Зимните игри през 1992 г. се провеждат във време на големи политически сътресения, които в много отношения изместват спорта на втори план. Два месеца преди олимпиадата се разпада Съветският съюз, а в Югославия бушува гражданска война. През 90-те се обединяват ГДР и ГФР, което позволява на Германия за пръв път от много години да се представи с обединен отбор. Прибалтийските страни, Хърватия и Словения пък се отделят от бившата метрополия и пристигат в Албервил като нови членове на МОК. Русия, Украйна, Беларус, Казахстан и Узбекистан не успяват да оформят своя спортен суверенитет и участват на зимните игри като обединен отбор на ОНД (Общност на независимите държави) под флага на МОК. В Албервил се взима решение да се отделят летните от зимните игри, така че мероприятието във френските Алпи е последното, проведено в една година с летните спортни форуми. Тези бурни събития обаче не пречат на организаторите на състезанията да приберат тлъсти печалби и най-важното - да рекламират своя регион в цял свят. София също е кандидат за тези игри, но остава втора след френския курорт, пред Фалун (Шв), Лилехамер (Нор), Кортина д'Ампецо (Ит), Анкъридж (САЩ) и Берхтесгаден (Гер). В първия кръг София повежда с 25 гласа срещу 19 за Албервил, но в шестия заключителен кръг французите събират 51 вота срещу 25 за нас.
Прекрасни стартове, ужасна организация
Албервил'92 оставя двойнствено впечатление. От една страна, прекрасни стартове, от друга - слаба организация. Оргкомитетът, оглавяван от героя от Гренобъл'68 Жан-Клод Кили, повтаря прецедента с 24-годишна давност, акцентирайки върху децентрализацията. Едва 18 от 57 старта се провеждат в самия Албервил, останалите са пръснати в околността. Спортистите са настанени в няколко олимпийски села, а феновете и журналистите трябва да покриват значителни разстояния по планински пътища до състезанията. Впоследствие транспортните проблеми са забравени, а събитията на трасетата и стадионите влизат в историята.
Героите
Българското участие се забелязва преди всичко в биатлона. Надежда Алексиева е на крачка от медала, но остава четвърта на 7,5 км. Заедно с Ива Шкодрева и Силвана Благоева в щафетата 3 х 7,5 км отново е четвърта. В Албервил заблестяват две ярки звезди: норвежецът Бьорн Дели и рускинята Любов Егорова стават най-успешните мъж и жена в историята на зимните игри. Ски бегачката от Санкт Петербург печели 3 златни и 2 сребърни медала. Егорова заедно с Елена Вялбе, Лариса Лазутина и 39-годишната Раиса Сметанина образуват най-звездната женска щафетна четворка в историята на родния ски спорт. Руският триумф в женското ски бягане доминира и през следващото десетилетие. През 1997 г. хващат Егорова с допинг, а през 2002 неприятната история се повтаря и с Лазутина, но въпреки това в началото на 90-те допингът още не е такъв кошмар за феновете. Приятен сюрприз на игрите е 8-ата титла на хокейния отбор на ОНД. Треньорите Виктор Тихонов и Игор Дмитриев едва успяват да сформират отбор, защото водещите съветски хокеисти са вече в НХЛ. От опитните играчи са привлечени само Андрей Хамутов и Вячеслав Биков, които играят в Швейцария. Младите играчи от ОНД обаче се справят поред с финландците, американците и канадците с Ерик Линдрос. Вторият етап за първи път се провежда по системата с плейофи, но това не смущава сборная. Шампионската титла от Албервил се оказва последното й злато. В първия биатлон фурор прави неотдавнашната шампионка в ски бягането Анфиса Резцова. Независимо от ужасната стрелба, тя преодолява по фантастичен начин изоставането си. Във фигурното пързаляне печелят Наталия Мишкутьонок и Артур Дмитриев, Марина Климова и Сергей Пономаренко. 16-годишният финландец Тони Ниеминен печели 2 златни и 1 бронзов медал в ски скоковете и става най-младият златен медалист на зимна олимпиада. Италианският ас Алберто Томба печели гигантския слалом за втори пореден път, Патрик Ортлиб (Ав) печели спускането, Андре Аамод (Нор) - супергигантския слалом, а Кристиан Яге (Нор) - слалома. При жените Керин Лий-Гартнър (Кан) печели спускането, Дебора Компаньони (Ит) - супер G, Пернила Виберг (Шв) - гигантския слалом, и Петра Кронберг (Ав) - слалома. Двукратният призьор Марк Жирардели пък се пързаля за Люксембург. На кънкобежния овал симпатиите на публиката печели германската блондинка Гунда Ниман, окичила се с 2 златни и 1 сребърен медал.
Росен Бабоев в-к 7 дни спорт Сряда, 17 Февруари 2010
|