5000 евро глоба за туристи, скиори или сноубордисти, които напуснат разрешените писти и предизвикат лавина, и затвор, ако лавината доведе до жертви. Това предвижда законопроект, който в момента се обсъжда в правителството и сената на Италия, съобщиха италиански медии.
Само през този уикенд седем души загинаха от лавини в Северна Италия, а от днес жертвите са осем, след като спасена в неделя жена почина от раните си в болницата, съобщи италианският вестник „Република".
Законопроектът е резултат от призивите на италианската Гражданска защита и планинската спасителна служба за по-тежки санкции. Главните аргументите са растящият брой на жертвите и големите рискове за спасителите, които рискуват живота и здравето си, за да измъкнат безотговорни туристи и спортисти от снежния капан.
Наскоро и шефът на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров поиска глоби до 5000 лв. за туристи и скиори, които не спазват правилата и създават опасност от лавини.
"Младите хора търсят адреналин, не слушат никого - не може така да продължава. Трябва да се вземат мерки. Българинът явно се стряска само ако му бръкнеш в джоба, затова ще искаме налагане на най-солени глоби", каза Григоров.
Днес той предупреди, че лавинната опасност у нас е висока. „На места снегът достига 50 см, особено в планините. Скиорите трябва да бъдат изключително внимателни, да не преиграват, да забравят самонадеяността. Във всяка една минута лавините могат да тръгнат", каза Григоров.
„Понеже времето е хубаво, пистите ще бъдат обработени, ще има много предизвикателства в планините, нека скиорите да се пързалят, да спазват очертанията, да спазват указанията на Планинската спасителна служба към БЧК. Нека да се съобразяват с времето, защото животът на човек е един", каза Григоров. Той призова хората, които упражняват ски спортовете да потиснат адреналина и да спазват указанията за безопасност в планината. „Животът е един, нека не го прахосваме по такъв безумен начин", каза още шефът на БЧК.
8-ми Февруари 2010, автор: 24 часа онлайн
ИНТЕРВЮ с председателя на БЧК Христо Григоров
- Г-н Григоров, през последните дни имаше няколко жертви на лавини, едната - опитен планинар, кой е виновен за тези нещастия?
- Проблемите на бита избиват в лудост. Трябва да потърсим вина вътре в себе си. Не може при наличието на стриктни указания, десетки предупреждения да излизаш извън пистите и да дърпаш дявола за опашката. Още повече че от десетина дни Планинската спасителна служба към БЧК непрекъснато алармира, че става въпрос за най-висока степен на лавинна опасност.
- Казахте, че неразумните скиори трябва да бъдат глобявани, ще има ли ефект тази мярка?
- Аз съм категоричен, че да. Ще излезем с предложение към правителството да се променят наредбите. Трябва по пистите, както е по целия бял свят, да има т.нар. ски полицаи. Това не трябва да са хора от БЧК, а от арендаторите или концесионерите. Ако сте в Швейцария и карате неправилно, ски полицаите ви хващат и трябва да си платите глобата. Финансовите санкции до голяма степен регулират държанието на скиорите по пистите. Второто, което ще поискаме, ако нарушителите не са в състояние да плащат, актовете им да отиват в данъчното и парите да им се удържат от заплатите. Държавата трябва да въведе някакви механизми за превенция. Има безумни хора! Нека адреналина, който търсят, да го намират на друго място - в образованието, в работата. В градивност, а не в унищожение. Нямаме право войната по пътищата, в която всяка година губим по 1000-1200 човека, да я прехвърляме зимата в планините, а през лятото в морето.
- Къде сега опасността от лавини е най-голяма?
- Навсякъде. През деня снегът се разтопява, вечер замръзва и се образува кора. Когато падне новият сняг, и при най-малкото движение тръгва надолу. Понякога и ледената кора се чупи и тя заедно с всичкия сняг тръгва надолу.
- Колко струва една спасителна акция?
- Много е относително, зависи каква е степента на тежест, дали трябва да изваждаме техника, дали трябва да вдигнем 5 или 50 човека... Във всеки случай една акция струва сериозни пари на Червения кръст - между 3000 и 5000 лв. Без да ангажираме високопроходима техника.
- А какъв е бюджетът на Планинската спасителна служба?
- Бюджетът не дава възможност за 24-часово спасяване на тези безумни млади хора. Понякога има и инциденти, когато не са виновни. Говоря обаче за случаите, когато сами създават предпоставка за инциденти. Именно за това апелираме: когато човек тръгва в планината, да си направи застраховка. Тя покрива разходите, когато той е извън пистите. Често младите се качват с лифтовете, излизат извън пистите, където вече застраховката не участва. Пускат се из улеите, става катастрофата. Много пъти ги спасяваме и цялата тази спасителна акция не може да бъде възстановена финансово. Искаме да съставяме акт на такива хора, документът да отива в данъчното и оттам да ги задължават да си платят безумието.
- Каква сума имате предвид?
- Ако говорим само за изгубване, е едно. Ако е предизвикана тежка лавинна ситуация и вдигаме тежки машини и кучета, шинираме счупения крак или ръка и свалим човека до болница, има съвсем друга стойност. Нека си правят планинска застраховка. 25 лв., дявол да го вземе, е, и то за цяла година!
- А за чужденците какви да са мерките?
- Веднъж в Швейцария карах с превишена скорост. Снимаха ме. Когато отидох на границата и си подадох паспорта, казаха: господине, трябва да платите 120 франка, преди да напуснете страната. Платих си, усмихнаха ми се, пожелаха ми приятен път и аз си излязох. Трябва да въведем такива механизми и в България. Много чужденци нямат застраховки извън пистите. Търсят емоциите, търсят избиването на комплекси и адреналин. Тези хора, като направят белята, нямат застраховка и напускат страната ни, без да понесат финансови санкции. Ние правим специални картони, в които описваме случаите и остойностяваме услугата на планинарите. Услугата не е комерсиална. Това са реалните разходи на спасителната служба. Това трябва да отива на границата и човекът трябва да не може да напусне страната, ако не си плати. Това са механизми, които ще се опитаме да въведем заедно с държавните институции.
- Колко струва добро оборудване?
- Техниката се развива бързо. Има устройство, което, като ти е в джоба, излъчва. Не дай си боже да стане нещо, веднага се знае къде си. Едно добро оборудване е в рамките на няколко хиляди лева.
- Какви са тези хора, които доброволно спасяват пострадалите в планината?
- Те са просто човеци с големи сърца. Те често рискуват живота си, за да спасят друг човек. Тези дни наши момчета бяха да спасяват млад мъж. В същото време горе друг безумец сноубордист пресича лавината много по-високо и нова лавина тръгва надолу. Добре, че не го е повлякла. Нашите момчета чуват шума и успяват да се дръпнат десетина метра по склона и лавината минава покрай тях. Наистина трябва да се има предвид това, че те са доброволци. Имаме 600 доброволци и само 50 щатни, които са разпределени в 33 отряда. Именно тези 600 души заслужават адмирации.
- Докъде стигна акцията на БЧК в помощ за Хаити?
- БЧК откри банкова сметка. Събраните средства ще преведем до Швейцария на световната федерация. Целта е да се съберат 106 милиона франка, с които да се подсигурят 300 000 хаитяни с храна, медицинско обслужване, с подслон в рамките на 3 години. Дебело искам да подчертая, че трябва много да се внимава с кампаниите на различни структури, за да бъде всичко прозрачно, и всички пари, които влязат, трябва реално да заминат по предназначение. Хуманитарните акции не трябва да се използват за комерсиални цели или за PR.
- Преди 4 г. изненадващо ви сложиха белезници, какво показа разследването?
- Бях арестуван точно в деня на годишнина от сватбата, тази година станаха 30. Чухте ли нещо, чухте ли някой да се извини. Съдът излезе с оправдателно определение, което е категорично. Не по липса на доказателства, а по липса на извършено престъпление. В момента, да не се хваля, но просто Григоров е един от най-чистите хора в България.
ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА 8-ми Февруари 2010, автор: 24 Часа
|