Има една приказка – „Ако преди състезание треньорът дава прекалено много насоки на състезателя, навярно не го е правил по време на тренировките”...
До колко това е истина не се знае точно, но е необходимо да се знае, че преди или по време на състезание професионални съвети, насоки и инструкции, насочени към състезателя, е желателно да са „дозирани” и сведени до минимум. В противен случай вместо да мобилизират, мотивират и концентрират вниманието на състезателя, има голяма вероятност те да имат обратен ефект.
Би било добре, по време на разглеждане на трасето, насоките към състезателя да бъдат в положителна светлина и колкото трудно и предизвикателно да е трасето, състезателят трябва да се съсредоточи върху максимална изява на възможностите си. За целта, по време на разглеждането, състезателят трябва да не бърза и по-важното – да е наясно как се извършва правилно разглеждане на трасето (особено по-младите и неопитни състезатели).
Затова по-младите и неопитни състезатели от ранна възраст трябва да бъдат обучени по какъв начин се извършва правилното разглеждане на дадено трасе, за да могат в последствие сами да извършват това, разчитайки на собствената си преценка.
Компетентният треньор обикновено затвърждава навиците на състезателите по време на тренировъчния процес, а не само преди или по време на състезание. Организиране на контролни състезания са също добър начин състезателите да се адаптират към „състезателна обстановка”.
Ето и някои насоки към треньори и състезатели по време на разглеждане на трасето преди състезание:
Състезателят трябва да има стратегия още от старта до 1-вата врата. Добър старт и насочване на ските в правилната посока е от голямо значение. При правилно стартиране, състезателят може да спечели до +0.5 сек. Добре е състезателите да отработват подобни ситуации по време на тренировки, като треньорът засича времето на всеки състезател от старта до преминаване на 3-4 врата.
По време на разглеждане на трасето, състезателят трябва да се научи да спира до всяка една врата, но спирането да не бъде произволно, а на мястото, където най-добре би могло да се запомни идеалната линия на движение според възможностите.
Да се обърне внимание на:
- ритъм на трасето (комбинации); - наклон на терена (обратен, компресия, неравен); - състояние на снега (мек, твърд, лед); - видимост (мъгла, преминаване от слънчев в сенчест пасаж); - преминаване на последната врата и посока към финала.
След разглеждане на цялото трасе, състезателят трябва да се опита да запомни (визуализира) по възможност цялото трасе от старта до финала.
След правилно разглеждане и запомняне на трасето от старта до финала, състезателят ще бъде психически подготвен, което ще му позволи и максимална изява на техническите и тактическите умения за постигане на желаните резултати.
ProCoach
|