По време на Общото събрание на Българска федерация по ски за сезон 2010/2011, което се състоя на 19 май 2011 г., беше представен отчетният доклад на председателя на БФСки. По-голямата част от него е посветена на преглед на постигнатото през изминалия сезон в спортно-тренировъчната и състезателната дейност, в международното сътрудничество и в организационно отношение.
Представяме ви част от отчетния доклад:
НАЙ-ВАЖНИТЕ МОМЕНТИ ПРЕЗ ИЗТЕКЛАТА ГОДИНА НАКРАТКО
Тази година беше годината на Световните първенства в различните спортове, където нашите спортисти премериха сили с най-силните състезатели – алпийци, бегачи, скачачи и сноубордисти. Това беше сезонът, в който федерацията организира и проведе Световна купа по ски алпийски дисциплини за мъже в Банско. Високата оценка на специалистите от Международната федерация е голямо признание за Българска федерация по ски.
Последните години са изключително трудни, както за държавата така и за спорта, и ръководството на федерацията полага доста усилия в тази посока и успява да осигурява финансово и организационно добри условия за развитие на нашите спортисти. В подкрепа на това твърдение безспорно е най-успешния изминал сезон.
ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ И МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
В международен план това беше сезонът на най-значимото спортно събитие в България – Световната купа по ски алпийски дисциплини – мъже. Банско бе избран за домакин измежду 1200 зимни курорта, а Българска Федерация Ски имаше честта да организира и проведе повече от успешно събитие от такъв ранг. Не закъсня и високата оценка на специалистите от Международната федерация по ски, като признание, както за усилията на организаторите, така и за развитието на ски спорта в България. Тук трябва да изкажем благодарността си на вас клубовете, които се включихте и помогнахте това да се случи.
Независимо от нашето огромно желание като федерация, подкрепата на редица спонсори и община Банско, провеждането на Световната Купа бе абсолютно немислимо без подкрепата на държавата и Правителството и ние сме изключително благодарни на Правителството на Република България респективно на Министерството на младежта и спорта за безрезервната и значителна подкрепа за провеждането на Световната купа – най-голямото спортно събитие в България на 2011, предавано пряко в целия свят.
Над 1000 души работеха по организацията, а 320 направиха, така че пистите да са в перфектно състояние. Акредитирани бяха 300 журналисти от цял свят, 20 световни телевизии излъчваха на живо състезанието, гледаха го 200 милиона!
Може би най-голямата атестация за работата на екипите, организирали това световно спортно събитие, бе радостта на десетките хиляди зрители, дошли да се потопят в незабравимата атмосфера на спортно съперничество между най-големите в алпийските ски. Потвърждение за безупречната организация са и думите на шефа на Световната купа по ски алпийски дисциплини Гюнтер Хуяра - "За нас беше голямо удоволствие да работим с вашия изключително организиран и високо мотивиран екип. Големи комплименти за перфектната организация на стартовете в Банско".
Ние считаме, че това е един от най-успешните начини да помогнем за развитието на спорта ни, като го популяризираме и заинтересоваме бизнеса да инвестира в него.
През отчетния период в организационно отношение работата в БФСки се оптимизира непрекъснато и бяха извършени редица подобрения:
- Участвахме в срещи и семинари организирани от Министерството на физическото възпитание и спорт и успяхме да променим някои важни моменти в програмата за финансиране на зимните спортове. Това се оказа много важна част при формирането на бюджета за 2011г на нашата федерация. За трета поредна година защитихме идеята чрез добрата практика на проекта ”Научи се да караш ски”.
- Българският олимпийски комитет ни предостави възможност да се включим чрез проект в програма „Олимпийска солидарност” на МОК. Така бяха подпомогнати нашите млади участници в Зимния европейски младежки Олимпийски фестивал при провеждането на подготовката им на обща стойност от 7 410 USD.
- През есента бяха проведени по места 10 семинара за съдиите, входящо и експертно ниво и два за технически делегати. Към настоящия момент активните правоспособни съдии към БФСки са 352.
- Изготвихме Държавен спортен календар 2010/11 с прилежащите към него наредби по алпийски дисциплини, ски бягане, сноуборд и ски скок. - В началото на месец ноември беше създадено направление „Български професионални ски инструктори”.
- На 19 април организирахме тържествено закриване на състезателния сезон в Кемпински Хотел Зографски. Наградихме призьорите за купа “България” и купа “Надежди” в различните спортове, но наред с това бяха наградени двамата най-силно изявили се през сезона спортисти и техните треньори - Александра Жекова, постигнала две победи на финалите на Световната купа, второ място в крайното класиране на дисциплината бордъркрос, първо в световната ранглиста на коронната й дисциплина и Владимир Зографски, който стана Световен шампион по ски скок за юноши в Отепаа, Естония.
- Държавният спортен календар беше проведен успешно - 8 състезания по ски алпийски дисциплини и Световна купа супер комбинация и слалом- мъже, 2 по сноуборд, по ски бягане 12 и 5 по ски скок. Наложиха се промени и отмяна на някои прояви по обективни причини.
- В периода декември 2010 – март 2011 беше осигурено значително рекламно присъствие в трите национални телевизии – БНТ, bTV и Нова. Бяха излъчвани специално изработени рекламни заставки с логото на Федерацията и на генералните спонсори. Благодарение на федерацията БНТ излъчи Световните купи по ски и сноуборд, както и Световното първенство в Гармиш-Партенкирхен, Германия. Директно от Банско беше излъчена и Световната купа по ски алпийски дисциплини, мъже.
- Както обикновено, след края на активния състезателен сезон, през месец май на две последователни заседания УС на БФСки разгледа отчетите по направления и разгледа годишните спортно тренировъчни програми със съответната финансова рамка. Беше направен обстоен анализ на постигнатото и на възможностите за подобряване работата с националните отбори. Въз основа на това се извършиха някои промени в треньорските състави.
- Във връзка с преките си наблюдения и анализи Консултативният съвет периодично подготвяше информация за ръководството на федерацията с единствената цел да се подпомогне работата в направленията. След края на състезателния период беше изготвен отчет за дейността.
- От 2010г стартира нова „Програма за стимулиране на клубовете развиващи ски бягане в детско юношески профил”. Утвърдени бяха критерии за участие, след което 7 клуба изявиха желание и отговориха на изискванията. Те получиха финансова подкрепа чрез осигуряване на треньорски възнаграждения.
- В сферата на повишаване знанията на треньорските кадри и тази година проведохме няколко семинара, както следва: Алпийски дисциплини – десети по ред от 2004г. на 26,27 ноември в Национална спортна академия,София с гост лектори от Франция Рафаел Блум и Марсел Калват. Групата от Франция беше водена от генералния секретар на Френската треньорска ски асоциация г-н Жан Дудиньо, придружен от колегите си Мишел Боби (зам. кмет на Вал д'Изер и директор на ски училището в курорта) и Жерард Готие (професор в Спортния университет в Гренобъл). Ски бягане – два през годината с лектор Александър Завялов – голямо име в световния спорт.
- На последното ОС беше разискван въпросът за възможности за обучение за изготвяне на проекти за различни европейски програми за финансиране на спорни клубове и федерацията обеща да направи необходимото. В резултат на това на 08 юли беше организиран еднодневен обучителен семинар с външен лектор на тема „Национални и европейски програми подкрепящи спорта”. Разработена беше презентация и индикативна програма за обучение по изготвяне на проекти в подкрепа работата на ски клубовете.
- Федерацията направи необходимите постъпки във ФИС, изготви необходимите документи и хомологира нова писта за ски бягане в Банско.
- Техниката в офисите непрекъснато се обновява цел подобряване условията на работа на администрацията.
- В срок ще бъдат заявени във ФИС международните състезания, които ще бъдат включени в Държавния спортен календар.
- През изтеклия период УС на БФСки провеждаше редовно своите заседания.
Считам, че в последните години авторитета на нашата федерация се издигна и утвърди, като надежден партньор и активен член на Международната федерация по ски. Отпусната беше финансова подкрепа в размер на 206 000 CHF.
Предоставена ни беше възможност да проведем безплатен лагер непосредствено преди Световното първенство в Гармиш, но за съжаление направление алпийски дисциплини не се възползва.
ФИС подпомогна и ски скока чрез финансиране на един лагер за трима състезатели и треньор във Филах, Австрия и екипировка – ски и гащеризони.
Традиционно е доброто ни сътрудничество както с федерациите от региона, така и с федерациите от силните алпийски държави.
В краят на месец септември 2010 се състоя Есенната конференция в Цюрих, в която имахме представители.
След дни предстои Календарната конференция, която ще се състои в Порторош, Словения. Там ще бъдем представени от нашите редовно избрани членове, които ще вземат участие в работата на комисиите на Международната федерация. Ще бъдат разисквани кандидатури за домакинство на състезания от ранга на Световна и Европейска купи. Както вече знаете през сезон 2011/2012 в Банско ще се проведе СК за жени – отново спускане и супер гигантски слалом.Правим всичко възможно да разширим географията на курортите в България, които да организират състезания от висок ранг. Добър пример за това е кандидатурата на Пампорово, обсъдена с отговорните лица във ФИС и заявена за провеждане на Европейска купа – два слалома, мъже през 2012г.
Мисля, че ще споделите мнението, че това е признание за отлично свършена работа. Преди две години в отчетния си доклад споделих с вас, че процесът трябва да продължи, че е необходимо да полагаме двойно повече усилия така, че малка България да е достоен конкурент на доказаните с огромно влияние и традиции алпийски нации и сега с гордост мога да кажа „Да това вече е факт!”
Възползвахме се от поканите и участвахме в следните семинари на ФИС: „ Женското присъствие в ски спорта” насочен към сегашните и бъдещите тенденции относно позицията на жените в ски спорта и свързаните с нея предизвикателства и възможности.
8- ми семинар за „Младежи и деца” бе насочен към пътищата и начините с които националните асоциации могат да засилят влиянието на ски спорта в училищата и включването му в училищния хорариум. Бяха представени редица примери, между които и такъв от България.
9-тия лидерски семинар FIS Aid&Promotion – за развитието на националните асоциации.
Треньорски семинар по ски-скок /08-12.07.2010г/ в Гармиш-Партенкирхерн. Нишите специалисти разгледаха материалната база на най-голямата спортна гимназия в Австрия – Щамс, където петимата ни представители бяха запознати от спортния директор г-н Хералд Хаймс със системата на подбор, селекция и подготовка на скачачите. Също така г-н Хорст Тейлман – координатор на Континенталната купа разясни новите правила и строгия контрол на състезателната екипировка. Г-н Вернер Шертел, лицензиран архитект към ФИС показа последните си проекти на шанци: Алма Ати – Казахстан,Чайковски – Русия, Бад Фраенвалде – Германия и др.
Техническите делегати към ФИС – двама по сноуборд, трима по алпийски дисциплини и един по ски бягане, присъстваха на всички опреснителни курсове организирани от Международната федерация. На заседание на УС бяха обсъдени и предложени на ФИС нови кандидатури – Стефан Георгиев, Захари Янакиев и Иво Петков. За нас е важно да даваме шанс за развитие на наши специалисти в структурите на международната федерация по ски.
СПОРТНО-ТРЕНИРОВЪЧНА И СЪСТЕЗАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Както вече споменах този сезон беше един от най-успешните в последните години. Успехите на нашите състезатели ни донесоха голяма радост и ни накараха да се гордеем с изявите им на международното поле.
СНОУБОРД
Преди всичко трябва да отбележим, че сезон 2010-2011 бе най-силния сезон за българския сноуборд от съществуването му до сега. Нашите сноубордисти постигнаха изключителни успехи – Александра Жекова спечели две победи за СК по сноубордкрос, първо място в ранглистата и 2-ро място в крайното класиране за СК по сноубордкрос, Марио Беньо извоюва 1-во място в крайното класиране за ЕК по слоупстайл и 5-то място в крайното класиране по биг еър. Той дори записа победа в един от кръговете на ЕК в дисциплината слоупстайл. Лозьо Димитров и Георги Георгиев се класираха съответно на 2-ро и 5-то място в крайното класиране на ЕК. Състезателят в паралелните дисциплини Иван Ранчев постигна 5-то и 9-то място на СП за юноши и 23-то и 25-то място на СП мъже, което е и най-доброто класиране на български сноубордист при мъжете изобщо. Младите ни състезатели добиха ценен опит в първия си сезон на международната сцена и ни дават основание да очакваме успехи и от тях за в бъдеще.
Подготовката на състезателите от националния отбор се проведе по предварително изготвената през месец май спортно-тренировъчна програма в България и чужбина изцяло обезпечена от БФСки. Александра Жекова изпълни общо 55 дни лагери на сняг, а Иван Ранчев и Радослав Янков – 82. Отборът по свободен стил проведе 2 лагера на глетчер и 4 в България – общо 98 дни. Със средства осигурени от федерацията Алекс Иванов успя да проведе над 40 тренировъчни дни на сняг в Швейцария и Австрия.
Състезателната програма на Александра Жекова бе концентрирана върху участие и представяне в Световната купа и Winter X-Games. Равносметката за сезона е повече от добра – в 7 от 10 състезания от най-висок ранг Александра Жекова се класира в призовата шестица, в пет от тях е на подиума. Към тези успехи трябва да добавим и победата в новосъздадената дисциплина отборен крос, както и петото място на Зимните екстремни игри в САЩ. На Световното първенство за жени Александра не бе в добро здравословно състояние, бе споходена от малшанс и остана 14-та.
Отборът по свободен стил доказа, че с една добре балансирана снежна подготовка в България и чужбина могат да се извоюват престижни класирания във втората по сила верига от състезания – Европейската купа. Марио Беньо записа победа и второ място и още 6 участия на финали в дисциплините слоупстайл и биг еър. Лозьо Димитров също участва на 7 от 8 възможни финала, записа 2-ро и 4-то място за ЕК. Младите ни състезатели Георги Георгиев и Георги Михайлов участваха на СП за юноши във Вал Маленко, Италия и се класираха на 45-то и 49-то място в слоупстайла.
Състезателите в паралелните дисциплини Иван Ранчев и Радослав Янков участваха на СП за юноши, СП за мъже, 5 старта СК, 1 старт ЕК и 4 ФИС старта. И докато Ранчев направи един сравнително силен сезон, то Радослав Янков не оправда очакванията по различни, както обективни така и субективни причини. Смятаме, че следващият сезон ще бъде по-успешен както за тях, така и за най-младите ни състезатели в сноубордкроса Алекс Иванов и Ирен Машова, които вече минаха през трудния преход от деца към по-горните възрастови групи. Те взеха участие в 13 старта ФИС и ЕК, но и двамата получиха контузии в края на м. февруари и не можаха да участват на СП за юноши и девойки.
През сезон 2010-2011г. Направление “Сноуборд” съвместно с Направление „Организация на състезания” организира 2 състезания по Сноуборд с общо 4 старта – ФИС ДП по паралелни дисциплини в Пампорово и ДП по сноубордкрос и биг еър в Боровец. Състезанията преминаха при отлична организация и добро медийно отразяване. За първа година бяха приложени по-справедливи формати за класиране на юношите и девойките чрез въвеждането на отделни елиминационни серии в паралелните дисциплини и сноубордкроса. Нововъведението бе приветствано от всички участвали клубове.
СКИ АЛПИЙСКИ ДИСЦИПЛИНИ
Изминалият сезон бе сравнително добър за алпийския спорт. Постигнатите резултати от Георги Георгиев, Никола Чонгаров, Алберт и Александра Попови, Георги Околски, Радослав Дурев и други млади състезатели показаха, че при добра работа на треньори и състезатели, с помощта на федерацията, клубовете и ски пула резултатите не закъсняват. Състезателите от мъжкия отбор показаха видим технико-тактически и психологически подем. Това помогна на Георгиев и Чонгаров да подобрят плануваните задачи за сезона. На Световното п-во в Гармиш-Партенкирхен Георгиев зае забележителното 11 място в супер комбинацията, а в крайното класиране за Световната купа за тази дисциплина е 27. В Банско е 21 на проведения кръг от Световната купа на супер гигантски слалом. Това са много добри резултати, неговите възможности обаче са далеч по-големи. Чонгаров е състезател, на който също може да се разчита в бъдеще. Класиранията му в Гармиш-Партенкирхен на Световното п-во – 22 място в Супер комбинацията само показва неговия потенциал. Третият състезател с възможности е Стефан Присадов. Той е с добри позиции във всички дисциплини, но ранна контузия през сезона го извади от строя.
Големият проблем при алпийските дисциплини е женски състав. Многобройните контузии и на двете състезателки не им даде възможност за изпълнение на тренировъчния обем, необходим при започване на състезателния период. Изолирането на по-млади състезателки в предишните сезони, фактически оголи състава. Неубедително беше представянето на юношите на Световното първенство в Швейцария, където дори липсваха девойки в състава. Непрекъснати контузии и отказвания от националния отбор белязаха сезона при тях. Това ще е сериозен проблем в бъдеще при смяната на поколения. И тъй като става въпрос за тренировъчния процес, трябва да кажем, че може още много да се направи по време на подготвителния период. Смятаме, че извършения обем от работа не е достатъчен. Малко са тренировъчните дни на сняг в този период, врати гигантски слалом, врати слалом и останалите тренировъчни показатели. Там е и големия резерв, който ако се използва максимално ще доведе до далеч по-добри резултати.
Радващо е, че най-младите ни състезатели от детските възрасти постигнаха отлични резултати в детските състезания за Тополино, Пинокио, Вал Ди Зер, Шкофия Лока и други. Имената на Алберт и Александра Попови респектираха състезателите от алпийските страни. Не останаха по назад с отличното си представяне в гореизброените състезания и Околски, Дурев, Златков. Това е естествения резерв на нашия спорт. Ние имаме в момента в малките възрасти за щастие едно много талантливо поколение. От всички нас зависи как ще се развие в бъдеще. Акцентът трябва да бъде в подготвителния период, където се извършва огромен обем от работа по всички тренировъчни показатели. Трябва да се помисли и за единна планировка и анализаторски отчети, а не преразкази. Недостатъчният обем от извършената работа е едната страна. Отборите, особено големите, имат нужда от масажист и физиотерапевт. Необходимо е да се направи задълбочен анализ и преценка за бъдещото развитие на женския ски спорт. Достатъчно се направи в негативен план през годините. От тук насетне е необходимо много работа и много сериозен контрол.
СКИ БЯГАНЕ
Националният отбор беше формиран от водещите ни състезатели Веселин Цинзов, Теодора Малчева и Иван Бургов, както и група от надеждни млади бегачи, които са още в юношеска възраст. Подготовката премина изцяло централизирано под ръководството на старши треньора Пламен Недялков и неговия екип. Особено благоприятно се отрази включването в екипа, като консултант на изявения специалист Александър Завялов. Извършен бе голям обем тренировъчна работа. Подготовката на сняг се води основно в чужбина. Резултатите от първите стартове и много добрите показатели от функционално диагностичните изследвания през месеците ноември и декември даваха надежди за един успешен сезон. В решителния етап обаче беше допуснато заболяване на голяма част от отбора. Неподходящите условия за подготовка на Витоша, свързани с недостатъчна снежна покривка и липса на подходяща писта за тренировки попречиха на състезателите да дадат очакваните от тях резултати на основните състезания. На Световното първенство за мъже, при изключително засилена конкуренция постигнатото 46-то място на Веселин Цинзов е по-добро от това на Олимпийските игри. Той показва запазване на тенденцията за развитие, но за съжаление напредъкът е по-малък от очаквания. Неговия резултат 6-то място на Световното военно първенство /SIZM/, спечелването на Балканската купа заедно с Теодора Малчева и подобряване на ФИС точките са показател за възможности, които се надяваме да бъдат реализирани на ЗОИ 2014 г. в Сочи. От юношеския отбор заслужава да се отбележи израстването на Антон Синапов и Симеон Деянов , които заеха съответно 5-то и 10-то място на Европейското юношеско първенство /до 18 години/ в Австрия под егидата на Европейската ски федерация и подобриха чувствително ФИС точките си. Те са част от перспективния състав, който се готви заедно с Цинзов и Бургов за спечелване на квота за мъжка щафета на ЗОИ 2014 г. в Сочи. При девойките капацитета на нашите състезателки на този етап още не ни дава основание за надежди за скорошни добри резултати. Изпълнението на тренировъчните показатели и детайлен анализ на постигнатите резултати може да се види в отчета на старши треньора. Едни от основните проблеми в подготовката и участието на отбора в състезанията беше липсата на постоянно ползване на рехабилитатор за възстановяване на състезателите и подходящ сервиз за подготовката на ските за състезанията. През изтеклия сезон се подобри значително качеството на провежданите състезания след въвеждането на изискванията съобразени с тези на ФИС към организаторите и участващите отбори. Двете състезания от календара на ФИС - Балканската купа и Държавното първенство получиха високи оценки на Техническите делегати, въпреки че се наложи да се провеждат при тежки снежни условия. При тази безснежна и топла зима успешното провеждане на 12 от залегналите в календара 16 състезания, на трасета без възможности за изкуствено заснежаване е показател за сериозна и отговорна работа на организаторите. Беше създадена нова съдийска колегия в Сапарева баня. През сезона се проведоха в повече от предишни години още два зимни старта и едно лятно състезание по ролкови ски.
Запази се тенденцията към подобряване работата в клубовете. Увеличи се чувствително броя на картотекираните и участващи в състезания спортисти в детските и юношески възрасти. Засили се конкуренцията в тях, като представители на 6 клуба излъчиха шампиони на държавните първенства, което е предпоставка за подобряване на резултатите в бъдеще. Програмата за подпомагане на клубовете, развиващи ски бягането в детско-юношеския профил даде стимул за работа както в основните , така и в нетрадиционните до скоро клубове. Активизира се подготовката и се подобриха резултатите на „Рилски скиор”, „Паничище”, ”Узана”, ”Берковица”, ”Стамболово” и др. За да продължи този процес, е необходимо да бъде продължено функционирането на програмата. Бяха закупени и предоставени на клубовете ролери и така помогнахме осъществяването на една по-добра лятна подготовка. Също така раздадохме и тренировъчни ски за класически стил. На този етап клубните състезателите са приемливо екипирани, но недостатъчното финансово обезпечаване на клубовете в много случаи е пречка за участие в състезанията, свързани с пътувания извън своя район. По тази причина някои от отборите не можаха да дадат възможност на подготвените си състезатели да се изявят напълно в състезанията. Повечето клубове, които развиват ски бягане разчитат единствено на фининсиране от МФВС.
Поставено е началото на работата по тежкия проблем с пистите за бягане. Хомологирана е пистата в Банско, която в съчетание с вече изградения стадион и инфраструктура представлява център с възможности за провеждане на състезания от висок ранг. Изградена е и нова писта в Габрово, отговаряща на изискванията за хомологация, поставено е началото на такава и в Сапарева баня. Липсата на подходяща писта на Витоша до голяма степен е пречка за развитието на бягането в района и за подготовката на националните състезатели, които ползват базата през голяма част от сезона. Отчитаме сериозните трудности, които изпитват центровете при подготовката на трасета за тренировки, особено когато се отнася за следи за класическия стил. Невъзможността да се подготвят спортистите на походящо подготвени трасета намалява значително ефекта от тренировъчния процес и се отразява силно на спортните резултати.
СКИ СКОК
Изминалият сезон бе изключително успешен и за Направление ”Ски-скок”. България има своя Световен юношески шампион в спорт с невероятни традиции по света!
За втора поредна година направлението разполагаше с достатъчно средства и участие в богат международен календар и резултатите от това не закъсняха. Националният отбор по ски скок беше формиран от четирима състезатели с планирани индивидуални цели за постигане, календар с различен ранг състезания и съобразно това различно обезпечаване на спортно тренировъчната - план програма. В тази връзка Зографски участва в стартовете от Световната купа, а Богомил Павлов и Деян Фунтаров в Континентални и ФИС купи. Даниел Симов е най-младия състезател и през периода беше включен само в един тренировъчен лагер и участва в 2 международни състезания.
Главната и основна задача беше представянето на Световното юношеско първенство в Отепаа, Естония. Както вече знаете Владимир се представи отлично, като завоюва златен медал, а Богомил зае 22-ро място. Впечатляващото представяне на Владимир Зографски през целия сезон постави отново въпроса за изграждане на подходящи съоръжения, на които да се подготвят детско юношеските отбори от клубовете.
На последното заседание на УС на БФСки беше отчетено, че профилите и амортизираната настилка на шанците в гр. Самоков не отговарят на международните изисквания от ФИС. Това крие опасност при използването им и се реши да се инициират срещи с Кмета и ръководството на Общината за съвместно изграждане на съоръжения за ски скок.
Уважаеми дами и господа, отчетният период се характеризира с отличното представяне на нашите спортисти през сезона в състезанията от най-висок ранг, приоритетна задача на всяка спортна федерация. В организационен и международен план БФСки се утвърди, като стабилен и надежден партньор.
В заключение бих искал да благодаря на целия УС, на всички ски клубове, треньори и служители на федерацията, на всички спонсори, на управите на зимните ски центрове и на ръководството на МФВС за подкрепата, която ни оказаха.
Цеко Минев Председател на БФСки
|