Ученето си е учене, но децата се нуждаят и от свободно време, в което да се разтоварят от емоциите и умората през деня, да се раздвижат след продължителното седене на чина, а и... да научат нещо ново. Кои са най-подходящите спортове, които децата в началните класове, а и по-големите могат да практикуват след училище, за да са здрави и в добра форма? Какво развиват и с какви здравословни оплаквания могат да се справят? Колко често трябва да са заниманията - четете в поредицата "На училище" на вестник Дневник.
Снежните спортове са един от добрите варианти пред родителите по време на избора на къде да насочат децата си, твърди доц. Петър Янков от НСА. Според него най-голямото предимство на ските, сноуборда и ски бягането е връзката, която малките изграждат с природата.
"Децата са в планината, на въздух сред природата и това им помага да се каляват. Също така контактуват със зимната природа", каза доц. Янков.
Важните ползи
Други важни ползи от снежните спортове, които изтъкна, са самостоятелността и в същото време отборният дух. "От една страна, детето се учи да се справя самичко - да си слага обувките, да се облича. Изгражда си навици и се чувства значимо. Заедно с това то е част от групата и общува с другите. Има и елемент на съревнование. Физически децата, които спортуват в планината, са по-силни и здрави", добави специалистът.
Според него ски бягането е най-достъпният от тези спортове, защото е най-близък до ходенето и може да се практикува навсякъде, дори в градска среда - в парковете. "Ските и сноубордът имат определени специфики, с които специалистите трябва да се съобразяват. Например, ако говорим за дете от София, за да се качи на писта във Витоша, то ще преодолее голяма денивелация. Уроците трябва да са съобразени с противопоказанията при малките."
На каква възраст
Началната възраст за тези спортове е много ниска - между 3-5 години до предучилищна, както и в първите класове в училище. Най-малките състезатели се картотекират във федерацията на 10-12-годишна възраст, след като вече са се научили да карат ски. Ако целта е спорт за здраве, тогава няма ограничения. "Човек може да се научи да кара ски в седми клас или в младежка възраст на 20-25 години. За ски бягането пък границите са още по-широки - от най-ранна до най-късна."
Много важни са всички фактори - дали детето е в София, Варна или Чепеларе, каква е обграждащата среда. "Заниманията трябва да се провеждат в обезопасена ски зона с подходящи съоръжения и екипировка. Първите уроци могат да започнат още в училище. На някои места, например, децата се учат да си слагат и да ходят със ски обувки дори в класните стаи. Така това привлича интереса им и ги подготвя за планината. Много е важно обучението да се прави в обособена група и от експерт в работата с деца", каза доц. Янков.
Специалистът смята, че за най-малките ските се възприемат по-лесно от сноуборда, защото там двата крака са свободни.
Умереното натоварване
Няколко са вариантите за тренировки. Единият е за сутрешни или следобедни занимания, съобразени с програмата на децата в училище. Другият е за съботно-неделни. "Най-добър ефект имат курсовете без прекъсване (няколко дни в планината). При този вариант лагерната обстановка също има голяма полза за социализирането на учениците."
По думите на доц. Янков едно качване на ученик от по-горен клас на Витоша, когато става дума за София, е около четири часа, което е изключително полезно и пълноценно прекарано време. Важна е и правилната дозировка на заниманията.
Божидар Къртунов в-к Дневник 04 окт 2012, 08:25
|