата. Според новия Закон за горите обаче, за да направи това, “Витоша ски” трябва да промени предназначението на земята, през която минават въжените линии. Става дума за много пари, а и процедурата ще трае поне година, каза Петров пред “Труд”.
Той припомни, че фирмата придоби лифтовете, купувайки общинското дружество “Въжени линии”. “Сега ни казват, че за да имаме пълното право върху тях, трябва да платим още пари, което е недопустимо”, смята адвокатът.
Ситуацията се усложнява от решението на екоминистър Нона Караджова, с което бе отхвърлена положителната екооценка на проекта за разширение на туристическа и ски зона “Алеко”, издадена от РИОСВ-София през 2009 г. Този акт връща процедурата в начална фаза.
В мотивите на екоминистерството подробно са изброени недостатъците на досегашната процедура - фирмата не е съгласувала предварително изключването на терени от горския фонд с агенцията по горите, взела е задание за изработване на плана от главния архитект на София Петър Диков чак след като планът е бил готов. Тя е не е взела под внимание забележките на столичната екоинспекция. Друг недостатък е, че няма точна карта на плана, поради което не може да се оцени въздействието му върху околната среда, а част от предвидените в него съоръжения противоречат на режимите в плана за управление на природен парк “Витоша”.
Според Петър Петров планът за “Алеко” е законосъобразен и няма какво да се променя в него. “Той не касае изграждането на нова ски зона. Прави се само по-рационална схема на лифтовете и влековете. Драгалевският лифт например не стига до никъде, “Романски” не работи през половината от сезона заради ветровете. Така че съоръженията не могат да останат в сегашния си вид.”
Петров смята, че МОСВ трябва да съдейства за бърза промяна на плана за управление на природен парк “Витоша”, в който имало много противоречия. От една страна, се твърди, че се разрешава обновяване на съществуващите съоръжения, а от друга - че се забранява строителството.
Проектът на “Витоша ски” предвижда увеличаване на дължината на съществуващите съоръжения с 2,6 км от настоящите 18,5 км. Той бе стопиран за първи път през 2009 г., когато министър Караджова отхвърли положителната екооценка на РИОСВ-София след жалба на няколко екоорганизации. “Витоша ски” обжалва и две инстанции на ВАС се произнесоха в негова полза.
На 3 август Нона Караджова препотвърди първоначалното си решение.
Сдружение настоява за промени в Закона за горите
Екологичното сдружение “Природа за хората и регионите” ще настоява за промени в Закона за горите, тъй като блокира инвестиционните намерения в планинските курорти, заяви председателят му Филип Цанов. Законът изисква да бъдат разработени областни устройствени планове, в които да бъде заложено изграждането на новите съоръжения. Проблемът е, че за това са нужни 4-5 г. Затова предлагаме до влизането в сила на плановете да действат сегашните законови разпоредби, посочи Филип Цанов. Подобна законодателна промяна бе внесена от депутати.
По повод чл. 73 от закона, който задължава собствениците на ски съоръжения да придобият ограничено вещно право върху терените, той заяви, че това ще засегне всички зимни курорти в Рила и Пирин.
От агроминистерството твърдят, че този член не е бил в законопроекта, а е добавен от депутати при дебатите в парламента.
Леонора Лекова в-к Труд, 10.08.2011
|