За някои снегът е истинско бедствие, за други да се озовеш сам сред суровите зимни условия в планината е неописуема радост. Когато човек е влюбен в планината и знае как при всякакви условия да се зарежда с положителни емоции, снежните приключения сред природата по неутъпкани терени изглеждат особено привлекателни. Няма досадни опашки по лифтове и влекове. Единственото предизвикателство е добрата физическа подготовка и умение да караш ски в дълбоките преспи, както е било в началото, още при самото създаване на тези съоръжения за придвижване в снега.
фотография © befsa.com
Напоследък този вид туризъм привлича все повече почитатели, особено сред младите хора, които търсят различни от обикновените преживявания, предлагани в зимните курорти. „Това не е нещо ново – обяснява Иван Салников, дипломиран преподавател от Националната спортна академия с над 20 години стаж в алпинизма и ски туризма. – Ски туризмът съществува от много отдавна, от самото създаване на ските. Преди 60-70 години не е имало толкова писти и влекове и хората са се качвали в планината и са карали ски без днешните транспортни улеснения. Този вид туризъм се възроди преди 10-15 години. Карат се ски с колани, като самите автомати са на панти и по този начин може да се катерите по много стръмен терен без да се хлъзгате назад. Нещо като ски бягането, но карате нормални ски, които стават и за каране извън пистата, като коланите и автоматите могат да се сложат на всякакъв модел ски. Тук не става дума за екстремен туризъм, а за ски туризъм. Това означава, че една група от хора, които имат такова оборудване, което вече не е толкова скъпо, отиват примерно на Витоша, качват се без лифт и като стигнат горе махат коланите и се спускат. За по-напреднали скиори се избират места, които са много по-стръмни, кара се и по лавини, но там трябва да си експерт. Затова се минават специални курсове за екстремно каране на ски, лавинен курс, курс по първа помощ. Използват се и специални системи, благодарение на които, ако попаднеш в лавина, много бързо могат да те извадят.”
Преди няколко години Иван създава алтернативно ски училище за малки и големи. В него децата се учат да ходят с колани и правят първи стъпки с елемент на каране в дълбок сняг с добре обучени инструктори, запознати с техниките. Карането е в напълно безопасни места с лек наклон, но с по-дълбок сняг. „При положение, че станаха толкова скъпи лифтовете, инвестицията за едно такова ски училище е много по-малка – продължава Иван Салников. – Освен това допирът с природата е много по-голям, децата са в непрекъснато движение, първо загряват, а после изучават елементите на спускане. Това е много по-различно от карането с лифт и естествено е по-приемливо финансово. За ходене пеша има най-различни категории маршрути. Има такива, в които преобладава ходенето, за сметка на спускането, други са с кратък преход, след което има два часа спускане, има и придвижване от една хижа до друга с престой. Изборът е голям. Много хора се интересуват от този тип туризъм, но няма голяма информация по този въпрос. В магазините вече има всякакво оборудване. Има комбинирани обувки, малко по-различни от скиорските, които имат възможност за омекотяване при ходене, след което се стягат при спускане. В магазините за алпийско оборудване се продават както ски, така и панти. Когато се движите, пантата се откача с едно движение на щеката и можете да се придвижвате със ските на нормален ход. Когато искате да се спускате само фиксирате автомата и той става за писта. Обувката също е с едно копче отзад, което може да се превърта от ходене на каране.”
Навремето когато Иван кара школите по алпинизъм, слизането със ски по необработена писта и терен било задължително, но тогава все още нямало понятие като екстремни ски. Сега вече има и Федерация по екстремни ски. Това е екстремен спорт, тъй като по стръмните неутъпкани писти има опасност от лавини. По думите на Иван любителите на екстремни ски спортове са най-вече чужденци. Групите се водят от опитни алпинисти, които добре познават терените. „Много чужденци, които се занимават активно със ски туризъм избират България защото имаме прекрасни планини и уникални условия за екстремно каране. У нас те имат възможност да отидат на по-трудно достъпни места. В момента много се практикува екстремен ски спорт в района на Пирин при връх Вихрен и в Рила. Това е каране в девствен, необработен сняг, но изисква много ходене и добра физическа подготовка. Преди години се провеждаха и състезания. Сега също ги има, но са много по-малко. Това е т.нар. алпийско ски рали. Практикуващите алпинизъм с всичките му разновидности са запознати с този спорт, но той все още не се е превърнал в масов. Може би, ако има фирми, които да се занимават само със ски туризъм без елемент на екстремност, също би било интересно.”
Дарина Григорова БНР, 04 февруари 2012 г., 10:00 часа
|