Председателят на сдружението Международен фестивал на планинарското кино Петър Атанасов и неговият екип се готвят за юбилейното десето издание на Банско филм фест (24 - 28 ноември 2010 г.). Кои са хитовете в богатата селекция от документални филми и прочутите гости на фестивала разкрива Атанасов в интервю специално за "Неделен Стандарт".
Какво да очакваме в програмата на Банско филм фест? - Преди всичко много хубави филми - най-доброто от световното кино на тема планини, екстремни спортове, приключения и пътешествия. От 24 до 28 ноември в залите на читалището в Банско ще покажем 80 филма от 27 страни. Почти всички са получавали награди от други сродни фестивали в последните две години. Ще ни гостуват с най-доброто от своите програми Международните фестивали в Амстердам (Хол), Белград (Сърб), Манчестър (Вбр) и Нуоро (Ит). Богата е и съпътстващата програма - семинари, презентации. За втори път режисьорът Майкъл Браун ще направи уъркшоп в Банско на тема "Приключенско кино". Тази година той ще е и председател на журито.
Вие бяхте шеф на жури на подобен фестивал в Закопане (Пол). Какво "откраднахте" от поляците в организацията? - В Закопане видях една атракция. Беше опъната лента, по която всички желаещи ходеха като по въже. Ще направим същото във вътрешния двор на читалището в Банско. Разбира се, лентата няма да е на екстремна височина, а само на половин метър от земята, за да се пробват и начинаещи.
Един от вашите гости, Алекс Хубер, балансира по лента, опъната над пропаст - Не само той. Това е мода сред катерачите, страшно много хора си вдигат адреналина по този начин.
Кои от филмите, които ще видим, лично вас ви впечатлиха? - Една подборка от документални филми на исторически теми, за които се знае много малко или пълни измислици. Например италианският "Последната битка в Алпите" разказва как в деня на падането на режима на Мусолини в края на Втората световна война френската армия нахлува в Италия и опитва да откъсне долината Аоста по заповед на ген. Дьо Гол. Но се случва чудо, доскорошните врагове - партизаните и армията на Мусолини - се обединяват в патриотичен порив и отблъскват агресията. Не са за изпускане и три ленти на френския алпинист и писател Гастон Ребюфа, заснети от 1955 до 1974 г. Тази поредица завършва с биографичния "Светът на Ребюфа" от миналогодишния носител на Гран при Банско филм фест - Жил Шапа, който сега ще е член на журито.
Кои от официалните гости ще направят свои презентации? - Абсолютно всички. Ще започна с Елио Орланди (Ит), едно от най-големите имена в световния алпинизъм. В последните 25 г. се е специализирал в изкачвания в Патагония на най-недостъпните места на планетата. Там се намират най-големите отвесни стени с изключителна техническа трудност. Като прибавим и ужасното време в Патагония, става дума за алпинизъм, който изисква невероятна физическа подготовка, изключителна техника и психика. Всяка експедиция на Орланди завършва с филм. Много интересни спомени ще разкаже патриархът на алпинизма Ерих Абрам, който е на 88 г., но напълно с акъла си. Участник е в първата успешна експедиция на К2 през 1954 г. Абрам се е катерил с най-големите имена на своето време. Другата му голяма страст е летенето с безмоторни самолети и парашутизъм. Основател и шеф на аероклуба в Тренто (Ит). С него ни свърза Валтер Бонати. Център на вниманието на публиката от всички поколения ще е Алекс Хубер. Той е безспорният номер едно в екстремното катерене по супертрудни маршрути. Много от тях са премиерни, правени соло, което повишава стойността им. Но освен в катеренето по големи скали за Алекс Хубер няма тайни в нито една от разновидностите на алпинизма. Изкачил е осемхилядник без никакъв проблем. Има изкачвания по лед и по сняг, което изисква съвсем различна техника от скалното катерене.
Ивайло Нинов-Германеца участва в заснемането на скоростен рекорд на братя Хубер по Ел Капитен. Дали Алекс Хубер има интерес да катери в България? - Двамата са се уговорили и ще дойдат заедно от Германия. Покрай Ивайло Нинов, Алекс Хубер знае доста за България и че има интересни места за катерене. За съжаление той идва само за една вечер. Български катерачи искаха да го заведат да опита на известните ни обекти. Има маршрути, които никой досега не е успял да премине и които чакат човек като Алекс. Но се надяваме той да дойде отново, и то с брат му Томас, който е катерач от неговия ранг.
А защо поканихте д-р Освал Йолц? - Той е най-големият специалист в областта на височинната медицина, а също с огромен опит като алпинист, с изкачвания на всички континенти. В Университетската клиника в Цюрих (Швейц) той е канил за изследвания целия елит на височинния алпинизъм, като се почне от Меснер, Хабелер, Кукучка, Руткевич и т.н. Освен това е бил лекар на изключително важни в историята експедиции, като австрийската на Еверест през 1978 г., когато Меснер и Хабелер правят първото безкислородно изкачване на върха. Д-р Йолц тогава също стъпва на Еверест. Като специалист няма случай да не е спасил алпинист, заболял от белодробен или мозъчен оток. В Банско той ще направи презентация за широката публика, но и ще изнесе лекция "Медицина в зоната на смъртта" в медицинския семинар по време на фестивала. Имаме още един забележителен гост - Ерар Лоретан (Швейц), третият човек в света, стъпил на всички 14 осемхилядници след Меснер и Кукучка. Автор е на невероятни изкачвания, като това на Еверест през 1988 г. за 40 часа от базов лагер и обратно, без никакви сечива. Спирал е само за минутки за глътка вода или храна. Лоретан е също и разностранен катерач. Връх в Антарктида носи неговото име. Той се занимава още с екстремни ски, делта и парапланеризъм.
Ще изкушите ли Лоретан да пробва нещо екстремно в България? - Ерар Лоретан ще е за три дни у нас и най-малкото ще се качи на връх Вихрен. Готови сме, ако има някакви други желания, да отговорим веднага. Защото най-добрите български алпинисти с удоволствие ще споделят едно въже с него, стига да пожелае да се изкачи някъде.
Мара Калчева в-к Стандарт НЕДЕЛЯ, 14 Ноември 2010
|