Зимните игри през 1980-та нямат късмет. Те се провеждат в най-отчаяния период на студената война, когато съветските войски влизат в Афганистан, а САЩ и техните съюзници се готвят да бойкотират лятната олимпиада в Москва. Противостоящите блокове изливат потоци помия един срещу друг, а пътуването на съветската делегация в леговището на врага е съпътствано от мощна идеологическа пропаганда. В отбора на СССР има 86 спортисти, представители на всички спортове, освен бобслея. Повечето от тях прекарват две седмици в Лейк Плесид на тръни, в очакване на провокации от страна на американските спецслужби. Съветската преса пък с удоволствие описва многобройните издънки на организаторите. Основания за недоволство от организацията наистина има. Лейк Плесид провежда за втори път зимна олимпиада, и както през 1932 г. отново допуска нередности. Един от провалите е проектът за строителство на олимпийското село. За него не се намира инвеститор и местните власти предоставят на спортистите за ползване новопостроения затвор за малолетни престъпници. Така между стартовете олимпийците отдъхват в бетонови камери и се оплакват от гнетящата атмосфера. Възникват проблеми с транспорта и билетите. Правителството на САЩ отделя за олимпиадата $ 179 млн., но цената скача на $ 363 млн. и организаторите едва се оправят. В същото време администрацията на президента Джими Картър прахосва средства за разгърналата се кампания за бойкот на московската олимпиада. На 82-ата сесия на МОК държавният секретар на САЩ Ванс със съдействието на Американския олимпийски комитет настоява за лишаване на Москва от правата за провеждане на игрите. Въпреки всичко местните жители са предани поклонници на зимните спортове. Тук има спортни клубове още от 1904 г. Любопитно е, че първият олимпийски шампион в Шамони'24 в кънки бягането е жител на Лейк Плесид.
Иван Лебанов спечелва първия олимпийски медал за Бългаия от Зимни игри
Българските очаквания за медал на олимпиадата в Лейк Плесид през 1980 година са свързани с алпиеца Петър Попангелов. Историческият пробив обаче прави ски бегачът Иван Лебанов. Роденият в благоевградското село Гостун скиор финишира трети на дистанцията от 30 километра. Изправя се срещу скандинавци и руснаци, а битката му с представителя на СССР Николай Зимятов, който ще си тръгне от игрите с три златни медала, е направо титанична. "Както можех да взема медал, така можеше да стана 30-и или 40-и. Средни класирания нямам. Или съм сред първите, или в последните", коментира Лебанов. Писалките, с които печели бронза в Лейк Плесид, подарява на дете от Норвегия по време на състезания за хора в неравностойно положение. Впоследствие те са изложени в музея на ските в Осло, където са и днес. 30 години след успеха Лебанов е кмет на Велиград. "Успехът ми от 13 февруари 1980 година не е забравен, особено от хората на по-зряла възраст. Където и да отида, всички се сещат за този момент и ме поздравяват. Много е приятно човек да усети уважението на хората за това голямо за времето си спортно постижение. Медалът от игрите в Лейк Плесид е вкъщи на видно място", гордо разказва Лебанов.
Снежната артилерия
Друг проблем е недостатъчният сняг по ски пистите. Въпросът е решен с изкуствен сняг. За производството му са похарчени над $ 5 млн. Това е първият подобен случай в историята на игрите. За много спортисти обаче изкуственото покритие е непривично и се налага да се приспособяват допълнително към новите условия. Според мнозина именно изкуственият сняг помага на двукратния олимпийски шампион Ингемар Стенмарк, който печели слалома и гигантския слалом само 5 месеца след тежка травма.
Героите
В сянката на хокейните баталии се оказва грандиозното представяне на американския кънкобегач Ерик Хейдън, който печели всичките 5 олимпийски дистанции и става 5-кратен шампион в Лейк Плесид. След разочарованието в Инсбрук тук Ингемар Стенмарк става двоен шампион на слалом и гигантски слалом, а при жените доминира Хани Венцел от Лихтенщайн. Сред съветските герои е биатлонистът Александър Тихонов, който за четвърти път печели щафетата, Раиса Сметанина на 5 км и фигуристката Ирина Роднина, която в Лейк Плесид става 3-кратна олимпийска шампионка. При фигуристите първи е британецът Робърт Къзинс, а при жените - Анет Пьоч от ГДР, при двойките - Ирина Роднина/Александър Зайцев, а при танцовите двойки - Наталия Линичук/Генадий Карпоносов. Дебютантът в ски бягането Николай Зимятов пък прибира две индивидуални и едно "щафетно" злато. СССР бие и при шейните, където традиционен лидер е ГДР. Така че игрите в пика на студената война се оказват доста успешни за СССР, независимо от политическите и морални спънки. Снежинки
В Лейк Плесид дебютира и Китай, която по-рано не участва на олимпиада заради позицията на МОК по тайванския въпрос. В края на 70-те приоритетите се променят и Тайван получава предложение да се откаже от своето знаме и да участва под името Китайски Тайпе. Тайванците се обиждат и бойкотират олимпиада - 1980. *** През май 1979 г. се срещат правителствените и спортните делегации на Гърция и САЩ. Представителите на НОК представят планове за организацията на факелната щафета на територията на своите страни. Маршрутът в САЩ обхваща всички щати и отразява развитието на страната през 200-годишната й история. Участват над 10 000 души.
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Събота, 13 Февруари 2010 г.
|