ОЛИМПИАДА СОЧИ 2014. СКИ СКОК. Българският представител в ски скоковете на Зимните Олимпийски игри в Сочи 2014 Владимир Зографски приключи участието си в турнира на голямата шанца в ски комплекс „Руски Горки“ след първия скок.
Feb 14, 2014; Krasnaya Polyana, RUSSIA; Vladimir Zografski (BUL) during the men's ski jumping large hill individual qualification round of the Sochi 2014 Olympic Winter Games at RusSki Gorki Ski Jumping Center. (Rob Schumacher-USA TODAY Sports)
Влади преодоля едва 110 метра заради неприятните атмосферни условия, но съдиите не оцениха особено високо изпълнението му (обща оценка от 48.5 точки), което определи общото му постижение от 89.3 пункта.
Единствено американецът Николас Александър събра по-малък общ сбор на точките и завърши след Зографски в класирането след първия скок, тъй като двама от 50-те участници бяха дисквалифицирани.
Само състезателите от топ 30 продължават към втория скок, когато ще бъдат разпределени и медалите. Временен лидер след едно спускане по шанцата е шампионът от Сочи 2014 на по-малкия 95-метров трамплин Камил Стох (Полша), който преодоля 139 метра и събра 143.4 точки.
Така полякът демонстрира нагледно, че не е сериозно пострадал при ужасното си падане от шанцата на първата тренировка.
Втори след първия скок е ветеранът Нориаки Касай, който участва на своята 7-ма Олимпиада, с постижение от 140.6 точки и също 139 метра. Трети е Зеверин Фройнд (Германия) със 140.2 точки.
Следва сребърният медалист на малка шанца Петър Превц (Словения) и Анси Койвуранта (Финландия), който блесна по-рано през сезона с етапната си победа в турнира „4-те шанци“. Бронзовият медалист от състезанието на 95-метровата шанца Андерс Бардал (Австрия) не впечатли с представянето си и се класира 18-ти.
Шокиращата изненада от турнира на голяма шанца е отпадането на шампиона от тазгодишното издание на „4-те шанци“ Томас Дитхарт (Австрия). Той имаше ужасния късмет да скача при попътен вятър, което се отрази сериозно на резултата му и той приключи 32-ри в крайното класиране.
Изненадващи са изключително слабите резултати на германеца Андреас Велингер (45-ти) и австрийската звезда Томас Моргенщерн (40-ти), който пък скочи само 122 метра и отпадна разочароващо.
от Даниел Любомиров Sporta.bg 15 февруари 2014 | 21:02
Зографски: „Скокът бе при вятър над допустимия, Сочи ни е като урок”
Владимир Зографски и неговият треньор и баща Емил не бяха доволни от случилото се във финала на ски-скока от голямата шанца в на Олимпиадата в Сочи.
Владимир Зографски: Отскочих добре, но след това усетих голяма турболенция, чувството е че като че нещо здраво те върти и пропадаш рязко. Сякаш някой ме удари отзад, затисна ме и така опитът ми завърши изведнъж. Не можах да се разгъна, да постигна повече дължина. Опитвам да спирам дъха при засилката, това прави състезателите по-стабилни, но явно все още не ми се отдава. На това обаче ще наблегна повече в близко време.
Емил Зографски: Състезанието бе на ръба да бъде отменено. То се проведе при най-лошите условия от началото на Олимпиадата в Сочи. Вятърът въртеше и бе много непостоянен. Пробните опити бяха прекртени при само 20 скочили състезатели. След тов много пъти имаше по 3-4 минутна пауза за да се нормализират условията. По време на опита на Владимир вятърът бе следният: на трамплина 3.4 метра в секунда насрещен, след това веднага по средата на летежа 4.9 метра страничен, което е над допустиминия от ФИС 4.00 метра и преди приземяването – 1.6 отзад, попътен, което е най-лошото за състезателя.. Вярно че когато тръгна, всичко бе в нормите, но още при засилката вятърът стана над допустимия. При тези условия – при червена стрелка за вятър над допустимия по средата на летежа - опитът не бива да се признава, но те го признаха. Ако беше австриец или германец, това нямаше да се случи. Но, какво да се прави, тук опираме и до липса на шанс. Късметът просто не бе с Влади на тази олимпиада. Както и предишната вечер на квалификацията, и сега веднага след него условията се подобриха, вятърът стана само насрещен и видяхте как следващите скочиха по 125 метра.
Може би синът ми трябва да отиде на църква, да се помоли, да запали свещичка, защото и късметът играе огромна роля в нашия спорт. Не искам сега да правя генерални оценки и изводи. Ще си направим анализите, ще видим какво можем да подобрим. При всички положения това не е максимумът на Влади и ще искаме по-скоро да забравим този сезон. Това, от което съм недоволен е скоростта му. Той е сред най-бавните при засилката и тук имаме много резерви и много работа да вършим. Имайте пред вид и друго – той е най-лек от всички състезатели – тежи само 54 кг, а тук стана 52. При него вятърът оказва огромно влияние. Освен това напоследък всичко в ски-скока се олекоти – ските тежат под килограм, баки, обувки, екипировка – всичко е като перце. Преди време всичко бе много тежко и тогава вятърът не бе такъв фактор, днес обаче той е от основно значение. Сочи ще ни е като урок и се надвам с анализите и поуките следващия сезон Влади да дръпне много нагоре.”
БОК 16 Февруари 2014 г.
Само два спорта с по една поява
Само в два спорта България е записвала по едно-единствено участие на олимпиада. За мнозина днес може би ще прозвучи куриозно присъствието ни на олимпийски турнир по хокей на лед през 1976 г. в Инсбрук, където се класираме 12-и. Другият спорт с единствено участие е северната комбинация – през 1948 г. в швейцарския Сен Мориц Никола Делев се нареди 38-и.
БОК 16 Февруари 2014 г.
|