СКИ СКОК (SKI.BG) -- Немецът Йоахим Винтерлих е главен треньор на националния отбор по ски скок на България вече трети сезон. Преди да започне работа с българския отбор, треньорът води последователно съставите на Германия, Италия, Швейцария и Казахстан. Под негово ръководство Йенс Вайсфлог печели през 1994 г олимпийската титла в Лилехамер. Резултатите му носят и приза „Треньор на десетилетието” в Германия. Най-големият успех с българските национали постига в края на януари 2011-та, когато Владимир Зографски става световен шампион за младежи в Естония. В интервю за WWW.SKI.BG Винтерлих разкри интересни подробности от работата си с Владимир Зографски.
Господин Винтерлих, поздравления за спечелената и с ваше съдействие световна титла при младежите в ски скока на Владимир Зографски! - Благодаря за поздравленията. Аз съм изключително доволен от тази титла. Това е успех, за който допринесоха всички. Моите специални благодарности на председателя си Българска федерация ски г-н Цеко Минев и колегите му, които положиха основата на това успешно развитие и го подкрепиха във всички възможни аспекти. Разбира се, аз съм много горд с развитието и постигнатото от Владимир Зографски, които с голяма помощ и подкрепа от страна на семейството си и баща си, успя с голяма всеотдайност и упоритост да достигне нивото на най-добрите в света.
Това ли е тавана на Владимир в момента? - Владимир в никакъв случай не е изчерпал своя потенциал. На него му трябва да развие още техническото си ниво, особено при фазата на излитане и оптимизиране на нейната динамика и прехода към полет, който може да отвори още резервна мощност. Освен това, има резерви в развитие на силовите качества.
Беше ли трудно да се достигне до световната титла? - Разбира се, пътят към световната титла не бе лесен, а често и с доста препятствия. Въпреки трудностите в подготвителния процес, като например липсата на шанца за ски скок в България, дълги и стресиращи пътувания с автобус в Европа и все по-комплицираните изисквания към екипировката в областта на професионалния ски спорт. Това е едно постоянно предизвикателство за нашия мини-отбор.
Настоящите звезди в ски скока като Шлиненцауер и Ахонен също са печелили световната титла за младежи. Има ли Влади качествата да продължи по техния път? - Сегашните скачачи от световна класа се характеризират главно с различни личностни характеристики и всестранно развити качества. Имат самочувствие и високо чуство за спортсменство. Владимир и неговия треньорски екип трябва да продължат обучението си с целенасочена работа. Владимир е млад и трябва да продължи напред в процеса на израстването си.
Какво Владимир все още не е разбрал? - Сътрудничеството ни е добро, но пред него има много спортни предизвикателства. Между спортисти и треньори понякога има различни мнения и становища, но те подпомагат процеса на обучение. Развитието никога не е линейно, това е съвет от мен – при колебания в постиженията трябва да се вслушва в съветите ми.
Какво все още липсва на Владимир за постоянство в резултатите му? - Владимир все още е много млад. При него процесът сега започва на едно по-високо ниво. Той трябва да разбере, че обществото наблюдава резултатите му с други очи и чака все по-добри постижения от него. За да докаже класата и успехите си, трябва да се бори отново и отново!
Наближава световното първенство за мъже, какво да очакваме там от Владимир? - Този въпрос си го задавам и аз и се питам до каква степен Владимир е преодолял напрежението, медииното внимание и т.н. след световното за младежи и доколко е готов за силно мотивирана атака.
Може ли да има паралел между Владимир и вашия най-успешен състезател и олимпийски шампион Йенс Вайсфлог? - Владимир стана много млад световен шампион. При Йенс това се случа когато вече бе на 26, а след това стигна и до олимпийската титла. Бих казал, че може да се прави паралел между тях по-скоро физически и в някои черти на характера. Имам големи надежди за бъдещето му.
Според Зографски следващите цели, в които гледа, са медали от световни първенства при мъжете и от Олимпийски игри. Реални ли са те, според вас? - Реалността на медали и титли е в зависимост от желанието на Владимир. Българска федерация по ски и треньорския му щаб ще направят всичко възможно да осъществят перспективните му цели.
Проблем ли е, че все още в България няма истинска шанца за ски скок? - Ако България и Българската федерация по ски искат Владимир да постигне нещо на Зимните Олимпийски игри в Сочи 2014 г., а също и по-нататък, построяването на шанца за ски скок е неизбежно условие. Тя ще служи за обучение и тренировката на младите състезатели. Само наличието на шанса за ски скок в България може да предостави основата за развитието на младите скачачи в краткосрочен и средносрочен план. В момента има много обнадеждаващи състезатели. Деян Фунтаров е многообещаващ талант. Въпреки това е много важно да се обучават в правилната посока. Богомил Павлов също има потенциал. Необходими са непрекъснато усилени тренировки!
Как все пак открихте Владимир? - Това стана по време на първото ми посещение в България и демонстрацията, която наблюдавах в Самоков с всички български ски скачачи и техните треньори. Тогава избрах да работя с Владимир и баща му - Емил Зографски, като помощник треньор за А / Б отбор. Мога да кажа, че бе правилния избор. Ако Владимир продължи последователно и упорито да работи, ориентиран към най-доброто в света, тoгава мястото му ще е много напред в световната ранглиста.
SKI.BG 13 февруари 2011 г.
При използване на текст и/или фотография от www.ski.bg, задължително цитирайте източника WWW.SKI.BG !
|