ПЛАНИНСКИ ТУРИЗЪМ. Заради коронавируса, това лято ще бъде по-различно и по българските планини. Очаква се повече туристи да предпочетат маршрутите в Рила, Пирин, Стара планина и другите красиви кътчета на страната ни, вместо в Алпите, например. Как, обаче, да се ориентират желаещите в намирането на водач и каква е разликата между планински и алпийски гид? Това разяснява Георги Георгиев-Черния - един от тримата български планински водачи, сертифицирани от Международната федерация на асоциациите на алпийските гидове (IFMGA) - най-високото ниво на правоспособност за водене на клиенти във висока планина и при екстремни условия, президент на Източноевропейската асоциация на планинските водачи.
Има две нива на тази професия - първото е планински водач, който има право да води хора по планинските пътеки, без използване на технически средства. По катерачни маршрути или места, където се налага използването на алпийска техника, може да ви заведе алпийски гид (второто ниво на професията).
"Ако ви трябва човек, който да ви качи по туристическата пътека на Вихрен, то това е планинският водач. Но ако решите да направите нещо по Джамджиевия ръб или по стената на Мальовица, или по някой от ръбовете на Злия зъб, това е алпийският водач" - казва Георги Георгиев-Черния.
Проверка за правоспособността на водача може да се направи в регистъра на планинските водачи в сайта на Министерството на туризма или да бъде поискано копие от дипломата му. Той трябва да има и застраховка "Професионална отговорност". Алпийските водачи пък може да бъдат проверени в сайта на Асоциация "Планини и хора".
Повече по темата чуйте в звуковия файл в новината на БНР тук > https://www.bnr.bg/horizont/post/101292200/planinski-ili-alpiiski-vodach-kakvo-e-dobre-da-znaem
Таня Иванова Програма Хоризонт БНР 12.06.2020, 13:33
|