Датата е 11 ноември, часът - 18,10. Стефка Костадинова току-що е провъзгласена за нов председател на Българския олимпийски комитет (БОК) и делегатите в залата посрещат избора й с аплодисменти. Преди това часове наред мнозинството в зала 6 на НДК се занимаваше главно с това да изкарва на бял свят малки и по-големи прегрешения на бившия спортен министър Васил Иванов. Целта бе Лучано да не се докопа до шефския пост на БОК. И след като само два месеца по-рано - на 8 септември, Весела Лечева стана председател на ДАМС и пое юздите на българския спорт, всички си помислиха, че са се отървали от влиянието на сладкаря, депутат от НДСВ.
Изглежда, са го подценявали. Защото от Лучано все още зависи разпределението на една апетитна "спортна баница" на стойност около 20 милиона лева. Иде реч за кандидатурата на София за домакин на зимната олимпиада през 2014 г. и по-скоро за рекламирането й. Сумата от 20 млн., разбира се, е приблизителна на този етап, но се завъртя из медийното пространство веднага след изкачването на Костадинова на върха в БОК. Касае се за едни държавни пари, които трябва да се похарчат за PR пред света на предимствата на София, Банско и Боровец, където ще се проведат зимните игри след 9 години, ако МОК ни ги даде. А усвояването на въпросните пари явно ще е един от приоритетите на БОК след олимпиадата в Торино през февруари 2006-а. Може би неслучайно едно от първите изявления на Костадинова след избирането й на поста беше, че "трябва да се направи една по-масирана рекламна кампания на нашата кандидатура". Сигурно не е случайно и че за председател на маркетинговата комисия на БОК бе избран Красимир Гергов, един от най-маститите рекламни босове у нас. Явно подготовката за PR-кампанията върви с пълна пара. Да, но
ключът към 20-те милиона все още е в Лучано
Защото той е председател на сдружението "Комитет по кандидатурата на 22-ите олимпийски зимни игри София 2014". А точно тази организация си контактува с Международния олимпийски комитет (МОК), от който зависи ще се стигне ли до харченето на въпросните пари. МОК подхожда по стандартна процедура към всички градове, които възнамеряват да се кандидатират за домакинство на олимпийски игри. Първата фаза, в която се намираме в момента, е проучвателна. Още когато Лучано беше спортен министър, изтече срокът (28 юли 2005 г.), в който трябваше да обявим кой град ще бъде кандидат, и бе заявен София заедно с Банско и Боровец. След това - на 5 август, Васил Иванов учреди комитета по кандидатурата в грандхотел "София". А до втория срок, даден от МОК - 16 август, в Лозана бяха внесени и документите ни, придружени с $150 000 невъзвръщаема такса за разглеждането им. С това, разбира се, работата не свършва. Напротив, точно започва.
Защото от МОК изпратиха въпросник,
който трябва да бъде попълнен и изпратен обратно най-късно до 31 януари 2006. Попълването му съвсем не се оказа лесно като ученически лексикон. Трябва да се отговори мотивирано и максимално точно на запитвания, разпределени в 8 раздела. На практика от МОК искат да знаят буквално всичко - от мотивацията ни до нагласите на хората "за" или "против" олимпийските игри, както и от държавните гаранции, до метеорологичната прогноза за февруари 2014-а, когато предлагаме да бъдат състезанията. Поради което комитетът трябва да извърши огромна по обем проучвателна работа, включваща съгласуване с няколко министерства. И да предаде въпросника в приличен вид до 31 януари. Оттам нататък МОК започва проверка на отговорите. За целта се наемат независими експерти във всяка област, които ходят инкогнито в съответните държави и правят контраекспертизи. След това предават мнението си под формата на доклад, който почти винаги е леко негативен. Така например Ванкувър, който спечели домакинството на зимните игри през 2010 г., бе заявил в документите си, че над 75% от населението одобряват олимпиадата там. Експертите на МОК обаче направили собствено социологическо проучване и то показало около 62% одобрение. След като се запознае с докладите на експертите, Изпълнителното бюро на МОК ще реши кои градове да останат във втората фаза, т.е. ще станат официални кандидати за домакини на зимната олимпиада през 2014-а. И те ще бъдат не повече от 5. Съперници на столицата ни са 6 града - Пьонгчанг (Кор), Залцбург (Ав), Хака (Фин), Сочи (Рус), Алмати (Каз), Боржоми (Груз). Решението си шефовете на олимпийското движение ще обявят в края на юни 2006-а. И само от него ще зависи дали БОК въобще ще започва масирана рекламна кампания на кандидатурата ни, т.е. дали ще се харчат въпросните 20, а може би и повече милиона PR-лева. Така че всичко на този етап зависи от добрата работа на Лучановия инициативен комитет. Обаче там на практика
работят само двама щатни служители
За сравнение: корейците на този етап са ангажирали 140 души, а финландците - над 80. Несравнимо, нали? И въпреки това трябва да се надяваме нашият въпросник да бъде попълнен и изпратен в изрядно състояние, така че да впечатли хората от МОК. Ами че само за метеорологичната прогноза за февруари 2014-а фактурата е за около 2000 лв. Отделно все още почти нищо не е свършено по изготвянето на проектобюджета на игрите, а като цяло документите са попълнени на около 60-70%. Всъщност настоящите спортни шефове като че ли почнаха да се усещат за това, че влизането в конфронтация с бившия министър няма да е от полза, поне за момента. И рязко смениха тона, дори се загрижиха за работата на Лучановия комитет. На първо време Стефка Костадинова му отпусна 100 000 лв. помощ. После заедно с председателя на ДАМС Весела Лечева отиде при президента Георги Първанов, където двете успяха да получат от него писмо в подкрепа на намерението ни да кандидатираме София за зимните игри и го отнесоха на шефа на МОК Жак Рох. Самата Лечева вече не казва, че инициативният комитет е сформиран по неясни принципи и че нейното ведомство не си контактува с него. Всъщност за последното шампионката по стрелба е напълно права - и тя, и Стефка бяха поканени по телефона на учредителната сбирка през август и логично не отидоха. Сега обаче Костадинова прие да бъде кооптирана за член, а после се споразумя с Лучано заместничката й в БОК Светла Оцетова да стане и зам.-председател на комитета. По всичко личи, че скоро ще настъпи примирие между доскоро непримиримите врагове. Защото, образно казано, Лучано държи ножа, а двете първи спортни дами - хляба. Без съмнение всичко ще бъде представено под формата на благородната идея "България - кандидат за зимна олимпиада". Но все пак далеч по-прозаичната, а за някои и по-важната цел е усвояването на онези двайсетина милиона лева. Делян Кючуков в-к Сега, 03.12.2005 г.
ВЪПРОСНИКЪТ НА МОК
Ето накратко какво съдържа въпросникът на МОК, който трябва да бъде върнат до 31 януари.
I - Мотивация, концепция и обществено мнение Трябва да се обясни доколко концепцията за игрите отговаря на стратегията за дългосрочно планиране на региона. Изисква се карта на инфраструктурата. Важно е и да има социологическо проучване за нагласите на населението в региона. II - Политическа подкрепа В МОК се интересуват от подкрепата на държавно и общинско ниво. Дали правителството ще зачита олимпийската харта, дали ще гарантира свободно движение в страната на акредитираните лица и т. н. Има ли правни пречки, предвижда ли се гласуване на специален закон, улесняващ организирането на игрите. Нужен ли е референдум, и ако да - кога ще се проведе. Има ли и какви са законите, преследващи допинга. III - Финансиране Бюджет на кандидатурата - как и от кого ще се финансира. Бюджет на самите игри - как и от кого ще се финансират. Ще има ли финансова помощ от правителството. Изисква се задължение да се поеме и финансира изграждането на нужната инфраструктура. IV - Места Опис на съществуващите спортни обекти с капацитета им и транспортните връзки към тях (включително летища) и доколко са подходящи според изискванията на МОК. Обекти, които ще бъдат построени за постоянно, и такива, които ще са временни. Те трябва да отговарят на екологичните норми и да бъдат реалистични по отношение на подробния план на града. В този раздел се изискват карти с разположението на съоръженията, олимпийското село/села и пресцентровете. V - Настаняване Трябва да се посочат всички места за настаняване в радиус до 10 км и от 10 до 50 км от града, като се посочват типовете - от хотели 5 звезди до хотели с 1 звезда и студентски общежития. VI - Транспорт Да се изброи съществуващата инфраструктура - магистрали, артериална градска мрежа, жп линии в предградията, метро, обществен жп и градски транспорт. Да се посочат всички планове за развитие на транспортната инфраструктура. Кое е основното летище. И всичко това да бъде придружено с подробни карти и с графици за движението на транспорта. VII - Сигурност Кой ще носи главната отговорност за сигурността, какви ресурси за безопасност се планират. Позволява ли законодателството в страната използване на ефективна едностепенна структура за управление. И дали правителството ще се съгласи да въведе нови закони, за да се постигне такава структура. VIII - Общи условия и опит Трябва да се посочат демографските, климатичните и условията на околната среда. Има ли текущи проекти за околната среда, метеосправка за условията през февруари 2014 г. Да се отговори какъв опит има страната при домакинство на състезания по много спортове.
|