Денят е събота - 2-ри юни, навън е слънчево и топло, красиви девойчета дефилират по софийските улици в оскъдно лятно облекло, а застаряващи чичковци бръмчат по булевардите с новите си кабриолети, наслаждавайки се на порива на вятъра в побелелите си коси. Точно излизам от нас и мятам сноуборда в багажника на изнемощялата ми но винаги вярна количка, когато един такъв баровец спира до мен и ме пита: - Абе, момче, ти май си се объркал нещо, а? Накъде си я помъкнал тая дъска? Да не би да има още сняг, ха-ха? - Има, но само за джибинг – казвам му аз. – С приятелите ми ще направим една заключителна фрийстайл сесия. - Какво говориш бе !?!? А казват че лудите били на изчезване – обърна се той към спътника си и отпраши с мръсна газ към центъра.
Горкичкият – с такова отношение едва ли някога ще успее да се докосне до магията на сноубординга. Магия, завладяла толкова много хора по света, а вече и в България. Магията, която започва с първото закопчаване на автоматите, първото насиняване на седалищните части, първото успешно качване на влека, първото пускане без падане, първият спуснат горски улей, първият приземен трик и т.н. – с една дума магията, която превръща хобито в мания…
А сноубордингът наистина е мания. Най-голямото доказателство за това са заклетите скиори, които подхождат с особено пренебрежение към този „новия” спорт, но веднъж изпитали удоволствието от спускането със сноуборд – завинаги остават запленени от него. Защото сноубордът със своето разнообразие успява да задоволи вкусовете на всички. А освен всичко друго е и доста по-лесен за усвояване от ските.
В сноубординга има три основни течения – Алпийски сноуборд, Фрийрайд сноуборд и Фрийстайл сноуборд. Те се различават както по вида на терена, по който става спускането, така и по техниката на спускане и екипировката.
Алпийският сноуборд се появява като първата алтернатива на алпийските ски. Ето защо при него екипировката и техниката са най-близки до ските. Формата на дъската най-грубо казано наподобява дебела ска, която е повдигната само в предния си край. Тези дъски са доста дълги и много по тесни от стандартния сноуборд. Обувките са пластмасови със щраймери и много приличат на ски обувките. Автоматите се състоят от подложка и скоби, които фиксират обувката за дъската.
Удоволствието от карането на алпийски сноуборд се изразява в спускане по пистата на сравнително висока скорост и изрязването на перфектни завои в последователност (т.нар. карвинг). В България най-добре можете да се насладите на това усещане по перфектно обработените писти в Банско, Боровец, Чепеларе и Витошко лале. Фирмите, които предлагат екипировка за алпийски сноуборд са вече твърде малко. Лидери при изработката на елитни дъски са швейцарските Kessler и Oxess, с каквато екипировка карат и българските национали. За любителите с по-малки финансови възможности препоръчвам българските Orion, които предлагат доста високо качество за ниската си цена. Лидер при производството на сноуборд обувки за алпийски стил е фирмата Dee Luxe, а за автомати – Phiokka.
Фрийрайдът е най-масово практикувания стил на спускане със сноуборд. При него спускането се извършва по неутъпкани терени – от покритата с „девствен” сняг писта, през горичките в страни от пистата, за да стигнем до голите планински склонове и страховитите лавиноопасни улеи. Фрийрайдът изисква добро познаване на снежната обстановка и местността, както и подходяща компания, която да включва опитен водач. Пренебрегването на някои от тези фактори често води до фатални последици. Дъските за фрийрайд са повдигнати в предната и в задната си част (заоблени и в двата края), но задължително носът на дъската е доста по-дълъг от опашката. Талията е подчертано стеснена. Благодарение на тези свои характеристики, фрийрайд дъските се задържат много по-лесно над „пудрата” и са много маневрени. Обувките са „меки” – изработени са от кожа и се затягат с връзки.
В България има много места подходящи за фрийрайд. Най-популярната дестинация за този вид спускане е Банско, а за по-напредналите – Мальовица и Рилските езера. Подходящи терени за начинаещи има на Витоша, Безбог, Банско и др.
Най-бързо разрастващият се сноуборд сегмент е този на фрийстайлърите. Фрийстайлът (т.нар. свободен стил) представлява каране на сноуборд на скокове, халфпайп или пързаляне на парапети и други специализирани уреди (т.нар. джибинг). Фрийстайл сноубордът се ражда като зимният вариант на скейтбординга. Триковете, които изпълняват карачите, са изключително атрактивни, ето защо този вид сноубординг е популярен най-вече сред тийнейджърите. Трябва да се има предвид обаче, че усвояването на различните трикове е възможно едва когато сноубордистът има зад гърба си поне един сезон сериозно каране по пистата и владеене на дъската в едната и другата посока (напред и назад). Ето защо дъските за фрийстайл са с т.нар. twin-tip конструкция – приблизително еднаква дължина и ширина на носа и опашката на дъската. Автоматите и обувките са олекотени.
Местата, където се практикува фрийстайл сноубординг се наричат фън-паркове. Това са обособени писти с различни по вид и размер скокове и парапети за пързаляне, които са подредени в отделни линии по степен на трудност. В България за сега фън-паркове има на Банско, Витоша и Момчиловци, а скоро очакваме такива да се появят и в Чепеларе, Боровец и на Рилските езера. Всеки един от тези фън-паркове разполага с квалифициран персонал, който се грижи за поддръжката на уредите, като освен това служителите дават ценни съвети на туристите как по-бързо да подобрят уменията си във фрийстайла.
Фирмите, които предлагат сноуборди за фрийрайд и фрийстайл са много, като повечето от тях са представени и на българския пазар. В сегмента „високо качество на висока цена” срещаме марки като GNU, Rome, Ride, Bataleon, Forum и разбира се Lib Technologies – откривателите на технологията Magne Traction (къдрав кант на дъската за по-голяма площ на закантване). Ако търсите нещо по-тънко – разгледайте моделите на Technine, Hammer, Lamar, както и родното производство на Orion. Фирми като Burton, Rossignol, APO, Nidecker, Venue предлагат модели във всички ценови диапазони.
При автоматите водещи производители са Burton, Drake, Forum, Ride, Bent Metal и Technine. Ако търсите и меки обувки, задължително проверете за Thirty Two, Vans или Burton.
За да ви бъде комфортно и топло в планината, помислете и за подходящо облекло – Billabong, Bonfire, Volcom, Sessions, Rip Curl – всички те предлагат достатъчно качествени облекла, с които освен всичко друго ще бъдете и в крак с модата. И най-накрая помислете и за Вашата сигурност – добре е да се „въоръжите” с каска и протектор за гръбнака и седалищните части, както и с подходяща маска за лошо време.
В заключение бих могъл само да обобщя, че сноубордингът е уникален социален феномен – той съчетава динамиката на съвременния спорт, претенциозността на модата, здравословния ефект на кристално чистия планински въздух и всичко това на фона на една неподправена природна красота. Само дано по-често пада сняг…
12.01.2007 Константин Минчев Координатор на Направление Сноуборд Българска федерация по ски материалът е публикуван във в. Стандарт на 1 Февруари 2007
|