Скъпа, искаш ли да ти подскажа нещо? Не знаеш къде да заведеш семейството си на ски? Добре, слушай: отидете в Румъния. Ама недей да се пулиш така! Да, в Румъния.” Ето как в типичния си провокативен стил британският в. „Сън” насочва вниманието към новата гореща за западноевропейците ски дестинация.
Преглед на печата и скиорските форуми в интернет показва, че в редица страни от Европа, в САЩ и в Австралия България е добре позната и харесвана страна за ски туризъм. Румъния обаче все още не е в сферата на интересите на скиорите въпреки превъзходните си природни дадености. “България инвестира в инфраструктура за туризъм от 10 години, а ние едва започваме”, е обяснението на Мирча Драгичи, генерален секретар на Националната асоциация на пътническите агенции. Според агенция “Блумбърг” румънските инвестиции изостават в сравнение с България от 1989 г. досега. Румъния, която има три пъти по-голямо население от България, може да се похвали с около 23% от постъпленията от туризъм в България.
Все още специализираните сайтове за ски туризъм посочват като единствено предимство на румънските курорти ниските цени. Румъния може да предложи обаче нещо повече и натам са насочени амбициите на държавата.
Хубава природа - лоша инфраструктура
Според Националната ски федерация в румънските планински курорти има 23 ски писти, от които само пет отговарят на международните стандарти за провеждане на състезания. Освен необходимостта от ъпгрейд на съществуващите писти и прокарване на нови е потребно в значителна степен да бъде модернизирана румънската инфраструктура.
Лошата инфраструктура е бариера за развитието не само на ски, но и на другите видове туризъм в Румъния. Основната пътна мрежа е в добро състояние, но нейните разклонения са в окаяно, отбелязват експертите на Световния съвет за пътувания и туризъм, базиран в Лондон. Други изследвания обръщат внимание на недостатъчната наситеност с полети на нискотарифни авиокомпании до Румъния.
Очевидно румънското правителство е осъзнало, че за страната, която може да бъде целогодишна туристическа дестинация, е важно да увеличи дела на туризма в брутния вътрешен продукт. Засега Румъния е сред страните в света, които имат най-нисък дял на туризма в БВП и страната се нарежда по този показател на 162-ро място от 174 държави.
Финансиране на амбициите
В края на февруари румънското правителство обяви, че ще вложи 325 млн. евро през следващите две години за развитие на ски и спа курортите, както и за плажната си ивица, съобщи агенция “Блумбърг”. От тази сума 130 млн. евро ще бъдат използвани за проекта “Супер ски”, който предвижда значително нарастване на броя на чуждестранните туристи в ски курортите чрез подобряване пътищата и инсталиране на машини за сняг, вечерно осветление, съоръжения за сноуборд и лифтове, уточни Националната служба за туризъм (НСТ).
Слага се началото на “работещо сътрудничество” между държавата, местните власти и частния сектор. Публично-частното партньорство (ПЧП) не е новост в ски туризма, казаха за “Капитал” от НСТ, но основна пречка за по-ефективното му осъществяване са дългите процедури, които изискват около шест месеца, за да се стигне до началото на реализирането на проектите с ПЧП. Затова се обещават нормативни промени. Удачно ПЧП от Националната служба за туризъм виждат в ски курортите Пояна Брашов, Синая, Бустени и Азуга, но то трябва значително да се разшири.
Още проекти
Освен проекта „Супер ски”, чието осъществяване предстои, Румъния вече прави някои стъпки както за улесняване на достъпа, така и за разнообразяване на престоя на ски туристите. Канадска компания спечели търга за построяване на международно летище в Гимбав, близо до Брашов и на двайсет минути с кола до ски курорта Пояна Брашов.
През февруари 2006 г. в Карпатите в близост до езерото Баля беше открит хотел от лед, който е на 2000 м надморска височина и е достъпен само с лифт. Предвижда се около ледения хотел да бъдат прокарани ски писти. Засега склоновете около езерото Баля привлича само скиори, които търсят екстремни условия. В областта Трансилвания, в близост до големите ски курорти Синая и Пояна Брашов, е и замъкът „Бран“, предполагаем дом на Влад Тепеш, инспирирал легендата за граф Дракула. Румънското правителство оповести план за построяването на увеселителен парк “Дракула” в близост. Според австралийския в. “Сън хералд” обаче около замъка „Бран“ има добри възможности и за развитие на ски курорти, които не се използват нито от чужденци, нито от местни предприемачи.
Румънският производител на паста Pangram инвестира около един милион евро в проект за построяване на хотел и лифт и прокарване на ски писта, като общата инвестиция за комплекса възлиза на 12 млн. евро.
Местният мобилен оператор Zapp и румънският всекидневник „Журналул национал“ стартираха проекта “Ски експрес”, който предлага наблюдение в реално време на ски пистите в повечето румънски курорти с помощта на уебкамери. Информация може да се получи на сайтовете www.zapp.ro/skiexpress и www.jurnalul.ro/skiexpress.
Собствеността
Земята, използвана за ски съоръжения в Румъния, се заплаща при покупко-продажба по пазарни цени в зависимост от района, в който се намира. В повечето случаи обаче земята, на която са ски съоръженията, е общинска собственост.
Има случаи, в които общината дарява на инвеститора общински земи за нуждите на ски съоръженията. Такъв пример има в курорта Предял. В района на долината Прахова се очаква обаче цените на земята да се увеличат именно във връзка с желанието на инвеститори да закупят терени за построяване на ски съоръжения, коментира агенция Ромпрес. В този район са съсредоточени много ски курорти - Синая, Азуга, Бустени и Предял.
Обикновено лифтовете са частна собственост, както и хотелите, обектите за екипировка под наем и ски училищата. Хотелите в ски курортите са 95% частна собственост. Според консултантската компания Peacock Hotels най-голям ръст на инвестициите в румънския туризъм бележи хотелиерският сектор с 68% през 2005 г. Едва 6% от инвестициите се падат на ски пистите и лифтовете.
Именно този показател иска да увеличи Румъния през следващите години.
Ски kурортите
Синая (Sinaia)- най-старият ски курорт в Румъния, разположен в Южните Карпати, съществуващ от 70-те години на XIX век. Разработени ски писти и улей за бобслей.
Пояна Брашов (Poiana Brasov), разположен на 13 км от Брашов, предлага малки дървени вили в алпийски стил, писти с дължина до 4500 м с различна степен на трудност. Според английския в. “Сънди таймс” на Пояна Брашов му липсва международният профил на българските курорти, но той има голям потенциал за развитие.
Предял (Predeal)- разположен на 25 км от Брашов, но засега е слабо разработен за ски туризъм.
Бустени (Busteni)- разположен е близо до Синая. Съществуващите ски писти се подобряват и се прокарват нови. На пистата Калиндеру има дигитален контрол.
Конкурентите
От Националната служба за туризъм посочват като конкуренти „от първа линия” в ски туризма България, Словения и Полша. На „втора линия” се обозначава конкуренцията на други страни от ЕС-15 с развит ски туризъм. Засега Румъния не може да се конкурира с тях. Разликата с условията в конвенционалните европейски алпийски центрове на Италия, Австрия, Германия, Франция и Швейцария все още отблъска от Румъния по-състоятелните ски туристи от ЕС.
6%
Едва 6% е делът на ски туризма в общите инвестиции в румънския туризъм през 2005 г. В държавните инвестиции в туризма за 2006-2007 г. делът на ски туризма е 40%.
Боряна СЕМКОВА в-к Капитал, Брой 13, март 2006 г.
|