Руският курорт Сочи се изкачи от пета до втора позиция в класацията
Кандидатурата на Сочи за домакинство на зимните олимпийски игри през 2014 г. стремително набира скорост, пише "Известия" в репортажа си за руския курорт. За правото да организират олимпиадата след осем години претендират още шест града, сред които и българската столица София. В скоро време по крайбрежието на Черно море и в планината край Сочи ще започне строителството на още четири олимпийски обекта, а ремонтът на пътищата и изграждането на нови хотели напредва със сериозни темпове. По размери на строителството курортният град може да се сравни дори с Москва и Санкт Петербург.
В четвъртък в Сочи на площ от стотици хиляди метри се изграждат жилища и търговски площи. Очаква се много скоро да бъде подновен строежът на аерогарата. Преди десет години югославски строителни компании започнаха неговото изграждане, но впоследствие обектът бе занемарен. За сметка на това вече са построени четири олимпийски обекта: 40-хилядният централен стадион, 12-хилядната ледена пързалка, трасето за бобслей и планинският ски център на платото Роза Хутор. Всичко това не може да не окаже влияние върху шансовете на кандидатурата на Сочи. Ако преди половин година руският кандидат заемаше пето място от седемте града, желаещи да организират събитието, то сега според математическия индекс "Бид индекс" на портала gamesbids.com вече е на втора позиция.
"Това е свързано с два фактора. Изпратихме в Международния олимпийски комитет добре разработена анкета, отразяваща основните точки на нашата кандидатура и ударно поработихме по време на игрите в Торино, коментира генералният директор на комитета по кандидатурата на "Сочи 2014" Дмитрий Чернишенко. Там освен нас своя презентация направи само Алмати, а останалите кандидати не проявиха особена активност. Това ни позволи да обърнем ситуацията в наша полза. Ако преди това някои от членовете на МОК ни питаха дали в града нещо се е изменило в сравнение с неуспешната кандидатура в началото на деветдесетте, сега повечето просто демонстрират своето одобрение."
По думите на руските спортни функционери кандидатурата на Сочи за олимпийска столица се поддържа и от около 86 процента от местните жители. Ски инструкторът Саша обаче скептично вдига рамене, когато му задават въпроса за перспективите, които се откриват пред района: "Знаете ли колко проекти имаше. Ако всичко се получи - добре, но на мен не ми се вярва..." Вероятно причината за песимизма на Саша е и другото лице на Сочи, което все още може да бъде видяно от гостите на курорта. Става въпрос за полуразрушени колиби с надупчени покриви и домашни животни - коне, крави и прасета, разхождащи се необезпокоявани по главния път.
Виктор КИРКОВ в-к Дневник 22 март 2006г.
Пето място за "София 2014"
Българският проект за домакинството на зимната олимпиада в София през 2014 г. стартира от пето място в класацията на седемте страни, кандидати да организират игрите. Тази класация се извършва посредством индекса на специализираното издание "Геймсбидс", което наблюдава процесите по кандидатстване за олимпийски игри. Пред българския проект са поставени Залцбург, Сочи и Пьонгчанг.
Въпросният "Бид индекс" на изданието е математически модел, съставен от експерти на "Геймсбидс" на базата на геополитически, икономически, спортни и други видове показатели, и отчита реалната моментна стойност на всеки град, претендент за организатор на игрите. В класацията след София фигурират Алмати (Казахстан) и Боржоми (Грузия).
На 22 юни МОК трябва да определи кои от седемте кандидата ще преминат първия кръг и ще продължат борбата за домакинството. Това решение пряко засяга България, тъй като според различни източници два или три града ще отпаднат от борбата и е вероятно София да попадне в списъка с аутсайдерите. В тази връзка главният редактор на "Геймсбидс" Роб Ливингстън, който има репутацията на човек с добри информатори и позиции в Международния олимпийски комитет (МОК), обясни, че София, Алмати и Боржоми имат малки шансове за успех в спор с първите четири кандидатури, тъй като и трите града нямат опит в организацията на големи спортни състезания и не разполагат с адекватна транспортна инфраструктура. "Тези два фактора влияят пряко при избора на МОК и затова тези слабости в случая определят и ниските стойности на "Бид индекс", обясни Ливингстън.
Индексът бе публикуван вчера в 7 часа сутринта българско време, точно месец след депозирането на всички проекти в МОК. Той се изменя всеки месец на базата на текущите събития, случили се във всяка една от страните кандидатки. Заради опита на Австрия при организацията на големи спортни състезания, впечатляващите планове за подобрения в инфраструктурата и много други силни страни Залцбург е с най-големи възможности за успех между всички седем кандидатури, посочва още "Геймсбидс". Австрийският проект достигна финал и изгуби от Ванкувър в кампанията за възлагане на зимните игри през 2010 г., като демонстрира изключителен потенциал и реални претенции за успех. Русия, която залага на черноморския курорт Сочи, на изключителната подкрепа на държавната власт и на огромни инвестиции от страна на местни олигарси от ранга на Владимир Потанин, е вторият реален претендент за домакинството през 2014 г.
"Добрите прогнози са резултат на амбицията на МОК да поощрява развитието на зимните спортове в нетрадиционни центрове, какъвто безспорно е морският курорт Сочи, отбелязва още Ливингстън. Пьонгчанг бе на два гласа от победата в борбата за игрите през 2010 г. и затова прогнозата на "Бид индекс" е обнадеждаваща." Главният редактор на "Геймсбидс" обърна внимание на факта, че Хака също разполага със своите шансове, ако направи подобрения в проектите на спортните съоръжения.
"Геймсбидс" е изключително авторитетно издание, което за последните няколко години допусна само една грешка при изготвянето на прогнозен резултат. Това се случи миналата 2005 г., когато "Бид индекс" определи Париж за основен фаворит в двубоя с Лондон за домакинството на летните игри през 2012 г. Точно два дни преди МОК да обяви града победител, английската дипломация в лицето на премиера Тони Блеър успя да постигне обрат и столицата на Великобритания получи олимпиадата.
Веселин Караиванов в-к Дневник 28 Февруари 2006г., 18:15
|