SKI.BG
     Вторник, 16 Юли 2024
[english version] english version
FIS World Snow Day Sofia 2022
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ СКИ
FIS World Snow Day Sofia 2021
FIS World Snow Day Sofia 2020
FIS World Snow Day Sofia 2012
ЕДИН СКИ ДЕН НА.. фотогалерии
World Skitest
SKI.BG partner > Yourski.RU
SKI.BG PHOTO GALLERY
СКИ в България > СКИ порталът!
 
FIS Alpine World Ski Cup Bansko 2009 LIVE
СПОНСОРИ на БФСки
Националният Ски Отбор
NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007
 
СКИ в България > СКИ порталът!

 . ски пътешествия
10 Ноември 2008 - 11:10
Австрийските Алпи от Цел ам Зее до Лех, Цюрс и Св. Антон
Трекинг в непалските Хималаи и на извънпистово каране в Индия
изпрати на приятел Printer friendly версия

Австрийските Алпи от Цел ам Зее до Лех, Цюрс и Св. Антон

Австрийската част на Алпите е идеална зимна дестинация не само за любителите на снежни спортове, но и за тези, които предпочитат да прекарат ваканцията си в по-леки или дори мърезеливи занимания.
Австрия разполага с огромно количество ски курорти, които поради разнообразието между и в самите тях са способни да удовлетворят всякакви вкусове и желания.
Много от курортите разполагат с различни по трудност писти, подходящи за всички нива - от абсолютно начинаещи до професионални скиори и сноубордисти. Туристите, които не практикуват тези спортове, могат да се радват на снега и студа от шейна, теглена от кон или докато карат кънки на лед. По-зиморничавите пък имат възможността да разпуснат в хотелския спацентър и басейн, а маниаците на шопинг - да обикалят австрийските бутици. Pas mal, биха казали французите, "не е зле".
Всъщност Лех и Цюрс са истински елитни и луксозни курорти, известни с това, че привличат красивите и богатите. Там някога с удоволствие е пазарувала и карала ски самата принцеса Даяна. Днес, твърди се, там ходи Владимир Путин. Отделен въпрос е дали искате да прекарвате ски ваканцията си в неговата компания.
Заедно с по-оживения Св. Антон Лех и Цюрс са край около 260 км писти, всичките - в планината Арлберг, считана за родното място на ски алпийските дисциплини. Скиорите са обслужвани от над 80 лифта.
По-достъпен сред зимните курорти в Австрия е Цел ам Зее, 270 км на изток. За разлика от повечето ски
центрове, които се намират във или около малки планински селца, той е град с вековна история, за която свидетелства красивата му стара част. Сгушен между две впечатляващи планински била, той е на западния бряг на езеро с формата на фъстък.
Тесните улички на града са пълни с много магазини и ресторанти, така че посетителите не скучаят дори ако не се качват на околните писти. А те са много - почти 60 на брой, с обща дължина 138 километра.
Освен това Цел ам Зее е и подходяща база за пътувания из района до други ски курорти, като Заалбах-Хинтерглем, Бад Гащайн-Бад Хофгащайн, или Ваграйн, а и Залцбург е недалеч.

Как да стигнете
Цел ам Зее е на около 1200 километра от София. Пътят с кола отнема около 12-13 часа, като се минава през Белград, Загреб и Любляна. От София до Лех разстоянието е повече - близо 1500 километра, които отнемат около 15 часа с кола.
Най-близките три летища са Св. Антон, Инсбрук и Залцбург. Повече информация за полетите дотам ще намерите на този сайт.

Оферти
 
Много български туристически агенции предлагат пакетни оферти за ски ваканции в Австрия. Повечето от тях не включват транспорта от България до курортите, продават определен брой нощувки в хотел и карти за лифтове, но някои предлагат и възможността за самолетен или автобусен превоз.
"Профи турс". Предлагат селекция от хотели
цени от 56 евро на вечер, с предвиден собствен транспорт, но могат да осигурят двупосочни самолетни билети до Залцбург, както и трансфер от летището до избрания курорт и обратно.
Romantic Holidays
цени 790 лв. (с включен транспорт)
"Юникорн травел"
цени от 489 до 665 евро (със собствен транспорт)
"ВСтравелс"
цени от 1236 лв. (със собствен транспорт)

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 17:24

ТРЕКИНГ: В непалските Хималаи и на извънпистово каране в Индия

Търсачите на силни усещания, които вече са отегчени от възможностите за зимни спортове по българските и европейските планини, вече имат възможността да опитат нещо наистина далечно и екстремно - извънпистово каране на ски и сноуборд или трекинг в Хималаите.
Добър начин човек да си представи мащаба на Хималаите е да се съпоставят техните така наречени осемхилядници - най-високите върхове в света, сред които са Еверест и К2, с най-високия връх извън Азия - Аконкагуа на Андите. Със своите 6962 метра той бледнее пред Хималаите, в които върховете, по-високи от 7200 метра, са над сто.
Пътуванията с цел трекинг или каране на ски и сноуборд до Хималаите може да са доста скъпо и сложно начинание, но все пак те са вече по-достъпни, след като няколко български планински водачи се заеха с организирането им.
Огромният мащаб на Хималаите осигурява възможности за планински туризъм почти през цялата година, а за следващите няколко месеца две от тях, организирани и водени от български гидове, включват трекинг в светилището на Анапурна в Непал и извънпистово каране на ски и сноуборд в ски курорта Гулмарг в Индия.
Анапурна е планински масив, дълъг 55 километра. Той включва серия върхове, сред които и Анапурна I. Със своите 8091 метра той е десетият по височина връх в света и един от четиринайсетте осемхилядници.
Пътуването дотам включва посещение на кралските градове в долината на Катманду, езерото Фева, град Похара и осемдневен трекинг маршрут в светилището на Анапурна със стигане до базовия лагер и свещения връх Мачапучаре (6993 метра).
Другата интересна дестинация е ски курортът Гулмарг в Индия, който е на 2600 метра и се намира в Хималайския Пир Панджал, на 52 км от столицата на Кашмир Сринагар. След построяването на втората фаза от най-високата кабинкова линия в света - 3980 метра, районът зпочва да се оживява през 2005 г.
Поради липсата на хора в района го смятат за абсолютната дестинация за каране по неутъпкан сняг и 99% от курорта се състои от необработен терен. Според организаторите там за пет долара и 20 минути в кабината човек може да прави спускания, сравними с дропове от хеликоптер в Аляска, Ла Грав без лед и Джаксън Хол през 60-те години.
Редките възможности за напреднали скиори са съчетани с мащабни брезови и иглолистни гори, населени от маймуни и снежни леопарди, част от които се достигат само с ходене. Върхът на планината Апарват е на около половин час пеша от горната станция - на 4124 метра, и разкрива гледки към Нанга Парбат, К2 и Еверест. От междинна станция до върха е около два-три часа с панти.
Нужни са скиорски или сноубордистки умения поне на средно ниво до експерти на изънпистов терен, тъй като добри условия за каране на начинаещи няма.
Следващото пътуване по програмата "Трекинг в светилището на Анапурна" ще е между 7 и 27 ноември. Цената му от 1680 евро включва транспорт от София до Катманду с автобус и самолет, вътрешен транспорт, всички нощувки в хотели и трекинг лоджи, закуска и вечеря по време на трека, такса за посещение на парка "Читуан" и яздене на слон, входна и изходна непалска виза, водач, медицинска застраховка и разрешение за трекинг.
Туристическата агенция "Зиг Заг холидейз" също предлага програма за височинен трекинг до някои от осемхилядниците на непалските Хималаи между 6 и 25 ноември. В цената от 1990 евро на човек са включени самолетни билети за маршрута София - Атина - Катманду - Атина – София, вътрешен полет, пълен пансион с нощувки в лоджии за целия трек (14 нощувки), нощувка със закуска в хотел (3 нощувки), разрешение за трекинг пермит и такса за посещение на Национален парк, професионален планински водач от Непал и от "Зиг-Заг холидейз", международна застраховка с репатриране и транспортиране по въздух.
Най-подходящо време за каране на ски и сноуборд в Гулмарг е от средата на януари до средата на март. От България има организирана програма за февруари. Цената от 1650 евро включва отворен билет София - Атина - Бахрейн - Делхи - Сринагар, с връщане през Истанбул, трансфер, застраховка, виза, 12 дена полупансион, но не и билети и карти за лифта (долна кабина - 100 рупии (USD 2.5) на качване или 500 рупии на ден, горна кабина - 250 рупии на качване или 1000 рупии на ден). Според организаторите купуването на карти не се препоръчва, тъй като работното време на лифта не е фиксирано - "може да отвори късно, да затвори рано, да спре токът или да се счупи."

Как да стигнете
Програмите "Трекинг в светилището на Анапурна" и "Извънпистово каране на ски и сноуборд в Гулмарг" с лицензирани водачи към асоциацията "Свободни планини", Георги Георгиев и Велика Стоичкова, се предлагат от туроператора "Номадия" и школата по катерене и алпинизъм "Вертикален свят". Освен че водачите помагат при логистиката от типа на купуване на билети и карти за лифта или получаване на разрешение за трекинг, те са ключови за безопаснотта и сигурността на групата, като осигуряват лавинен инструктаж, извънпистово воденене и водене по трекинг маршрута.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 17:39

СКИ И СНОУБОРД: По белия сняг на черните планини в Черна гора

През последните няколко години Черна гора доби международна известност като лятна дестинация с курортите по адриатическото си крайбрежие, но в северната й част е една от най-добре пазените тайни на Балканите - поречието на реката Тара е най-дългият каньон в Европа и вторият по дължина в света. Като обект на световното наследство на ЮНЕСКО националният парк "Дурмитор" (в планината със същото име) предлагавъзможността карането на ски и сноуборд да се комбинира със спиращи дъха гледки.
Като база за зимни спортове се използва планинското градче Жабляк, което е и център на черногорския планински туризъм. Това място още не е регионална туристическа дестинация най-вече защото наоколо липсва добре развита пътна инфраструктура - нещо, което ще се уверите сами, докато се опитвате да стигнете дотам с автомобил от София - 540-те километра отнемат над осем часа. Иначе в курорта през последните години са направени поредица подобрения.
Със снежна покривка, траеща около 120 дни в годината, Дурмитор има сравнително дълга традиция в ски спортовете, а напоследък районът бързо добива репутация на алтернативна дестинация и за сноуборд.
Най-добрите писти около Жабляк са "Савин кук" (Savin kuk) - дълга 3500 метра, 1780-метровата "Щуоц" (Štuoc) и 400-метровата "Яворовача" (Javorovača), която е на самия вход на градчето. Карането на ски и сноуборд е на височина от 1400 до 2213 метра, а изкачването става с два двуседалкови лифта и четири влека. Условия за извънпистовите спускания за любителите на силните усещания също са налице.
Активното спускане може да се комбинира и с разходки из други интересни места на националния парк. Най-феноменалната му част може би е каньонът на река Тара, чиято 80-километрова дължина и 1000-метрова дълбочина го правят втория по големина в света (след Гранд каньон в Аризона). Гледката наистина спира дъха – не само заради височината на издигащите се покрай реката скали, но и заради това, че те са на места почти отвесни.
Най-магически каньонът изглежда, гледан от лодка по реката. Това не може да бъде осъществено през зимата, но през пролетта Тара е популярна дестинация за рафтинг (организират го две фирми – Tara Tour, 083 200598 и Drustvo Prijatelja Reke Tare, 087 261346).
Спускането започва 3 километра над моста на Тара, при Шливанско, и обикновено трае между един и три дни, преминавайки покрай римски руини, сръбски църкви и през поредица впечатляващи пейзажи.
През зимата плъзгането по белия сняг може да се съчетае и с половиндневна разходка до Черното езеро – най-голямото и най-впечатляващото от 18-те ледникови езера в парка. Пейзажът му от едната страна е доминиран от скалистите планински върхове, а от другата му има дълбока гора.

Как да стигнете
 
Жабляк се намира северно от черногорската столица Подгорица, на около 540 километра западно от София и се минава през Ниш. С кола разстоянието отнема около осем-девет часа.
Можете да си организирате пътуването и сами, добър източник на информация и възможност да резервирате хотел (по телефона) предлага този сайт.

Оферти
 
Приключенската мрежа Adventure Net предлага петдневно пътуване
цена 395 лева, която включва транспорт с микробус, четири нощувки в къщички с парно, санитарен възел и кухненска част, три целодневни лифт карти.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 16:14


 

изпрати на приятел Printer friendly версия  

Следваща:
По склоновете на българските планини – 10 Ноември 2008 - 11:10
На върха на света – 07 Декември 2008 - 00:19
Карането извън страната набира скорост – 07 Декември 2008 - 00:22
Етна - зимен курорт върху реки от лава – 13 Януари 2009 - 12:03
До Ванкувър и назад - 2009 – 07 Февруари 2009 - 16:06

Предходна:
Богаташи луднаха по хотели в морето – 23 Юни 2008 - 18:28
Летните ски курорти на Европа – 27 Май 2008 - 15:59
Попитайте за глетчер – 27 Май 2008 - 15:44
Сбогуване със зимата в Обергургл - Хохгургл, Йотцтал – 27 Май 2008 - 15:34
Спа и ски напролет – 08 Април 2008 - 18:28

Powered by [xt] , PHP & MySQL

NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
SKI.BG PHOTO GALLERY
ispo BrandNew Awards
 ski poll
Кой зимен спорт сте опитвали и практикувате?
Алпийски ски
Ски ходене/ски туринг
Беккънтри ски
Телемарк ски
Ски бягане
Ски скок
Сноуборд
Фристайл ски
Фристайл сноуборд
Фрирайд ски
Фрирайд сноуборд
Снегоходки
Спускане с шейни
Туризъм/трекинг
СПА
Не спортувам
Друго


View results
FIS Live Timing
NO26 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO25 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO24 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO23 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO22 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO21 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO20 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO19 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO18 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO17 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO16 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO15 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO14 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NOX3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO12 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO11 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO10 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO9 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO8 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO7 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO6 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO5 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO4 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO2 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
Списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
 
 
XXIII Olympic Winter Games PyeongChang 2018
XXIII-ти Зимни
Олимпийски игри ПьонгЧанг 2018!
XXII Olympic Winter Games Sochi 2014
XXII-ри Зимни
Олимпийски игри Сочи 2014!
XXI Olympic Winter Games, Vancouver 2010
XXI-ви Зимни
Олимпийски игри
Ванкувър 2010 !
XX Olympic Winter Games, Torino 2006
XX-ти Зимни
Олимпийски игри !
XIX Olympic Winter Games, Salt Lake 2002
XIX-ти Зимни
Олимпийски игри !
 
 
 
© 2002-2019, SKI.BG > www.ski.bg > www.skibg.com > SKI.BG > СКИ в България > Австрийските Алпи от Цел ам Зее до Лех, Цюрс и Св. Антон > СКИ Порталът! All rights reserved. Всички права запазени. Terms & Conditions - Условия за ползване. Powered by [xt]. нагоре