Паничище се е разделило със славата на ведомствен курорт още преди няколко години. Сега тук почти няма помен от старите почивни станции и мързеливите уикенди. Вместо възрастни двойки по-често могат да бъдат забелязани младежи и семейства с малки деца. Младежите, то се знае, са на пистите, а останалите редуват по-спокойните удоволствия - разходки в гората, пързаляне с шейни, сауни и слънчеви бани. Не трябва да се забравя и гледките към върховете. Една част от хората казват, че се качват тук именно заради тях.
Е, има и още нещо. Паничище е само на час и половина с кола от София и е удобно място за кратки почивки в Рила. Освен това ски-съоръженията работят и почти през целия сезон има сняг. Има две писти - "Бекяра" (500 м) и "Аждера" (400 м), а може да се ползва и влекът край хижа "Пионерска", която е само на 5 км по-нагоре в планината. Тук са и най-ниските цени на ски-влековете - картата за възрастни за цял ден е 6 лв., а за половин ден - 3 лв. Полудневната карта за децата пък е само два лева. В хотел "Панорама" имат нов ски-гардероб и наемането на екипировка за възрастни струва 6 лв., а за деца 4 лв. Това, разбира се, нямаше да има значение, ако пистите не бяха добри... Но положението не е такова...
Иначе хората, които се качват в планината, се делят на два вида - такива, за които няма кой знае какво значение дали спят на палатка или в туристическа спалня, и такива, които държат на удобствата. За тези, последните, е по-добре да останат в Паничище. Повечето от бившите ведомствени бази сега са се преобразували в семейни хотели и комплекси с няколко звезди, които се конкурират кой какво повече да предложи.
Например в хотел “Планински езера“ нощувка със закуска в стая с две легла е 12 лв., а децата до 12 г. ползват 50% намаление. Нощувката в апартамент или мезонет е 15 лв. на човек. Хотелът разполага с ресторант със 100 места, дневен бар, зала за фитнес и тенис зала, а най-голямото му предимство е, че се намира само на 150 м от писта “Бекяра“.
В хотел "Панорама" нощувката със закуска е 10 лв., в стая за двама - 15, в апартамент и децата също ползват 50% намаление.
Оттук Витоша изглежда една шепа
"Как сте там долу? При нас духа страхотен вятър", проверяват как е положението едни приятели, които по това време карат ски на Алеко. Паничище може да е 400-500 метра по-ниско от Алеко, но вятър няма, а понеже има достатъчно слънце, хората на пистата карат задължително със скиорски очила и ръкавици, но с разкопчани връхни дрехи.
Иначе човек няма как да не се изкуши да направи сравнение - Витоша се вижда цялата, познават се дори очертанията на метеорологичната станция на Черни връх. Ако не бяха мобилните телефони, и димни сигнали, биха свършили работа за комуникация...
По-интересни са гледките на юг
Все пак става въпрос за Рила... Пък и всеобщото мнение е, че в Мальовишкия и Скакавишкия дял на Рила се намират едни от най-красивите места. Иначе за два часа разходка и човек стига хижа Скакавица. После идва ред на циркуса "Седемте езера", хижа "Рилски езера" и старата хижа "Седемте езера"... А какво има в този район, няма смисъл въобще да се обяснява. Във всеки случай мястото е подходящо не само за опознавателни разходки, но и за обиколка със ски с колани, за каране в неутъпкан сняг и спускане през гората. Вечерта в Паничище програмата може да продължи със сауна например...
Пътят
Преодоляването на първата пречка е разстоянието от Сапарева баня до Паничище. Според една карта става въпрос за 7 км, а според друга - за 15 км. Истината, както се казва, е някъде по средата... По-важното е, че пътят непрекъснато е почистен и редовно се движат маршрутки. Преди пет-шест години тази отсечка почти задължително се минаваше пеш и големият трафик на хора беше там - съответно с всички диалози - "Добър ден!", "Добър ден!", "Колко още остава до Паничище", "Още половин час и сте горе..." Сега по пътеката не личи да е минавано, а автомобилният трафик е доста по-голям.
Сапарева баня
Историята на Сапарева баня е свързана с минералните извори, край които градът е възникнал. Римският град е бил важна спирка по пътя от Македония до Черно море. Минералната вода пък е най-горещата на Балканите и изригва в единствения балкански гейзер. Гейзерът се е появил през 60-те години. Сега тук могат да се видят още археологическите разкопки на античния град Германея и средновековната църква “Св. Никола”.
Полезна информация
В посетителския център "Паничище" може да се получи информация за национален парк Рила и неговите забележителности, за туристическите маршрути, за състоянието на пътя. Телефонът е 0707 3302.
Оля Стоянова, в-к Дневник, 5.02.2004
|