„Младите хора не знаят за какво протестират” - това заявиха от Националната гражданска коалиция "Природата за хората и регионите" по време на днешната пресконференция в пресклуба на БТА, темата на която беше липсата на консенсус по отношение на Закона за горите. Участници в пресконференцията бяха г-н Филип Цанов и г-жа Ваня Бижева от НГК "Природата
за хората и регионите", кметът на Сапарева баня г-н Сашо Иванов, председателят на Съвета на директорите на "Бороспорт" и вицепрезидент на
Асоциацията на туристическите агенции г-жа Нели Сандалска, председателят на БХРА г-н Благой Рагин, г-н Славейко Стойков от "Рила спорт", Дамян Стойнов от Камара на Архитектите в
България и г-н Иван Тодоров от Българската асоциация по Европейско право.
Изводът идва след недоволството на природозащитниците, които излязоха на улицата заради спорните промени в Закона за горите, върху които по-късно президентът наложи вето. По думите на председателя на сдружението Филип Цанов единственото им искане е било по високите части на планините да се изградят открити спортни съоръжения, без да се унищожава природата.
Според защитниците на отхвърления закон еко организацията WWF (Световен фонд за дива природа) има интерес в България да не се развива ски туризъм и именно тя инициира гражданските протести. Представителите на сдружението заявиха, че не са доволни от обществената дискусия по темата, защото исканията на еколозите са били удовлетворени от управляващите на 1000 процента за сметка на техния глас. По този повод те организират нови протести в подкрепа на спорните поправки в Закона за горите.
Близо 32% от територията на България е планинска местност, на която живеят около 2 млн. души, заявиха от сдружението. Всички тези хора разчитат на развитието на туризма, за да осигурят препитанието си, коментира Нели Сандалска от Асоциацията на туристическите агенции. Според нея позициите на екоактивистите по темата си противоречат, докато целта на бизнеса е единствено зимните курорти да се развиват разумно без да се унищожава природата. Последната обществена дискусия, по време на която се срещнаха заинтересованите страни, бе определена от председателя на сдружението Филип Цанов като унизително решение на управляващите: „Момчета и момичета, 100 километра писти ще дадат възможност на около 500 000 човека да живеят по-нормално. Това е, нищо повече – да се провеждат състезания, дечурлигата да карат”.
Според Иван Тодоров от Българска асоциация по европейско право природозащитниците протестирали винаги, когато са намесени пари и никога срещу проблеми, които реално причиняват вреди на хората: „И ако младите хора, които протестират, бяха прочели закона, щяха да знаят, че няма за какво да протестират”.
Законът за горите не е в обществен интерес, тъй като не е постигнат баланс между трите функции на горите. Според защитниците на спорните промени те са икономическа, екологична и отдих и туризъм за гражданите в горските територии. Те коментираха още, че дебатът е време да бъде пренесен от емоционално на експертно ниво.
Защитниците на спорните промените в Закона за горите от Разлог и Банско ще излязат на протест в 18.30 часа тази вечер. Демонстрантите планират да блокират движението на път Е-79.
Ралица Гълъбова Lev.bg 10 юли 2012 16:10
|