Хиляда деветстотин осемдесет и четвърта година се оказва необикновена за цял свят. Именно тази година посочва Джордж Оруел за време на действието в своя знаменит антиутопичен роман. През тази година избухва ирано-иракската война, стават събитията в Афганистан, на власт в СССР идва умиращият Константин Черненко, убиват Индира Ганди и т.н. Единственият светъл лъч в тази черна година е XIV зимна олимпиада в югославския град Сараево. Игрите през 1984 са първите след възкачването на трона в МОК на испанския маркиз Хуан Антонио Самаранч. Затова в много отношения състезанията се оказват експериментални. За пръв и последен път зимна олимпиада получава социалистическа страна. Гласуването, при което Сараево изпреварва Гьотеборг и Сапоро, става две години преди избирането на Самаранч. МОК обещава да спонсорира участието в Сараево на един спортист и една спортистка от всяка страна. В резултат на това на зимния спортен форум дебютират такива горещи държави като Мексико, Египет и Сенегал. Появяването на склоновете на тъмнокож африкански скиор е една от сензациите на игрите. Няколко години след края им в Босна се разразява кървав междуетнически конфликт, но през 1984 нищо не предвещава бедата. Благодарение на Самаранч всички финансови проблеми на организаторите остават в миналото. Приходите от тв предавания в сравнение с игрите от 1980 г. нарастват почти 5 пъти, като надхвърлят $100 млн. Инерцията от миналите години обаче е все още силна и МОК продължава борбата за чист любителски спорт. В навечерието на олимпиадата заради подписани рекламни договори са дисквалифирани алпийските шампиони от Лейк Плесид Ингемар Стенмарк и Хани Венцел. Но това е последната атака на МОК срещу професионалните спортисти.
Героите България взема участие с голям брой спортисти, но не записва места в шестицата. В неравна битка с шведа Гунде Сван съветският ски бегач Николай Зимятов се окичва с четвърто злато в кариерата си. Скиорът Юре Франко печели първия медал от зимни олимпийски игри за Югославия, Бил Джонсън става първият американец, спечелил ски спускане, а близнаците Фил и Стив Мер стават първи и втори в слалома. Истинският герой в ските обаче става финландската скиорка Мария-Лиса Хамелайнен, изпреварила фаворитката Раиса Сметанина и спечелила всичките 3 индивидуални дистанции. За пръв път в историята СССР губи първенството при танцовите двойки във фигурното пързаляне. Наталия Бестемянова и Андрей Букин отстъпват първото място на безупречните британци Джейн Торвил и Кристофър Дийн. При фигуристите печели американецът Скот Хамилтън (световен шампион от 1981 до 1984 г.), а при жените засиява звездата и на 19-годишната Катарина Вит от ГДР, която бързо се превръща в секс символ на зимните спортове. Чаровната фигуристка става двукратна олимпийска шампионка (1984, 1988), 4-кратна световна (1984, 1985, 1987, 1988), 6-кратна европейска (1983-1988) и 8-кратна шампионка на ГДР. Третяк с трето злато
основното събитие на Игрите'84 за съветския спорт е победата на сборная в хокейния турнир и третото олимпийско злато в кариерата на прославения вратар Владислав Третяк. След Сараево той приключва с международната си кариера. Не се стига обаче до реванш срещу американците, защото САЩ попада в друга група и стига до финалния стадий. Отборът на Виктор Тихонов печели всичките 8 мача с общ резултат 58:6. Канадците също остават без олимпийски медал.
Снежинки Преди началото на състезанията в Сараево организаторите са силно обезпокоени от липсата на сняг, но веднага след церемонията по откриването се разразява силен снеговалеж. Заради него отлагат състезанията при алпийците. * * * На церемонията по закриването Самаранч обявява, че това са най-добрите игри в сравнение с всички предишни. Впоследствие той повтаря тази фраза след всяка нова олимпиада.* Талисманът на Игрите е обаятелното вълче Вучко, който помага да се промени традиционно страховития и кръвожаден образ на вълка, който обитава тази област. Както и образът на социалистическа Югославия.
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Понеделник, 15 Февруари 2010 г.
|