През 2007 година “Витоша ски” АД придоби собствеността върху част от лифтовете на Витоша. До този момент те бяха субсидирани от бюджета на София и данъкоплатците дотираха дейността на ски учителите, които бяха привилигировани да използват съоръженията безплатно. Ски учителите ползваха и друго предимство – не чакаха ред при използването на лифтовете, включително когато обучаваха чуждестранни групи туристи. По този начин туристите и скиорите любители бяха дискриминирани в продължение на години.
След приватизацията на съоръженията ски учителите, както всички стопански субекти, които предлагат усуги и печелят от това, вече са длъжни да играят по пазарните правила. Те развиват бизнес и е нормално да инвестират в него, в случая – като заплащат карти за лифтовете. Софиянци трябва да знаят истината. А тя е, че професията ски учител е доходоносна дейност. Ето и фактите:
Обучението, което се извършва на Витоша е платено, в групите има средно по 10 души, основно деца, като всяко от тях заплаща по 205 лева седмична такса. По данни на Сдружението на витошките ски и сноуборд училища през сезон 2008/2009 те са обучили 8 500 деца, което означава приходи от над 1 700 000 лева. Нормално е част от този приход да отиде за покупка на карти за лифтовете. По този начин и те ще бъдат поне малко съпричастни към огромните разходи и труд, които «Витоша ски» инвестира, за да може и ски учителите да продават качествена туристическа услуга. Защото тези пари отиват за обработване на пистите - поддържане, инвестиции в ратраци и оръдия за сняг, материални разходи, включитено горива, ток, фонд работна заплата... За да функционират старите съоръжения, някои от които вече са 50-годишни, също са необходими инвестиции . Резервните части за тях се произвеждат по индивидуални поръчки, което е изключително скъпо. Освен това «Витоша ски» заплаща на държавата и такси за ползване на пистите.
Няма по-нормална логика от това хората, които изкарват пари, благодарение на направените от нас инвестиции, да поемат поне малка част от разходите. Такава е практиката и в Банско, и в Боровец, и в Пампорово, и в Австрия, и в Швейцария...
За да се противопостави на пазарните принципи, които въвежда “Витоша ски”, Сдружение на витошките ски и сноуборд училища подаде жалба в Комисията за защита от дискриминация. Категорични сме, че това не е органът, който би следвало да разглежда търговски отношения между стопански субекти. Не приемаме решението на Комисията и ще го обжалваме, защото е несправедливо цените на картите за хората, които практикуват спорт и туризъм, да са такива, каквито и за тези, които развиват бизнес. Това противоречи на всякаква нормална логика. Решението на комисията е дискриминационно спрямо туристите на Витоша.
Независимо от всички аргументи, които изброихме, “Витоша ски” АД прояви желание за компромис. През миналата седмица бе проведена среща между наши представители и представители на Сдружението на витошките ски и сноуборд училища. На нея присъстваха и представители на Българска федерация по ски. Нашето предложение беше да намалим значително цената на сезонната карта за ски учителите и така тя да бъде най-ниската цена в сравнение с всички останали български ски курорти и зони. Предложението ни обаче беше отхвърлено.
Категорични сме, че в ценовата си политика винаги сме били изключително отговорни. Така например, съобразявайки се със състоянието на съоръженията и пистите, сме определили изключително приемливи цени за картата за нощно каране – 20 лева, както и за дневната карта за туристи, скиори и сноубордисти – 35 лева.
Не можем да подминем факта, че представители на ски училищата, които ни обвиняват в дискриминация, са сред най-големите нарушители на Закона на устройство на територията на Витоша. Те са издигнали десетки незаконни постройки без разрешението на Главния архитект и Столичната община. Изграждането им е извършено под предлог, че са преместваеми съоръжения. Така например ски учителя Аспарух Мачирски е получил неправомерно от директора на ПП “Витоша” – “Музея на совите”, който е превърнат в ски гардероб. Построил е и незаконен лифт в местността Офелиите.
Въпреки твърдението на членове на Сдружение на витошките ски и сноуборд училища, че са добронамерени към нас, това не отговаря на истината. Те и дирекцията на ПП “Витоша” са сред жалбоподателите срещу проекта за модернизация на туристическа и ски зона “Алеко”. Те искат да се запази настоящото статукво и не желаят промяна, от което страдат всички приятели на планината.
Очевидно е, че високите стандарти, които се стремим да поддържаме, както и налагането на стриктни правила за всички на Витоша, не се харесват на хората, които искат да изкарват пари по лесния начин. Най-отговорно заявяваме, че ние няма да допуснем това. Готови сме да си сътрудничим с всички, които желаят доброто на планината.
“Витоша ски” АД 01 февруари 2010 г.,15.15 ч.
|