Няма туристически каталог за София, в който да не е отделено централно място на планината Витоша. Тя се намира на около двайсетина минути път от центъра на града, но отдавна се е превърнала в част от българската столица. През почивните дни автобусите с маршрут до полите на Витоша са пълни с хора. През зимата в тази посока се отправят и много автомобили, от които се подават различни по размер ски. През пролетта пък е достатъчно човек да тръгне към планината само с доброто си настроение. Не е необходима никаква специална екипировка. Има софиянци, които не биха могли да си представят събота и неделя без разходка из Витоша. Всеки може да избере най-подходящия за себе си пешеходен преход и вечерта да се прибере вкъщи освежен от планинския въздух и с много впечатления от красивите гледки.
© Снимка: imagesfrombulgaria.com
Маршрутите за туристически разходки между отделни хижи и природни забележителности са с най-различна дължина. За някои от тях е необходимо да се отделят до няколко часа, а за други могат да стигнат и около 50 минути ходене пеша. Чести посетители на Витоша са и любителите на пещерния туризъм. Тук се намира една от най-големите пещери в България Духлата. Но има и други пещери, заради които си струва усилието да се отиде до тях. Момчил Цветанов от бюро „Радецки” разказва за едно любопитно място:
„Много интересна е пещерата Живата вода, както и карстовият извор, който носи същото име. Някога на този извор е имало чешма с четири чучура. Любопитното е, че водните струи потичали ту от единия чучур, ту от другия. Затова хората казвали, че водата сякаш е жива. Изворът прилича на каменна глава на Змей, от чиято уста струи ледена вода.”
Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“
Една пролетна разходка из Витоша може да изведе любителите на природата и до Драгалевския манастир. Той се намира само на три километра от софийския квартал Драгалевци, в полите на Витоша. Тук човек може да се потопи в историческата атмосфера на средновековна България, след което да продължи отново по пътеките на Витоша и да се отправи към друг столичен квартал - Бояна.
© Снимка: БГНЕС
Известната със стенописите си Боянска църква е обявена от ЮНЕСКО за обект на Световното културно и природно наследство. Още няколко часа ходене пеша и пътешественикът ще се изправи пред една от най-удивителните гледки на Витоша - Боянския водопад, чиято вода пада от височина 30 метра. Тук най-красиво и приятно е през пролетта.
Гледка към Черни връх
А най-високата точка на Витоша е Черни връх. Височината му е 2290 м. Повечето от заклетите планинари и редовни туристи на Витоша са го изкачвали и са се наслаждавали на гледката, която се открива към широкото Софийско поле. Момчил Цветанов ни показва още една страна на Витоша, която можем да открием както през зимата, така и през пролетта.
© Снимка: imagesfrombulgaria.com
„Има едно друго място, което също е много популярно и е изходен пункт за изкачване на Черни връх. Това е районът на туристическия комплекс Щастливеца. В него се намира основната част от ски пистите на Витоша. Писти има и от другата страна на планината – северозападната. Това пък е районът на ски-центъра Конярника. Там има и много приятни места за леки разходки. Човек може да се наслади на природата като се разхожда и наблюдава гледката от истинска мрежа от малки, кокетни хижи и красиви иглолистни гори.”
© Снимка: БГНЕС
Една пролетна разходка из Витоша може да се окаже подходяща и за тези, които искат да научат нещо повече за животинския свят в планината. Трите музея, създадени през последните години - на мечката, на совите и на водното конче, са много подходящо място за най-малките природолюбители. Самите постройки на музеите между дърветата са сякаш извадени от илюстрации на детски приказки. Това е едно от нещата, които правят планината подходяща за всяка възрастта. Всеки може сам да избере маршрута за своята пролетна разходка из Витоша.
Лина Иванова Радио България bnr.bg 09 април 2011 г., 07:08 ч
|