Областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков миналата седмица успя да събере за градивна дискусия основните заинтересовани структури за възстановяване на старата слава на Пампорово.
Ски пистите остават най-привлекателната част на Пампорово, плацът пред хижа Студенец и писта Стената, м. Март 2010, фотография: SKI.BG
След като правителствената партия овладя и двете общини Чепеларе и Смолян (известният курорт е „поделен” между тях) вече се появяват надежди за координирана разумна политика, за да се преодолее досегашната строителна разсипия вследствие както на безразборно раздаваните „разрешителни”, така и на откровено незаконните „инвестиции”. За чепеларската част от курорта - центъра на Пампорово (до комплекса на известен туристически балнео бос), висят в съда заповеди за събаряне, а по панорамния път към Смолян след втрещителните грамади на „Манастирите”, точно на свлачищния склон над „Райковски ливади” (вече „квартал” на Смолян!), стърчат недовършени бетонни градежи.
Смолянският офис на държавния строителен надзор (ДНСК) изведнъж неочаквано се активизира и се захвана да проверява законността на новоизградените подстанции на монополиста-електроразпределител, от когото зависи дори изпомпването на питейната вода от село Мугла към Пампорово и самия Смолян. Не са отшумели и медийните „насъсквания” от страна на лобито около спрения „Супер Перелик”, че системата за изкуствен сняг на „Пампорово” АД също не била окомплектована със съответните разрешителни.
плацът пред хижа Студенец (отдясно), м. Март 2010, фотография: SKI.BG
Якото дозастрояване на ски плаца пред хижа ”Студенец” е „наследство” от предишния кметски екип в Смолян и засега няма данни да се извършва пряко от „Пампорово”АД. Покрай обявеното от новия смолянски кмет изнасяне на книжа от предишните общинари, може би със задна дата са „узаконявани” далеч по-фрапантни строителни нарушения под връх Перелик, по смолянските езера и в самия Смолян.
плац Студенец, м. Ноември 2011, фотография: infotourism.net
плац Студенец, м. Ноември 2011, фотография: infotourism.net
плац Студенец, м. Ноември 2011, фотография: infotourism.net
плац Студенец, м. Ноември 2011, фотография: infotourism.net
Назначаването на млад родопчанин - хабилитиран строителен доцент от София за зам. кмет в родния му град, подхранва надежда за европейска законност и въвеждане на строителен ред.
Далеч по-важни сега са въпросите на зимното почистване на шосетата и на самия курорт Пампорово, тъй като трайният сняг и студ според метеопрогнозите се очаква в първите дни на декември. В Чепеларе предстои нов конкурс, а в Смолян следва да се преодолеят „корупционните съмнения” за договорите, сключвани от Дора Янкова.
Разнородната „гилдия” на хотелиерите в Пампорово пробва предсезонен натиск върху дължимите данъци и такси, както и домогвания за повече „отстъпки” от титулярния собственик на лифтовете и пистите „Пампорово”АД. Само с два собствени хотела, дружеството, което владее ски инфраструктурата, логично е съсредоточило усилията си да проведе успешен старт от Eвропейската купа по ски алпийски дисциплини на 10-12 февруари 2012 г. Дали в условията на криза ще дочака правителствена помощ, както стана с Банско в началото на годината, засега е неизвестно.
Вероятно, самият туристически министър Трайчо Трайков ще се яви поне за „морална поддръжка” още на самото откриване на ски сезона в Пампорово, обявено на ранната за Родопите дата 10 декември. Престижният международен старт в Пампорово е особено „предизвикателство” към Банско, защото ще предшества тамошните стартове за Световната купа по-късно през февруари.
Ако прогнозираният за началото на декември студ (със снеговалежи?) се задържи, с модерните съоръжения за изкуствен сняг на „Пампорово” АД може да се направи първоначално заснежаване на пистите, които бяха копани, подравнявани и адаптирани цяло лято.
За българските скиори, които биха подминали по-евтиното и „по-алпийско” Чепеларе (Мечи чал), новият 6-седалков лифт от Стойките до връх Снежанка може да се окаже интересен с разнообразната 3-км писта, стига обаче селската улица в Стойките към долната лифт станция да се почиства за двупосочно движение поне на леки коли. Паркингът на шосето за Смолян под ски плаца на хижа ”Студенец” (там ще са основните зрителски тълпи по време на Eвропейскака купа!) все още е обект на съдебни спорове за собственост и експлоатация, а традиционно непочистените стълбища към „зрителската зона” таят заплаха за потрошавания, но не от каране на ски.
За съжаление, огромният преди 30 години поток английскo-говорещи скиори на Пампорово намалява с всяка година, но процентът „ски хулигани” като че ли е постоянна величина. Похвално е обещанието на ОДВР-Смолян, че ще осигури ски полиция в курорта, защото множестово „байпаси” по новите писти на курорта крият потенциални опасности, „подхранвани” от широкия и евтин (за чужденците!) достъп до твърд алкохол по многобройните капанчета досами пистите.
В Пампорово креативният маркетинг все още се изчерпва с нощните факелни спускания на ски учителите, наследени още от времето на соца, каквито прочее са и инерционните изяви на аниматорите в отделните хотели и заведения.
Едва ли ресторантските „викачи”, мръзнещи на непочистените улици в Пампорово в костюми на кукери и хайдути, биха могли да оставят у обеднелите западни туристи впечатления, заслужаващи последваща реклама „от уста на уста”. Жадните островни гърла лесно ще се задоволяват и този сезон с разпивки във фоайетата на хотелите, при положение, че супермаркетите и „спиртните бутици” никнат до самите рецепции като алтернатива на празните ресторанти. Остава да видим как престижният старт от Eвропейската купа за алпийците през февруари ще допринесе за бъдещ туристопоток от хем „по-трезвени”, хем по-паралии скиори от чужбина.
Илия Тодоров - РТТК www.infotourism.net 21.11.2011 15:41
|