Тези, които идват често в Цермат, виждат колко бързо са остарели спомените им. Той е сред най-престижните целогодишни курорти на земята. Тук пристигат свръхбогати особи, за да разходят най-новите си дрехи, да пият баснословно скъпи напитки или да се съберат на шик вечеря в най-изискания високопланински ресторант в света. Плейбоите по цели нощи киснат в бар "Розовия слон", ако са успели да си намерят места, а дискотеките "Моби Дик" и "Полукс" направо ще се пръснат по шевовете. И все пак повечето са тук, за да практикуват екстремни спортове, защото Цермат се слави като една от столиците на ски спорта и алпинизма. Дори напоследък те вече включиха и параплана сред задължителните си аксесоари.
Цермат е курорт на 1620 м надморска височина в Швейцарските Алпи. Известен е в целия свят като символ на суровата планинска красота. Това идилично селце, заобиколено от планини и ледници в долината Матер в кантона Вале, е на 255 км от Женева и на 265 от Цюрих. Най-лесно се идва до тук с една от железниците, която тръгва почти от Женевското езеро.
/Изглед към Матерхорн от пистите над Съннега/
Панорамата на Цермат предлага 36 четирихилядника от централният хребет на Алпите. Главните и най-близки от тях са Дом, Монте Роза и Матерхорн, който е висок 4487 м. Пирамидата му е особено величествена, защото се издига самотен сред полето от ледници. Това е върхът, който всяко дете си представя, без дори да е виждало планина.
/източната стена на Матерхорн/
Цермат е в мир с околната природа. Ако сте дошли с автомобил, трябва да го оставите на 5 км от курорта, при прочутото място "Теш" и да забравите за него по време на целия си престой. Тук за първи път в световен курорт беше забранено движението на автомобили. Пистите в района започват от Клайн Матерхорн на височина 3883 м, имат обща дължина 230 км и се обслужват от 80 лифта и ски влека, за които шестдневната карта струва само 250 швейцарски франка. Тук е била най-високата лифтова станция в Европа и дори през лятото близките ледници създават добри възможности за практикуване на екстремен ски спорт. Връх Матерхорн е на самата граница с Италия. Италианците го наричат Монте Червино. По италианския склон е една от най-известните скоростни ски писти.
Преди години възникна идея до връхната точка на пирамидата да се прокара въжена линия, но алпинистите от цял свят заявиха готовност да обявят истинска война на Швейцарската конфедерация. И идеята беше подменена с благоустройството на една ледена пещера, която отвежда до сърцето на един от ледниците на височина 3810 м.
/Блаттен, Цермат/
Безусловните плюсове на Цермат са безупречните хотели със завидно кореспондиращата с тях екологична обстановка. Тук се намират най-добрите ресторанти в света на високата планина. Като негови минуси обаче се отчитат космическите цени и това че курортът е препълнен по всяко време на годината. Сред 3-4- етажните му хотели с лукс на дворци и разкошни магазини, където има и от пиле мляко, все още стоят старите дървени къщи на някогашните планинци, които напомнят на всеки до какви невероятни хоризонти може да достигне съвременният разумен туристически бизнес.
Матерхорн е изпитание за алпинистите
След като проф. Сосюр и планинският водач Жак Балма се качили на Монблан през 1786 г., погледът на алпинистите останал вперен в Матерхорн. Неговата непристъпност, множеството безуспешни опити за изкачването му, както и трагедиите, разиграли се по отвесните му склонове, създали легенди. На Матерхорн се срещнали амбициите на двама големи за времето си алпинисти - Едуард Уимпър и Жан-Антоан Карел. Двамата ту обединявали усилията си към върха, ту водели поотделно единоборството си с планината, докато на 14 юли 1865 г. дошла развръзката. Уимпър изкачил пръв Матерхорн по т. нар. Швейцарски ръб. За съжаление на слизане четирима от другарите му паднали откъм северната стена и загинали. В тяхна чест на върха днес е издигнат голям метален кръст. Два дни след Уимпър на връхната точка на Матерхорн, но по Италианския ръб, стъпил и Карел. След като изкачили върха, северната му стена станала един от най-костеливите орехи за алпинистите в Алпите. Тя е отвесна и висока 1100 м. По нея непрекъснато се свличат каменопади и лавини. След многократни опити от цвета на световния алпинизъм тук дошли братята Франц и Тони Шмит. На 1 август 1931 г. след 32-часово катерене те успели да покорят стената с цената на нечовешки усилия. За постижението си били наградени със златни олимпийски медали. Прочутият Жан-Марк Боавен успя през 1980 г. да се изкачи сам по северната и се спусне със ски по източната стена на Матерхорн. Постижението му и днес се счита за граничещо с невъзможното.
През периода 21-26.09.1974 г. алпинистите Христо Проданов и Трифон Джамбазов направиха първото българско изкачване по северната стена на Матерхорн. На 22-24.01.1983 г. Николай Петков, Иван Масларов и Любомир Илиев я изкачиха и в зимни условия.
Идеални условия за екстремни спортове
В Цермат има писти за скиори и сноубордисти от всякаква квалификация. За особено престижно се счита главоломното спускане по десеткилометровото трасе Вентина или пък опасното екстремно каране по необработените трасета на глетчерите. Когато погледа изпълненията на алпинистите, човек заживява с чувството, че тук са си дали среща самоубийци от цял свят, които с всеки ден повдигат летвата на човешките възможности. За лудост се смята и предстоящият тук мегаконцерт на Жан-Мишел Жар по случай продадените 250 000 часовника на известната швейцарска фирма "Суоч". Разбира се, това е мнението само на най-консервативните и еснафите.
Всяка година в Цермат швейцарската армия организира международното състезание по ски алпинизъм "Патрули на глетчерите". Всеки отбор е с по трима участници. На 24 и 25 април тази година в състезанието участва и българският отбор, съставен от Стефан Петров, Тодор Тодоров и Николай Диков. Те се класираха на 52-о място сред триста и петдесет отбора.
Николай Генов в-к Стандарт, 24.05.2004
|