Калгари'88 е първата олимпиада от много години, непомрачена от политически конфронтации. Времената на спортни бойкоти са вече в миналото. Светът е на прага на големи промени. ГФР и ГДР за последен път се представят на зимна олимпиада с различни отбори - до падането на Берлинската стена остава половин година. За СССР това са също последните бели игри, защото в страната вече се извършва перестройка. За олимпийското движение също настъпва епоха на големи промени - и всички те са свързани с президента на МОК Хуан Антонио Самаранч. Испанският маркиз обмисля вливането на свежа кръв в олимпийската програма и в Калгари се появяват демонстративните спортове кърлинг, фристайл и шорттрек, които скоро ще попълнят семейството на зимните олимпийски дисциплини. За пръв път на Самаранч се удава да направи от форума на снежните спортове свръхпечелившо мероприятие. По официални данни в Калгари организаторите заработват над $ 100 млн., макар че канадската преса изразява съмнение. Това обаче не променя нещата, защото съгласно новата доктрина на МОК игрите са длъжни да бъдат синоним на успеха.
Кой прокле шампионите? Както често се случва в живота, от веселбата до трагедията има само една крачка. Победителят на спортни двойки във фигурното пързаляне Сергей Гринков умира след 7 г. от сърдечен удар на тренировка. Притежателят на златния медал в ски бягането на 30 км Алексей Прокуроров е малтретиран до смърт от пияни шофьори на "Жигули" през 2008 г. Вратарят на хокейния отбор на СССР Евгений Белошейкин през 1999 г. се обесва заради проблеми в личния живот. Трикратният шампион от Калгари, финландският ски скачач Мати Нюканен, пък в нетрезво състояние наръгва другаря си по чашка и получава 2 г. затвор. Под гнета на тв рейтинга
В бюджета на олимпиадата най-съществен е приносът на телевизиите. Американската компания ABC заплаща за правата $ 309 млн., но поставя условия стартовете да се проведат в края на февруари, което едва не довежда до срив. Работата е там, че по това време на годината в Калгари от Скалистите планини духа топлия вятър шинук. Затова температурата в дните на олимпиадата понякога достига 20 градуса. Скиорите дружно се оплакват от рехавия сняг, а състезанията с бобове и шейни често прекъсват заради пясъка, навяван от вятъра върху пистата. Продуцентите на ABC, които сега поръчват музиката на игрите, са повече заинтересувани олимпиадата да стане ярко шоу. Такъв подход променя възприятието за игрите - на преден план вече излизат не шампиони, а медийни персонажи. Съветските герои - скиорката Тамара Тихонова, биатлонистът Валерий Медведцев и хокейния отбор, трудно се конкурират за симпатиите на пресата с разиграни персонажи като секс символът във фигурното пързаляне Катарина Вит и обаятелния алпиец Алберто Томба.
Снежинки Превръщането на игрите в развлекателно мероприятие предизвиква няколко забавни епизода, които определят състезанията в Калгари като най-веселата съвременна олимпиада. * * * В бобслея се отличава екипажът от Ямайка. Публиката подкрепя неистово представителите на тропическия остров, които проявяват удивителна целеустременост в спорт, непознат в родния им край. В заключителния етап ямайският боб се преобръща и не успява да финишира. Словосъчетанието "ямайски бобслеисти" обаче става нарицателно. Историята на смелия екипаж влиза в легендите и служи за основа на художествения филм "Леден болид". * * * Фурор прави и ски скачач - това е британецът Еди Едуардс-Орела, смятан за най-калпавия летящ скиор в историята. За едни той е енигма, за други - просто идиот. Безнадеждните му опити на 70-метровата и 90-метровата шанца обаче завладяват сърцата на хората. Естествено, и в двете дисциплини Еди се класира на последно място, но в очите на феновете той остава герой. Популярността му достига такива мащаби, че на церемонията по закриването Самаранч заявява буквално: "На тези олимпийски игри някои извоюваха злато, други поставиха рекорди, а един човек полетя като орел." Така Едуардс стана единственият в историята спортист, персонално упоменат в заключителната реч на президента на МОК. * * * След олимпиадата МОК приема специално "правило на Еди", усложняващо квалификационните стандарти за участие. Едуардс обаче успя да да се окъпе в лъчите на славата. След Калгари той става звезда в рекламни клипове и тв шоута, като записва дори музикален хит под названието "Лети, Еди, лети".
Героите
България изпраща 27 спортисти, но нито един от тях не стига до медалите. Във фигурното пързаляне на двойки първо и второ място на пиедестала заемат съветски спортисти: Екатерина Гордеева и Сергей Гринков, Елена Валова и Олег Василиев. В ски бягането СССР печели 15 медала, в това число 5 златни (три при жените). Двукратни олимпийски шампиони стават Тамара Тихонова и шведът Гунде Сван. В танците на лед първи са Наталия Бестемянова и Андрей Букин, втори - Марина Климова и Сергей Пономаренко. При фигуристите печели Браян Бойтано, американец с италиански произход, 4-кратен шампион на САЩ (1985-1988) и двукратен световен шампион (1986, 1988). При жените, както и в Сараево, победителка е блестящата Катарина Вит, която става двукратна олимпийска шампионка. В хокея златото печели СССР, финландецът Мати Никенен доминира в ски скоковете с 3 златни медала, алпиецът Алберто Томба отнася 2 златни медала, а холандката Ивон ван Генип - 3 златни медала в бързото пързаляне с кънки.
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Вторник, 16 Февруари 2010
|