"Пампорово" ще стане първият курорт в България, който официално ще има две ски зони. Едноименното акционерно дружество е в процес на изкупуване на дълговете и придобиване на активите на "Чепеларе курорт", което стопанисва ски зоната "Мечи чал". Това потвърди пред "Капитал" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков. Той уточни, че сделката не е финализирана и не може да даде никакви детайли на този етап.
Новината за сливането на двата курорта беше съобщена миналата седмица от мажоритарния собственик на Българо-американска кредитна банка Цветелина Бориславова, която контролира и "Пампорово".
Цитирана от БТА, в Смолян тя обяви, че от предстоящия зимен сезон двете ски зони ще имат общо лого - "Пампорово - Мечи чал", а пистите ще бъдат свързани с безплатни бусчета. Работим всичко това да се случи от този сезон, потвърди Беляков. "Чепеларе" беше един от първите курорти, който въведе по-гъвкаво ценообразуване - карти за няколко часови пояса, а цените бяха по-ниски, разбира се, при много по-малко писти и съоръжения. В момента в "Пампорово" има 18 писти с обща дължина над 63 км, а на "Мечи чал" са 7 основни и няколко ски пътя с обща дължина над 20 км. През последния сезон Чепеларе работеше и без съоръжения за изкуствен сняг, защото се оказаха незаконни и бяха доброволно демонтирани. Засега не е ясно какви ще са цените на картите и дали ще има една обща за двете зони. "Aко си купитe карта за "Пампорово", ще карате и в "Чепеларе", каза само Беляков.
Затъналото Чепеларе
В момента обаче "Чепеларе курорт" е в ръцете на синдици. По молба на кредитори през февруари тази година Смолянският окръжен съд обявява дружеството в неплатежоспособност с начална дата 31 декември 2013 г., открива производство по несъстоятелност и запорира имуществото му. Съдът назначава за временен синдик адв. Стоян Филипов Марински, а на първото събрание на кредиторите на 2 март за постоянен синдик е избран Радослав Иванов Тонев.
"Чепеларе курорт" е публично-частно дружество, създадено през 2007 г. за изграждането на Спортен център "Чепеларе". В компанията участват община Чепеларе с апорт на терени (предоставени й преди това от държавата) и дружеството "Родопска инициатива". Инвестициите в ски зоната идват по линия на трима бизнесмени - първоначални собственици на "Родопска инициатива". Единият е Кръстьо Вангелов от директорския борд на ски фабриката в Чепеларе "Орион ски", който е и бивш съдружник със зам.-министъра на финансите Кирил Желев от правителството на тройната коалиция. Другият е Тодор Грудев, занимаващ се с туристическа и туроператорска дейност, търговия, дървообработване и др. Той участва в "Чепеларе курорт" с фирмата си "Екологични продукти", преименувана на "Инфрастрой консулт БГ", обявена в несъстоятелност и ликвидирана през 2011 г. Третият съдружник с равен дял акции е банкерът Димитър Димитров - изпълнителен директор и председател на съвета на директорите на бившата Насърчителна банка (понастоящем Българска банка за развитие) в периода 2001 - 2011 г. На по-късен етап от историята като акционер и управител в "Родопска инициатива" и "Чепеларе курорт" се включва и Васил Попов, собственик на комплекса "Родопски дом" в Чепеларе. Към днешния ден нито един от тях не е в управата и не представлява компанията.
Четириседалковият лифт до връх Мечи чал над Чепеларе е открит през 2009 г. От финансовите резултати на "Чепеларе курорт" излиза обаче, че дружеството трудно покрива разходите за текущи дейности и от 2010 г. насам е на загуба с изключение на една-единствена година. През 2014 г. един от основните кредитори на дружеството - лизингодателят "Интерлийз", с чиято помощ са закупени 4-седалков лифт "Помагалски", ратраци, оръдия за изкуствен сняг, помпени станции и други, губи търпение, тъй като неизплатените задължения по лизинговите договори надхвърлят 5 млн. лв. "Интерлийз" е първото с молба за несъстоятелност. Другият голям кредитор е Българската банка за развитие, където "Чепеларе курорт" е заложено като обезпечение по заем още през 2008 г. Към края на 2015 г. неизплатените задължения по главница и лихви са 2.9 млн. лева. Третият голям кредитор с молба за несъстоятелност на "Чепеларе курорт" е Националната агенция по приходите, която търси невнесен ДДС и лихви за близо 1.9 млн. лв. По малки кредитори са "Елстрой", "Водканал проект Чисти води" и др. От решението на съда става ясно, че дружеството не извършва търговска дейност от март 2014 г. Към края на 2015 г. загубите му се изчисляват на 15.2 млн. лв. Имуществото на дружеството по описа на съда възлиза на 12.9 млн. лв., от които дълготрайни активи 11.29 млн. лв., разходи за придобиване на ДМА 1.13 млн. лв. и вземания за 487 хил. лв. През миналата година приходите са едва 99 хил. лв. Тези на "Пампорово" пък надминават 10 млн. лв. по данни на "Капитал".
Спасителят "Пампорово"
"Наш дълг е да се намесим, не искаме да допуснем това да се случи със съседен на нас курорт, с малкия и средния бизнес", коментира пред "Капитал" Мариан Беляков . Компанията отдавна има интерес към свързването на двете родопски ски зони, както и проект за директен лифт между тях, който обаче е на етап идея.
В момента "Пампорово" АД преговаря с кредиторите за изкупуване на задълженията на "Чепеларе курорт". "Числата са плаващи, а освен това са предмет на търговски договорки и са защитени от клаузи за конфиденциалност", посочи Беляков. Изпълнителният директор на "Интерлийз" Атанас Ботев отказа коментар по темата със същия мотив. Синдикът Радослав Тонев обясни, че формално процедурата по ликвидация на дружеството и осребряване на активите е задействана. "Има си процедура, включваща оценка на собствеността, обявяване на търгове, на които всеки може да се яви. Не съм запознат с изказванията на "Пампорово", каза Тонев и уточни, че в действителност кредиторите имат свобода на действие и преговорите може да са търговска тайна.
"Когато разберем какво държим в ръцете си, тогава ще можем да дадем повече конкретика", каза Беляков. По отношение на първоначалната инвестиция за свързването на двата курорта още през тази зима изпълнителният директор на "Пампорово" каза, че ще е от порядъка на "няколко милиона".
Десислава Лещарска Капитал Дейли 1 юни 2016, 11:06
|