Шефът на БФСки Цеко Минев потвърди, че процесът на подмладяване на националния отбор продължава, въпреки факта, че на зимните олимпийски игри ще участват двамата най-опитни алпийци на България Килиан Албрехт и Стефан Георгиев. Босът на ските призна, че най-важният проблем пред зимните спортове е липсата на качествени треньори и база за подбор на добри скиори за националния отбор.
Изпращаме на Oлимпиадата Килиан Албрехт и Стефан Георгиев, младите момчета в отбора не показаха ли напредък, че се стигна до това решение? - Не считам взетото решение за подмладяване на отбора за грешка. Знаете, че сменихме и треньорите - новите наложиха по-различна философия и концентрация върху скоростните дисциплини. Ако сравните постиженията им, ще забележите чувствително подобряване на резултатите им в гигантския слалом. Радваме се, че младите вече са много близо като резултати до Стефан Георгиев. Той се представи най-добре и отива на олимпиадата, но Стефан Присадов е на 18 години и на тази възраст горе-долу настига Георгиев. Това е хубавото, което започва да се случва благодарение на новите словенски треньори. Считаме, че това е пътят, по който трябва да се върви. Това е нормална стъпка в обновяването и развитието на националния отбор, от който Стефан Георгиев е част повече от 15 години.
Кога ще се появят повече равностойни и качествени скиори в България? - За съжаление ски спортът в България е в затруднено положение заради липсата на конкурентноспособни ски клубове по места. Това дава пряко отражение върху качеството на състезателите, които идват в националния отбор. Ние избираме най-доброто от това, което е в България, проблемът е, че нивото им е под средното за връстниците им в алпийските страни. Основният проблем е липсата на пари, което пречи да се наемат качествени треньори. Нашите възможности като федерация в това отношение са ограничени, това са неща, които зависят преди всичко от клубовете, от съответните местни ръководства. С цената на много усилия ние се опитваме да прокараме инициативи като "Научи се да караш ски" и други програми в различните региони, които са близо до планините. Правим семинари за треньорите - тази година доведохме треньорите на Бени Райх - какво по-добро от австрийската бундесакадемия. Опитваме се да уеднаквим треньорската методология на преподаване още като деца. Това е голям проблем не само за ските, но и за спорта като цяло. Опитваме се да ги достигнем по някакъв начин, но конкуренцията е изключително голяма.
Във Ванкувър ще ни представят двама 33-годишни алпийци, единият, от които австриец... - Килиан е сред първите 30-35 в света. Именно за това го викнахме - да покаже на нашите какво трябва да правят, за да са на това ниво. Топлата вода е измислена от тези държави и ние правим най-доброто. Взели сме Марк Жирардели като консултант на федерацията, взели сме двама треньори, които са направили едни от най-големите имена в Словения, включително и Тина Мазе, която в момента е сред най-добрите в Световната купа. Килиан Албрехт и треньорът му също помагат с опита си на младите момчета. Какво повече да направим? Останалото зависи от клубовете. Федерацията не може да започне да финансира клубовете. Помагаме им с екипировка - миналата година раздадохме екипировка за ски бягане на клубовете без пари. Федерацията ни е изключително тежка - в нея са четири олимпийски спорта - няма друга федерация с толкова много спортове. Общото между всички тези спортове е, че са на сняг, всичко друго е различно. За всеки от тези спортове трябва различна екипировка, която е много скъпа.
В последните години инвестициите в зимните спортове в България са доста по-големи... - Наистина инвестициите в зимните курорти в последните години са значителни. Банско повлече крак, в Пампорово и Боровец се правят доста сериозни инвестиции, надяваме се, че това ще започне да се случва и на Витоша. Но е факт, че в последните 15-20 години в алпийските ски и изобщо в зимните спортове след ерата на Пепи Попангелов имаше колосална дупка. Ние дойдохме преди пет години и мисля, че за това време направихме доста неща, които преди бяха немислими. В световната федерация ни гледаха като извънземни. Никой от нас дори не си е мислел, че ще докараме кръг от Световната купа, и то спускане в България. Всички видяхте на какво ниво мина. ФИС вече ни приема на равно ниво с всички останали зимни нации и това говори много. Такова нещо се случва изключително трудно - ще ми дам за пример страна като Япония, която е организирала две зимни олимпиади. Те от осем години искат кръг от Световната купа и не го получават. Направете си сметка какво сме направили ние.
Какво освен пари е нужно, за да тръгне ски спортът нагоре? - Ние взехме специалист с такова име като Марк Жирардели. Колкото и странно да звучи, той наблюдава националните отбори изключително изкъсо и ходи на поне два-три лагера с тях. Той е наясно с възможностите на всеки един от състезателите и според мен не може да подлагаме на съмнение неговата компетентност. Неговата позиция е, че трябва да променим нещата и младите да тръгнат по състезания, за да може да работим върху тях от самото начало. Ако един алпиец е сбъркан от самото начало, каквото и да правиш, не можеш да го накараш да постигне повече. Стефан е перфектен състезател, никой няма забележки върху техниката му или физическата му подготовка. Той обаче не може да превъзмогне манталитета си, който е наслоен с години. Там има психологически проблем. Жирардели няколко пъти е водил разговори с него, водихме му дори психиатър. Все пак му оставихме сам да реши дали иска да кара. Но държим на решението си да налагаме млади момчета, които не са обременени от стари състезания. Знаете, че този манталитет се предава през поколенията. Много хубаво си караме ски заедно, но състезателите трябва да разберат, че те са на едно друго ниво и в следващите десет години за тях това ще е живот и шанс да получат световно признание. Искаме да работим още с най-малките и да изградят манталитет на победители.
в-к 7 дни спорт Сряда, 20 Януари 2010
***
Цеко Минев: Преди 5 години в Световната ски федерация ни гледаха като извънземни
В последните 15-20 години в ските в България след ерата на Пепи Попангелов, специално в алпийските ски, имаше една колосална дупка. Ние дойдохме за пет години и като ръководство успяхме да направим доста неща. Така отговори президентът на Българската ски федерация г-н Цеко Минев на въпросите относно тенденцията за подмладяване в ските и изкарването на Стефан Георгиев от националния отбор, предаде репортер на Novsport.com.
“Преди 5 години в световната федерация по ски ни гледаха като че ли сме извънземни в началото. За пет години да докараме кръг от Световна купа в България, мисля, че преди никой не си е помислял, че това можа да стане.”, заяви г-н Цеко Минев.
Той даде пример с Япония, която макар и с две зимни олимпиади още не може да получи старт за Световната купа.
Г-н Минев обясни и защо във федерацията има тенденция към промяна и подмладяване на националния отбор. „Ами взехме такова име като Марк Жирардели, който наблюдава националните отбори изключително изкъсо и ходи поне на 2-3 лагера заедно с тях и знае всеки какво може и какво не може. Мисля, че не можем да подлагаме на съмнение неговата компетентност. Той каза: „Време е, трябва да променим нещата. Трябва да тръгнат младите и да ги работим от самото начало”. Когато един скиор алпиец е сбъркан от самото начало, после колкото и да искаш, каквото и да направиш, не може да се случи повече. Значи, Стефан Георгиев е перфектен състезател. Няма никакви забележки към неговата техника, към неговата физическа подготовка. Обаче в годините той не може да превъзмогне манталитета си и начина си на мислене. При него проблемът е психологически. Дори Марк Жирардели си говори с него няколко пъти персонално. Той може да бъде състезател от топ 15 или топ 30 2 света. И с психотерапевт говори. Ние го оставихме той сам да прецени дали иска да кара. Като цяло мисля, че начинът, по който подходихме с подмладяването, е правилен. За съжаление изборът ни от клубовете е много ограничен”, каза още президентът на Ски федерацията на пресконференция относно предстоящия старт за Европейската купа по ски в Банско в петък и събота.
Милен Германов NovSport.com 19 януари 2010 14:30
|