КИНЕМАТОГРАФИЯ. Започна XI международен фестивал на планинарското кино "Банско Филм Фест 2011", който се провежда от 23-ти до 27-ми ноември 2011 г. в Банско. Престижният форум стартира с откриването на осем изложби, разположени в читалище "Никола Вапцаров", които са изключително интересни и завладяващи.
фотография: Александър Пенков / banskofilmfest
До неделя гражданите и гостите на Банско ще могат да се насладят на експозициите:
- "Слънчевата корона - перлена светлина и вълшебство" на Пенка Мъглова и Алексей Стоев
- "Из историята на банската планинарска школа" - фотоизложба на класовете по туризъм от ПГССТ
- "Поречието на река Ерма" на Слободан Цветков
- "Магия и реалност в планините" на Виктория Цветанова и Любомир Манов
- "Светите места в България" на Георги Чараклиев
- Изложба от рисунки "Децата на Банско рисуват Пирин" и др.
На "Банско Филм Фест 2011" ще бъде показано най-доброто от световното кино на тема планини, екстремни спортове, приключения и пътешествия. В рамките на форума присъстващите ще имат възможността да се насладят на над 100 филма от 27 страни и да се срещнат с едни от най-големите звезди на алпинизма - Тамоцу Накамура /Япония/, проф. д-р Волфганг Наириц /Австрия/, Пъотр Пустелник /Полша/, Ермано Салватера /Италия/, Матиас Фанк /Германия/, Фабиен Брусон /Франция/ и Игор Талевски /Македония/.
в-к Струма 24 ноември 2011
Японец откри 270 върха в Тибет
С невероятните приключения в Тибет на японския пътешественик Тамоцу Накамура стартира 11-ото издание на Международния фестивал на планинарското кино в Банско. 77-годишният изследовател пристигна в България веднага след последната си 32-ра експедиция.
Тамоцу Накамура, фотография: Александър Пенков / banskofilmfest
От 21 години той открива и картира непознати върхове и планини. Обходил е район от над 4 хиляди квадратни километра и е описал 270 върха в Източен Тибет, който е забранен за туризъм. Накамура е сред малцината чужденци, които са допуснати от властите.
Японецът пише за най-известните англоезични издания на тема алпинизъм и география. В родината си е главен редактор на сп. "The Japanese Alpine News".
Седем изложби са част от съпътстващата програма на Банско филм фест 2011. С историческа стойност е фотоизложбата "Планинарските албуми 1929-1949 г." на Иван Попйорданов, шеф на Сатиричния театър и член на международното жури. Кадрите от Витоша, Рила, Пирин, Стара планина, австрийските Алпи са от архива на неговия баща. Той е сред седмината български студенти, които изкачват връх Грос Глокнер (3798 м) в Австрия през 1931 г.
По идея на Попйорданов-старши и неговите приятели са създадени метеорологичните наблюдателници на Черни връх и Мусала. Тези хора пренасят европейския опит в налагането на планинарската култура.
"Част от тези снимки са направени със старите апарати "Лайка формат". Но старата черно-бяла фотография върху сребърна основа издържа на времето, а качеството е забележително, дори когато увеличавам оригиналните кадри близо 10 пъти", обясни Попйорданов за Агенция Стандарт Нюз.
Мара Калчева, пратеник на "Стандарт" 23.11.2011, 16:17
Ракийка подгря журито на Банско филм фест
С ракийка, червено вино и специалитети на банската кухня загря международното жури на Банско филм фест преди да започне работата си. Кметът на града Александър Икономов посрещна с богата трапеза в механа „Молерите” официалните гости на 11-тия фестивал на планинарското кино.
фотография: banskofilmfest
От вкусната кавърма, чомлек, суджуци и ребърца на скара опита и японският пътешественик и изследовател на Тибет Тамоцу Накамура. Наздравиците и сладките приказки на пет езика стихваха само когато запяваше мъжката фолклорна група на Георги Гюмов. Полският кинопродуцент Мачией Вояк и организаторът на фестивала Петър Атанасов припяваха на гласовитите банскалии В надпяването се включи и друг член на журито - Иван Попйорданов, шеф на Сатиричния театър. Той смая колежката си Даниела Чекин, дългогодишен директор на планинарския фестивал в Тренто, с изпълнения на италиански естрадни песни и прочути арии. Но когато запя басът Велислав Велев, журито го призна за победител.
След славната почерпка в сряда вечерта на Христо Пимпирев се падна тежката задача да говори първи пред публика на другата сутрин. Основателят на българските изследвания на Антарктида разказа за приключенията си на ледения континент. На 5 декември той ще замине за 20-тата си експедиция на остров Ливингстън, на 2000 км от Южния полюс. Децата на Банско го затрупаха с въпроси, за да разберат как се стига „на стоп” до острова, че през зимата там е измерена температура -89,6 градуса по Целзий, че българските учени тази година разполагат само с 280 хиляди лева бюджет, докато съседите им на острова – антарктиците от Испания имат годишно финансиране от 40 милиона долара.
Мара Калчева, пратеник на "Стандарт" 24.11.2011, 19:15
Носят дарове от Еверест за Банско
Оригинални подаръци от Еверест донесе в Банско френският маратонец и оператор на планинарски филми Фабиен Брусон. Той е гост на 11-ия международен кинофестивал за екстремни спортове и пътешествия. Тази седмица Брусон се завърна от 300-километровия маратон в долината на Еверест.
Фабиен Брусон, фотография: banskofilmfest
Докато бягал около най-високия връх на света, маратонецът търсил автентични предмети от района, които да подари на музея на планинарството в Банско. Много харесал бастуна на носач, който качвал багажа на алпинист към базов лагер. Шерпът обаче отказвал да се раздели с бастуна и Брусон дълго се пазарил.
Вторият дар се оказа звънец, който свалил от шията на товарно животно - як. Третият купил от Намче Базар - будистка молитвена мелница от дърво. Той я връчи на директора на фестивала Натали Петрова, като й обясни как точно да я върти и да се моли за късмет.
Музеят на планинарството се сдоби и с подарък от Германия. Това е оригинална фотография от 1930 г. на Арнолд Фанг, създателя на първите филми за скиори, алпинисти и полярни изследователи. Автор е и на документална лента за зимните олимпийски игри в Сент Мориц 1928 г.
Мара Калчева, пратеник на "Стандарт" 25.11.2011, 22:15
|