Правото на строеж за изграждане на ски пистите, регламентиран в проектозакона за горите, се очаква да бъде препъни камъкът и днес на кръглата маса по промените в Закона за горите. Това призна за Фокус председателят на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева. Тя изрази надежда, че все пак и по тази точка ще бъде постигнат консенсус с компромис и от двете страни.
"Но все пак по останалите текстове, които бяха спорни, взаимно стигнахме до варианти, по които има консенсус. Остана най-спорната точка - по какъв режим ще се изграждат ски пистите, лифтовете и съоръженията", коментира Танева преди дискусиите по промените в Закона за горите.
Нов протест се организира във Фейсбук заради Закона за горите и промените в Закона за физическото възпитание и спорта, свързани с хижите. Протестът е под надслов "Туристи навред ЗА ГОРИТЕ" и беше насрочен за днес от 18,30 ч, но по-късно беше отложен за 5 юли. Сборен пункт отново е "Орлов мост", езерото "Ариана". Маршрутът на протеста ще бъде от "Орлов мост", езерото "Ариана", през бул. "Васил Левски", Министерство на физическото възпитание и спорта, ул. "Ген. Гурко", ул. "Раковски", парламента.
До момента своето присъствие са потвърдили над 1000 души, а са поканени близо 12 000 потребители на социалната мрежа. Протестът ще е с уведомление до Столична община и ще е законен. "Законен, както и всеки протест, който не е забранен от кмета на София с нарочна заповед. Дори и да ни го забранят със заповед, ние ще обжалваме и пак ще е законен. Единствено на законен протест е удачно да си носим ските и бордовете, щеките, шалтета, еспадрилите, очилата, раницата, гетите и т.н., тъй като не се очаква бутане с полицията, нали ;) Искаме ГОРА !!!", пише в съобщението на организаторите.
Сред мотивите за продължаване на протестите са: "Досега няма постигнат консенсус по най-спорната точка в Закона за горите; "Витоша ски" са единствените, които не са съгласни на предложението да се даде възможност да се учреди право на строеж на съществуващите ски лифтове, което показва липсата на желание да се подменят старите съоръжения от страна на инвеститора; Още една заплаха грози планините и свободния достъп до тях за нас - "Хижите ще могат да се дават чрез право на ползване на спортни дружества. Правото ще се дава за необичайно дълъг срок – 20 години." Това предвиждат промени в Закона за физическото възпитание, приети на първо четене в НС".
Агенция Стандарт Нюз 03.07.2012, 09:59
|