Тази година честваме един своеобразен юбилей – 30 години от създаването на първите български персонални компютри – ИМКО (Индивидуален МикроКОмпютър). „ИМКО-1” е създаден от инж. Иван Марангозов и инж. Кънчо Досев в Института по техническа кибернетика и роботика (ИТКР) към БАН.
С пет бройки от първите 200 произведени „ИМКО” се полага началото на електронната обработка на резултатите на почти всички състезания, провеждани в България – по ски, автомобилизъм, мотоциклетизъм, картинг, лека атлетика, ориентиране, акробатика, плуване, фигурно пързаляне, шортрек и др.
Фотография: личен архив на г-н Минко Минков
Компютрите ИМКО/Правец се използват при провеждането в България на кръгове от Световни първенства (по ориентиране, акробатика), Универсиади и други международни и национални състезания с общ брой над 3000.
През 1979 г. в ИТКР възниква идеята за създаване на малка микропроцесорна компютърна система. Първите три бройки от ИМКО-1 са изработени в София през 1980 г., а през 1981 г. броят на произведените български експериментални персонални компютри нараства до около 50. През 1982 г. моделът е наследен от ИМКО-2, по-известен със серийното си производство под името "Правец 82".
ИМКО-1 е разработен по модел на Apple II Plus, но не разполага с флопидисково устройство (тъй като по това време в България подобни не се произвеждат), а работи с магнетофонна лента. ИМКО-1 разполага с допълнителни слотове - 2 порта за касетофон и универсален разширителен слот, благодарение на който единични бройки са оборудвани с дискови устройства, внесени от чужбина, а в останалите устройства за съхранение на данни са използвани касетофони.
Първото представяне на ИМКО-1 пред международна общественост се е състояло в Англия на Международния симпозиум по роботика. Там е представена и система за управление на робот-ръка на основата на ИМКО-1, наречена РОБКО-1. Системата е струвала приблизително 10 пъти по-малко от аналогичните решения на американски и японски компании.
ИМКО-1 Години на производство: 1980-1981; RAM 16 KB ROM 2 KB или 8 KB OS Без (разновидности с TinyBasic или Basic) CPU Intel 8080A/2Mhz Разделителна способност текстов режим 40 колони х 24 реда Цена Без - демонстрационнен
ИМКО-2 Години на производство: 1982; (през 1982 започва серийно производство под името "Правец 82") RAM 48KB с възможност за разширение до 64 KB ROM 12KB OS Apple-DOS, Apple ProDOS CPU Synertek 6502/1,018Mhz Дискови устройства 1 или 2 флопи дискови устройства 5.25" (външни) Разделителна способност текстов 40х40 (GR), графичен 280x192 (HGR) Цена Не се е продавал свободно ("Правец 82" - 4190 лв / ~2600$ (1984 г.))
/техническите дeтайли за ИМКО са по информация от www.wikipedia.org и www.pravetz.info/
Г-н Минко Минков, който дълги години беше в основата на точното времеизмерване по време на състезанията в България, включително и на тези в ски дисциплините, сподели специално за SKI.BG някои свои впечатления от изполването на компютъра "Правец" през първите 7-8 години от внедряването на микропроцесорните компютри в системите за времеизмерване и обработка на резултатите от състезания:
"Благодаря за вниманието, искам да отбележа няколко неща, които установих при използването на ПРАВЕЦА през първите 7-8 години. Необходимите ни програми за обработка на резултатите се правеха от ентусиасти, сдобиващи се по незнайни пътища с литература за програмните езици, и непрекъснато се обновяваха с появата на нови езици. Така те се изградиха професинално, защото участваха в реални процеси на отговорни и наблюдавани прояви. Нивото на нациналната компютърна грамотност значително се повиши и страната ни зае водещо место в региона. Като илюстрация за това искам да посоча как по покана от Москва 5-6 години ние обслужвахме всички тяхни автомобилни ралита – в Москва, Ялта дори в Челябинск. Повече от 15 години правехме автомобилни и мотоциклетни прояви в Югославия и Македония. На авторитетните български ралита демонстрирахме наши разработки, оценени високо от международните представители. През цялото време редица студенти и преподаватели от Техническия Университет (тогава ВМЕИ – Висш Машинно-Електротехнически Институт) технически развиваха и осигуряваха нормалната работа на системата, както е и до днес.
От името на екипа приветстваме евентуалната инициатива за 30-годишния юбилей. Още един път ви благодаря и искам да уточня, че не съм инженер, НО СРЕД ИНЖЕНЕРИТЕ СЕ ЧУВСТАВАМ ОТЛИЧНО!
Успешен предстоящ ски сезон!"
Минко Минков Спорт Инфо - Минко Минков ЕТ
През 2010 г., по случай 80-годишнината си, г-н Минко Минков получи почетен плакет от председателя на БФСки г-н Цеко Минев, по време на церемонията на БФСки по закриване на състезателен сезон 2009/2010
|