До 2020 г. край Чупрене може да започне работа туристическа и ски зона “Миджур”. През тази година трябва да приключат процедурите по обявяването и одобряването на общия й устройствен план и разработването на инвестиционни проекти за предвидените обекти и съоръжения. Експертният екологичен съвет при Регионалната инспекция по околна среда и води в Монтана вече обсъди доклада за екологичната оценка.
Общият устройствен план е изработен от архитект Емил Леков, изготвил и плана за комплекса в Банско. Туристическата зона край Чупрене ще е на площ от над 700 декара. Планирано е създаването на общо 14 трасета за алпийски ски спорт. Те са подбрани според анализа на релефа и са с различна трудност. Общата им дължина е почти 16 километра. Заложено е създаването на три учебни плаца. Площадките им ще могат да осигуряват целодневен престой на начинаещите скиори, край тях ще има заведение в комбинация със ски училище, детска занималня, място за наем на оборудване. Ще бъде монтирана система за изкуствен сняг за всички ски писти от 900 до 2000 метра надморска височина.
Предвидени са още няколко обекта - въжен парк, ролбан-трасе за зимно и лятно плъзгане с шейни върху тръбна конструкция, пейки и маси за кратковременен престой по туристическите пътеки, места за пикник, беседки. Ще бъдат създадени също панорамни изгледни площадки. На тези плацове във високата зона ще бъдат монтирани оптични уреди за наблюдение, които ще позволяват любителски фото сесии на цялата долина под връх Миджур. Идеята е туристите да нощуват в къщите за гости в Чупрене и селата от общината.
Условията за целогодишен туризъм в зона Миджур са много добри и подходящи за различни дейности. Това доказва анализът на екипа, изследвал 10-годишен период между 2005 и 2014 г. Температурата на въздуха е подходяща. Снежната покривка има относително постоянни стойности около и над средните за страната. Данните показват трайно наличието на сняг от втората десетдневка на декември до втората десетдневка на март.
В момента на територията на община Чупрене няма съществуващи ски писти. Местната управа има разработен идеен проект по Програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия, но няма друга техническа документация.
Общо очакваните разходи за проектиране и строителство са изчислени на 354 хиляди евро. Значително по-голяма сума е необходима за съоръженията - 34 милиона евро. “Очакваните общи разходи за реализация на предвидените в Общия устройствен план мероприятия са разчетени за периода 2018 - 2030 г. Техният общ размер се очаква да достигне около 53 милиона евро, в т.ч. и ежегодните разходи за поддръжка на отделните обекти”, изтъкват авторите на плана.
Бъдещата ски-зона няма да засегне резервата “Чупрене”, въпреки че една четвърт от защитената зона “Миджур” би попаднала в обсега на новия проект. Биосферният резерват “Чупрене“ е под закрилата на ЮНЕСКО от 1977 г. Там се намират местообитания на защитени растителни и животински видове, каквито няма в други райони. През него минава един от главните прелетни маршрути на птиците. Тук е единствената естествена популация на глухар. Особено поплярен е резерватът с вековните смърчови гори.
в-к Монт прес Бр. 37 (2446), год. ХХVIII, 26.09 - 2 октомври 2017 г.
|