Президентът на Българската федерация по ски г-н Цеко Минев в интервю за в-к "Труд".
Г-н Цеко Минев по време на Audi FIS Alpine Ski World Cup Bansko 2012
Г-н Минев, приключи тежка зима, в която вълненията за зимните спортове у нас бяха големи...
- У нас ще има състезания и през април. Тази зима ските бяха две седмици в центъра на събитията в България със стартовете от Световната купа в Банско. А и преди това направихме две състезания за Европейската купа в Пампорово, каквито не беше имало близо три десетилетия. С други думи, България твърдо застава на световната карта на ските.
Какво означава това?
- Нещата са обвързани. Като туристическа зимна дестинация не можеш да си направиш по-добра реклама, от организирането на някое голямо състезание по ски. В която и дисциплина да е, но най-рейтинговото нещо, разбира се, са алпийските ски. Това е много здраво свързано със зимния туризъм, защото милиони, стотици милиони хора карат в целия свят алпийски ски и сноуборд.
Оттук идва и огромният интерес към Световната купа. Адреналинът в нашия спорт го има през цялото състезание. А и резултатите не се поддават на манипулране с цел залози. Затова в ските няма и грам съмнение в честния изход на всички състезания. Зимните спортове са и здравеопазване, и поминък за хората в цели региони, както е в Банско, Разлог, Пампорово... Не може една трета от територията на държавата ни да е планинска, да имаш над 80 върха над 2000 метра и да не правиш нищо в планините или почти нищо.
Да, но когато това е свързано с изсичане на дървета...
- Преди няколко дни се прибрах от австрийския курорт Шладминг, където бяха последните състезания от Световната купа. Има много митове как във високите Алпи нямало растителност и пистите били основно на голи места. Има и такива места. Но в Шладминг е друго - финалът на състезанията е на 735 метра надморска височина. А най-високата точка е 1900 метра. Всичките писти са просечени в гората. И всичкото това е национален парк.
И се казва, че това е зеленото сърце на Австрия. Но хората там просто искат да ползват това, което имат, и са осигурили нормален достъп до всичките си планини с възможно най-екологичния транспорт - лифтовете. Разбира се, има рекултивация и засаждане на дървета на друго място. Но винаги се започва с инвестиции в инфраструктура, които са най-трудните и най-бавно се възвръщат, минимум за 20-25 години. Но първо е необходима високопланинската инфраструктура, която се строи трудно и скъпо, за да се щади природата.
После идват другите неща - хотелиерството, хранително-вкусовата промишленост, обслужващата промишленост и търговията също. Там всичко е много по-лесно - и като инвестиция, и като възвращаемост. Просто има устойчив баланс между това, което се прави, и природната среда. Това е формулата. 409 милиона евро до момента е инвестицията на местната власт в областта в Шладминг за световното първенство по алпийски ски, което ще е там догодина. Това е показателно колко важни са ските за туризма...
А Банско на световната карта на ските ли е?
- Да, защото всички отзиви от състезанията у нас бяха, че направеното е на възможно най-високото равнище. Всъщност в Световната купа това е единственото възможно равнище. Само въпросникът с нещата, които трябва да са изпълнени, е 48 страници. И ни проверяваха по него три пъти. Банско вече има авторитет на курорт, който може да се справи и с най-голямото състезание. Това е благодарение на представянето ни през 2009-а със стартовете за жени, 2011-а за мъже и сега двата уикенда за мъже и жени. С две думи - ние вече сме в голямата игра.
Но единият старт беше отложен заради лошо време. Това не наруши ли финансовите сметки на състезанията?
- Направи ситуацията по-сложна. Защото си сторил всичко, което трябва, похарчил си необходимите пари. Само дето алпийките не успяха да стартират... Поради силния вятър, който беше на пресекулки и това всъщност бе опасното. Защото в по-горните участъци на пистата състезателките имаше вариант с огромна скорост да връхлетят върху колчетата, които вятърът насочваше срещу тях.
Какви са загубите?
-По-скоро се изпуснаха приходи. Най-вече от телевизионните права за съответното състезание. Но и това го има в ските. Този сезон 6 старта бяха отложени. Ще сме наясно с окончателните сметки до няколко седмици. Предполагам, че ще излезем някъде “нула на нула” от двата уикенда.
Кога пак може да има Световна купа у нас?
- Имаме сигурни два старта за жени в Банско, скоростни дисциплини през зимата 2015/2016-а. Календарът се прави за 5 години, а конкуренцията е неописуема. За 2013-а е абсурд. За 2014-а, когато са и зимните олимпийски игри в Сочи, имаме малки надежди, че може да се появи шанс да се промъкнем в календара.
Спортното министерство и властта въобще демонстрират добро отношение и дават сериозни средства за домакинствата на големи състезания...
- Така е, защото са наясно, че всеки един голям спорт, било то тенис, борба, волейбол, художествена гимнастика, лека атлетика или ски, води след себе си своя голям рейтинг. Да не говорим за футбола. Това са добре припознати световни или европейски събития. И интересът към тях е значителен и у нас, и в чужбина. Комбинацията на адреналин и национално самочувствие с близостта на спорта до хората, които го практикуват, превръща тези състезания в притегателни зрелища. Какво видяха премиерът Борисов и президентът Плевнелиев в Банско? Видяха едни усмихнати хора, които са сред природата и правят това, което им е приятно - карат ски и чакат състезанията. А това е и сериозна инвестиция в здраве.
Каква е равносметката за спортната страна на сезона?
- Определено имаме движение напред. Залагаме на младите, където имаме големи таланти. Въпросът е след няколко години тези таланти да запазят равнището на класиранията си и при мъжете и жените, което всъщност означава да станат много по-добри. Примерно издръжката, участията и тренировките на Владимир Зографски струват на федерацията 200 хиляди евро, той живя в апартамент в Инсбрук. Младежкият световен шампион Зографски 6 пъти влезе в зоната на точките при мъжете, завърши 45-и в генералното класиране срещу 53-ото място преди година.
Дано се размине с операция на контузеното си коляно. Относно дисквалификациите му, смятам, че тази тема е затворена страница. Трябва опитният специалист Винтерлих да получи още по-важна роля в екипа. Александра Жекова в сноуборда вече е абсолютно доказана световна сила - твърдо е в топ 4, където всяка състезателка може да спечели всяко състезание.
Тя е и най-голямата ни надежда за медал от зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 година. В алпийските ски Алберт Попов спечели купа “Тополино” на слалом - това е неофициално световно първенство за подрастващи, като добави и сребро в гигантския слалом. Имаме злато от “Тополино” и в ски бягането - 16-годишният Йордан Чучуганов победи на 7 км свободен стил с масов старт в конкуренцията на 137 състезатели. Тази зима за първи път двама български алпийци едновременно взеха точки за Световната купа - Георги Георгиев и Никола Чонгаров. Въпросът е да имаме повече писти из цялата страна, където да прохождат и да се развиват повече млади скиори. Така ще има и по-голям шанс да излезе и някой нов Петър Попангелов.
интервю на Николай Кръстев в-к "Труд", Четвъртък, 22 март 2012, 22:28 ч.
|