Джеймс Хюз е англичанин. Женен е за банскалийка и от девет години живее и работи в Банско, където притежава двузвезден хотел. Вече определя и себе си като банскалия. Говори прекрасно български, даже е успял да овладее един от най-трудните му и цветисти диалекти - банския. А в кухнята за него вече няма тайни в приготвянето на традиционни бански вкусотии като капама, чомлек, мръвки на жар и какво ли още не.
Гостите на хотела му са очаровани и когато им поднася характерни кулинарни изкушения от индийската, английската, италианската, френската кухня, сервирани с изискана селекция от местни вина. Като хотелиер Джеймс Хюз оценява отминалия зимен сезон за себе си като добър. "При нас беше добра зимата", разказа за БТА той.
"В нашия хотел беше горе-долу средна заетостта. Ресторантът върви и всичко беше добре за нас. Не мога да се оплача от 2012 година, беше добра за нас", заяви той. Младият англичанин не крие, че една от причините да върви бизнесът му е, че разчита на постоянни групи туристи, сред които преобладават неговите сънародници.
"И не само от Англия, от Гърция имам редовни клиенти, от Израел, от Турция, обяснява той. Всички наши гости са редовни, те са хора, които идват всяка година тук. Има криза, няма криза - заетостта е почти една и съща. Мисля, че за другите хотели, които разчитат на туроператори, тази година е трудна. И доколкото знам от наши приятели, които имат хотели тук, беше тежка зима за тях", допълва той.
Джеймс обяснява, че има промяна в туризма и сега много по-малко хора идват, използвайки услугите на туроператори. Най-много според него са свободните туристи. Той самият в началото, когато се е захванал с хотелиерството в Банско, си е казал, че не иска да работи с туроператори, а с редовни клиенти.
"Беше трудно, но лека-полека направихме хубава база, създадохме редовни клиенти, които идват при нас всяка година, споделя Джеймс. Те харесват уюта на нашия хотел, нашата култура на обслужване и идват пак всяка година."
Лятото и за него, както за болшинството притежатели на по-малки и семейни хотели в Банско, е по-труден сезон. "По принцип затваряме пролетта и есента, разказва англичанинът. Сега сме затворени за един месец, ще отворим отново хотела на 1 юни. Според мен сега имаме доста сняг по планината, но не е достатъчно да караш ски, а пък е прекалено много, за да се ходи по върховете. Затова ще чакаме снегът да "избяга" и ще почваме с летния сезон.
За летния туризъм тук е малко трудно, едно време летният туризъм в Банско беше много силен ", споделя наблюденията си Джеймс Хюз. Той си обяснява спада в интереса към летния туризъм в пиринския курорт с голямото строителство в периода между 2005 и 2009 година. "Да кажем честно - беше гадно и за туристите, коментира англичанинът. Те не искат да слушат бетоновози всеки ден. Сега това строителство спря и лека-полека започваме отново да имаме летен туризъм."
Джеймс Хюз е убеден, че в бъдеще Банско ще бъде дестинация и за планинско колоездене, и за алпийски спортове, за разходки и преходи в планината, посещения на хижите. Впрочем, първият в общината спортен комплекс за колоездене, разположен в градския парк на Банско, открит през септември миналата година, бе изграден по идея на Джеймс. Този парк той се надява да бъде първа стъпка към създаването на комплекс за изпитания и изяви не само на колоездачите, но и за любителите на алпийските спортове и катеренето.
"С общината работим заедно за развитието и на друга страна на летния туризъм, какъвто е културният, казва Джеймс. И съм много доволен да кажа, че новият общински съвет и новият кмет подкрепят оперния фестивал, джаз фестивала и други традиционни вече събития в летния културен календар."
Англичанинът е инициаторът за оперния фестивал в Банско, който организира за трета поредна година. Третото му издание това лято ще бъде на 31 август и на 1 септември. Отново партньор ще бъде Пловдивската опера, а зрителите ще видят и чуят "Севилският бръснар" и друга оперна класика. Джеймс Хюз е убеден, че за следващата година може да се кандидатства за финансова подкрепа и по европейски програми и това да стане един от големите оперни фестивали в България. България според него има прекрасни гласове и той би желал в Банско да се изявяват не други, а български звезди на операта, които са покорили сцените в Италия, Австрия и навсякъде в Европа и по света.
През лятото цените в хотелите в Банско според Джеймс Хюз са доста ниски. В двузвездните, какъвто е и неговият, падат до 10-12 евро на човек, а той трябва да се конкурира и с четиризвездни, където се предлага нощувка заедно със закуска и по 15-20 евро. Това е следствие на голямата конкуренция и борбата за туристи. Джеймс счита, че има много голяма леглова база в района, в който освен Банско са и Добринище, и Разлог, и голфкомплексът. Той е убеден, че през лятото могат да се приемат много повече туристи. Пирин, по думите му, е огромен и с малко инфраструктура може да се направи дестинация за летен туризъм.
"С малко инвестиции в инфраструктурата и може да поемем 10-15-20 хиляди туристи през лятото, казва Джеймс. Например, тези хижи, които имаме в Пирин, са прекрасни - няма такова нещо по света. Хижа "Яворов", "Вихрен" "Тевно езеро", "Безбог" - те са прекрасни и малко инвестиции са нужни, за да ги направим по европейски стандарт.
Хайде да правим още и веломашрути за колоездене, хайде да правим нещо и за приключенски туризъм с въжени градини...", допълва англичанинът. Според него новият кмет на Банско Георги Икономов е отворен човек и разчита, че тези и други идеи ще бъдат чути и подкрепени от общинската управа.
Емил Михайлов БТА 9 май 2012, 08:08
|